...ei löytänyt masterlevylle asennettua PC-BSD:tä. Olen yrittänyt jo muutaman kerran ei vaan onnistu.
Mikä avuksi? Ensikertaa törmään tälläseen. Toisinpäin asennus sama juttu. Eikö Linux ja PC-BSD löydä toisiaan.
Etch on asennettu slave'en.
Mikä avuksi? Ensikertaa törmään tälläseen. Toisinpäin asennus sama juttu. Eikö Linux ja PC-BSD löydä toisiaan.
Etch on asennettu slave'en.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Linuxissa on hiukka hankala saada sitä tunnistamaan ufs:ää, ext3:t jne tunnistuu kyllä mainiosti sitten FreeBSD:ssä.
http://www.faqs.org/docs/Linux-mini/Linux FreeBSD.html
,että siinä on sellanen ongelma. Asensin uudestaan PC-BSD:n, niin eipä sekään noteerannut Debiania. Oli väärä kieli antamassasi osoitteessa. Kiitti kuitenkin. Täytyy kai sitte pysyä PC-BSD:ssä tuntuu senverran hyvältä systeemiltä.
onko nykyään linuxin kernelien ufs-tuki kohdillaan. Itse kokeilin joskus vuosi sitten enkä saanut toimimaan- FreeBSD:stä sain kyllä linux-osiot mountattua.
Mutta teepäs niin, että luot yhden fat32-osion, jolle talletat tiedostot, joita käytät molemmissa käyttiksissä. Esim:
da0s1 PC-BSD
da0s2 swap
da0s3 Linux
da0s4 fat32
Tota fat32-osiota ei kannata luoda jatketulle, koska se PC-BSD ei sitten taas näe sitä...
Tosiaan yksi tuossa kommentoikin tuota Grubia. Jos ongelmasi koski siis käyttiksen käynnistämsitä (ei selvinnyt viestistäsi) niin homma ratkeaa noin. Mounttaus taas ei, mutta tiedostojen käyttäminen molemmissa järjestelmissä fat32:n avulla.
Niin mitä tarkoitat tuolla löytämisellä. Jos tarkoitat sitä, että Linuxin asennuksen yhteydessä ei GRUBin valikkoon tule PC-BSD:tä, niin ongelma ratkeaa helposti kirjoittamalla käsin neljä riviä GRUBin konffaustiedostoon (menu.lst). Voisi sinun tapauksessasi olla jotain tällaista.
title PC-BSD
root (hd0,0,a)
kernel /boot/loader
boot
Olettaen, että tuo BSD on masterin ekassa osiossa. Itselläni BSD on toisen sata-levyn ekassa osiossa, jolloin tuo kolmas rivi on muotoa
root (hd1,0,a).
Minulla Etch ja FreeBSD majailevat koneessa ihan sulassa sovussa ja käyttelen vähän molempia noin kokeilu- ja opettelumielessä.
Tiedostojen siirtelyn kanssa on jo sitten hankalampi juttu, koska Linux tukee vähän heikosti BSD usf-tiedostoformaattia.
...jälkeen (Debian), kun käynnistän koneen uudestaan, niin käyttöjärjestelmää ei voi valita, koska valikkoa ei tule. Eli, kun asensin ensin PC-BSD:n master levylle ja sen jälkeen Debian Etch:in slave levylle. Niin Debian käynnistyy, kun muuta ei voi valita. Asennan tuon Debianin uudestaan ja koikeilen neuvoasi. Asensin PC-BSD:n jo uudestaan.
Sittenhän sen näkee. Kiitos kaikille muillekkin neuvoista. Palaan asiaan.
Ei sitä tarvitse asentaa uudestaan- sen kuin muokkaat /boot/grub/menu.list- tiedostoon PC-BSD:n käynnistystiedoston.
Eli se olisi jotain:
title PC-BSD
root (hd1,0)
kernel /boot/loader
boot
tai mikä se osiosi onkaan. hd1,0 olisi slaven 1. osio, hd1,1 toinen osio jne. Lisää tuo rivi siis siihen menu-list-tiedostoon, niin saat molemmat käynnistymään.
Piti taas kokeilla grub'in säätelyä. Nyt on Debian Etch masterlevyllä PC-BSD slavessa. Lisäsin nuo rivit menu.lst:n. Grub valikossa näkyy nyt PC-BSD, kun käynnistää sen tulee ilmoitus.
Bootin 'PC-BSD'
root (hd1,0)
Filesystem type unknown partition type 0xa5
kernel /boot/loader
Error 17: Cannot mount select partition
Press any key to continue...
Kokeilin tuon toisen ohjeen mukaan toista riviä
muodossa: root (hd1,0,0,a) ei auttanut.
Mitäköhän pitäis vielä kokeilla?
on se /etc/fstab- rivi? Ja millä osiolla se PC-BSD on ja onko ide vai sata-levy?
Toi sun määrittämä hd1,0 ei ole se oikea, koska se ei tunistä sitä.
Grubissa siis jokseenikin näin JOS se on ekalla osiolla slavessa:
title PC-BSD
rootnoverify (hd1,0)
makeactive
chainloader 1
jos toisella, niin se osio on hd1,1, kolmes oiso hd1,2 jne ja eka jatkettu hd1,4 ja siitä taas eteenpäin. Tosin, jos olet asentanut sen PC-BSD:n Debianin jälkeen, niin sen grub kyllä olisi lisänyt automaattisesti Debianin käynnistyksenkin sinne, mutta menee se näinkin- paremmin itseasiassa. Pientä säätämistä ensalkuun ennenkuin onnistuu:)
Mulla on FreeBSD hdb1:llä ja Grubin menu.lst- tiedostossa tällanen rivi Linuxin puolella:
title FreeBSD
root (hd1,0,a)
kernel /boot/loader
Tolla käynnistyy ilman mitään ongelmia. Kokeilepas, jos se vaatti tuon pienen a:n siihen perään vielä?
IDE levyjä ovat. Debian/master, PC-BSD/slave
Ehdottamasi rivit laitoin menu.lst:n
title PC-BSD
rootnoverify (hd1,0)
makeactive
chainloader 1
Nyt toimii. Suurkiitos. (sulla..):n ohje.
edellisissä ohjeissa tarjottu, mutta ei toimi.
Nimimerkki: sulla.., antoi toimivan ohjeen.
Kiitos kuitenkin vastaksesta.