Hän siirtää muotitalvisaapikkaiden valmistuksen suomeeen virosta, jossa työväkeä jäi suuri osa tulematta viimevuoden kesälomilta takaisin töihin.
Nyt Mantereen kenkätehdas saa tehdä ko. kengät, koska sieltä löytyi apu viime syksyn kenkämalliston valmistuksen virolaisten omatoimisen irtisanoutumisen vuoksi.
jk. Tässä joku viikko sitten taisi olla puhetta, vieläkö Palmrothin kenkiä valmistetaan ja myydään suomessa.
Italiassa valmistetaan heidän kenkiään isommassa mittakaavassa ja nyt noin viidesosa talvimalliston teosta siirtyy takaisin suomeen.
Hyvä Palmroth!
4
882
Vastaukset
- Meilu-reininki
Porsaan kotiin tuo sanonta. Suomesta lähdetään ns:mertaenemmäs kalaan ja saali on kehno. On hienoa että näinkin päin, ostan yleensä (kotimaisia)kenkiä, mutta vaikka kengässä lukee made in finland by:italy täytyy kengän olla 47-48 numeron, johtuu kait italialaisten lestimallista voi pr..le Aito kotimainen numero 44-45.
- korottaja
palkkataso nousta Suomen tasolle,ja suutarointi
taitaa olla niitä matalapalkka aloja.
Italiassa saa vain Afrikkalaisia suutarin hommin,
ja Venäjälle ei enää kelpaa,huonolaatuiset Kiinalai
set saappikkaat.
Hyvähän se näinpäin että paluumuuttoa on Suomeen - mies 57
Mantereen Kenkätehdas on Suomessa iso valmistaja, mutta laatu ei vastaa hintaa - ainakaan miesten Umberto-kengissä. Yllättäviä heikkouksia, saumat ratkeavat, pohjat eivät kestä pakkasta (-7ºC) tai irtoavat kärjestä/sivusta, pintanahka halkeilee, sellaisia kokemuksia on minulla monta.
Naiset ovat kai vaativampia, miten sietävät sen jos kengät eivät vastaa totuttua Palmroth-laatua? valmistusmaasta ei ole merkintöjä saappaissa eikä laatikossa, joten en tiedä missä omani on valmistettu. Pitää muistaa kysyä ensi kerralla liikkeessä käydessäni. Jostain syystä suomalainen mielikuva istuu sitkeässä vanhoissa kotimaisissa brandeissä, vaikka Marimekkoakin valmistetaan Kiinassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1225585
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682235- 1222136
- 1081827
- 2561587
- 3731328
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161- 2241160