Hän siirtää muotitalvisaapikkaiden valmistuksen suomeeen virosta, jossa työväkeä jäi suuri osa tulematta viimevuoden kesälomilta takaisin töihin.
Nyt Mantereen kenkätehdas saa tehdä ko. kengät, koska sieltä löytyi apu viime syksyn kenkämalliston valmistuksen virolaisten omatoimisen irtisanoutumisen vuoksi.
jk. Tässä joku viikko sitten taisi olla puhetta, vieläkö Palmrothin kenkiä valmistetaan ja myydään suomessa.
Italiassa valmistetaan heidän kenkiään isommassa mittakaavassa ja nyt noin viidesosa talvimalliston teosta siirtyy takaisin suomeen.
Hyvä Palmroth!
4
928
Vastaukset
- Meilu-reininki
Porsaan kotiin tuo sanonta. Suomesta lähdetään ns:mertaenemmäs kalaan ja saali on kehno. On hienoa että näinkin päin, ostan yleensä (kotimaisia)kenkiä, mutta vaikka kengässä lukee made in finland by:italy täytyy kengän olla 47-48 numeron, johtuu kait italialaisten lestimallista voi pr..le Aito kotimainen numero 44-45.
- korottaja
palkkataso nousta Suomen tasolle,ja suutarointi
taitaa olla niitä matalapalkka aloja.
Italiassa saa vain Afrikkalaisia suutarin hommin,
ja Venäjälle ei enää kelpaa,huonolaatuiset Kiinalai
set saappikkaat.
Hyvähän se näinpäin että paluumuuttoa on Suomeen - mies 57
Mantereen Kenkätehdas on Suomessa iso valmistaja, mutta laatu ei vastaa hintaa - ainakaan miesten Umberto-kengissä. Yllättäviä heikkouksia, saumat ratkeavat, pohjat eivät kestä pakkasta (-7ºC) tai irtoavat kärjestä/sivusta, pintanahka halkeilee, sellaisia kokemuksia on minulla monta.
Naiset ovat kai vaativampia, miten sietävät sen jos kengät eivät vastaa totuttua Palmroth-laatua? valmistusmaasta ei ole merkintöjä saappaissa eikä laatikossa, joten en tiedä missä omani on valmistettu. Pitää muistaa kysyä ensi kerralla liikkeessä käydessäni. Jostain syystä suomalainen mielikuva istuu sitkeässä vanhoissa kotimaisissa brandeissä, vaikka Marimekkoakin valmistetaan Kiinassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976