Tuossa olen veivannut Accesia hieman ja heräsi kysymys, jos teen jonkin (siis kirjoitan jostakin mallista, muuten en vielä osaa) koodinpätkän Accesiin sisätyvällä Visual Basicilla niin kuinka voi esim. laskentaa sisältävän koodin ujuttaa kenttäruutuun että se toimisi?
Visual Basic ja Acces
No Viisi
1
260
Vastaukset
- mmm
Vaikka oma funktio, joka laskee laskun eräpäivän:
Public Function Erapaiva(dDate As Date) As Date
Erapaiva = dDate 14
End Function
Kyselyyn kentäksi rakennenäkymässä: Eräpäivä:Erapaiva([LaskuPVM])
Taikka lomakkeella muokkausruudun oletusarvoksi: =Erapaiva(Date())
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176