ja ilmoittaudu mukaan hankifutikseen ensi lauantaiksi http://www.kainuunliikunta.fi/tapahtumat/hankifutis/
Umpihankifutis!
nyt porukka kasaan
171075
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jo on hölmöläisillä touhut kun pitää päästä potkupalloa potkimaan talvella hankeen ja kesällä suolle.
Hourupäiden ja lapsellisten ihmisten touhuja tuommoiset.
Järkiintykää nyt isot ihmiset jo viimeinkin.
tsemppiä vaan järjestelyihin ja järkätkää MYÖS SUOFUTISKISAT kun niin sekoiluks meni arvoisessa Hyrynsalmella, TULIJOITA VARMAAN ON !!!!!!!
samaa mieltä ja eikun kisat pystyyn, kyllä kainuuseen mahtuu. ois muuten tosi kova juttu.
hankifutiskisat oli äskettäin. Typerää matkimista.
Hyvä homma, että löytyy joku järjellinen jatkaja umpihankinkisoille. Hyrynsalmella Ukkohallassa järjestetyt kisat olivat - TOISIN KUIN LEHDET VÄITTÄVÄT - täysi fiasko. Puolet alkusarjan peleistä jäi pelaamatta, koska joukkueet jäivät tulematta. Koko homman voittaja Yli-Utos pääsi loppupeleihin pelaamalla yhden pelin. Suurin osa lohkoista pelattiin loppuun yhdellä tai kahdella pelillä. Aivan perseestä. Etelä-Suomesta tulleet joukkueet olivat sormi suussa Syväjärven rannalla kun neljästä pelistä kaksi oli peruttu ja loput pelasivat kylmissään huonosti. Puolenpäivän aikaan lauantaina turnaus oli ohi. Peliaikataulu on syvältä järvestä. Noin huonosti järjestetty turnaus vei kaiken pohjan tulevalta. Tuskin nämä järjestäjät selviävät kesän suopotkupallostakaan. Tietysti jos uusien järjestäjien tarkoitus on tuoda Ukkohallaan vain kaljanjuojia, siinä kyllä onnistuttiin.
ole jos joukkueet ei saavu paikalle.
toisiaan järjestäjien vika, paroonit aikankin pisti joukkueet koville ja vain 1-2 joukkuetta ei pelannut, tuttuja porukoita kun olivat voi patistella pelaamaan, minustakin oli kumma että annettiin julkisuuteen kuva että onnistuneet kisat... haluttiin kait mollata vieläkin parooneiden taitoa ja luoda kuva että ollaan parempia järkestäjiä. OUTOA KUITENKIN, siellä minusta liikkui ravattiherroja aika paljon ja oikeat tekijät, missä lie olleet, ei vissiin missään
nukuhan nyt yö aivan rauhassa ja aamulla alat ajattelemaan päällä eikä perseellä.
Umpihankifutiksen ja suofutiksen perinteiset joukkueet jättävät hyrynsalmen väliin ja menevät ensi kesänä skotlantiin. Siellä ei kravatit kiristä.
Eikö kannata lähteä ennemmin pohjois-ruotsiin pelaamaan kuin skotlantiin. Ruotsi ois lähempänä.
erilaista, mutta täytyyhän se kokeilla tämä pään hakkaaminen vaikka Skotlannin "mäntyyn".
on tulossa kanssa suopotkuipallokisat viimeistään 2008 !!!!!!!!!!!!!!!!!
EIKU LAIVAAAN, EIKU ASTU LAIVAAN
Kisoistahan tuntuu tulleen kainuulainen vientituote! Ei taida vaan kainuulaiset kisajärjestäjät saada mitään mainituista ulkomaan kisoista. Niin tai eihän hyrynsalmen kisoja järjestä kainuulaiset, jarkko on jostain stadista, arto kotkasta ja markku oulusta.
Taitaa olla etelän joukkueille viron ja skotlannin matkat monta kertaa halvempia kuin hyrynsalmen matkat.
mutta epäilempä pahasti.
ystävällinen maa tämmöisille riehakkaille porukoille, joten sinne kyykytettäväksi vaan.
Ha ha
Mahtavaa