Käyttöraha

Hei miten on, kannattaako viikon aikana tarvittavat rahat nostaa käteisenä Suomesta vai saako Inglesissä automaateista suomalaisilla korteilla (luottokortti) turvallisesti nostettua?

Kiitos asiallisista vastauksista :)
71475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Myös siellä paikanpäällä onnistuu hyvin rahannosto. Käytä sellaisia, mitkä ovat pankin yhteydessä.Älä suosi syrjäisiä...

Mutta monesti kun ottaa tarvittavan rahan, ei mene yli budjetin..

Äänestä

Ota Suomesta, näin vältät luottokortin palkkiot ja olet varma, että sinulla on rahaa mukana. Lisää saa sitten sieltä automaatista.

Äänestä

On totta, kuten tuossa jo sanottiin, että nostopalkkiot tulevat siihen päälle, jos paikallisista Visalla nostat. Joissain paikoissa on lisäksi ollut ongelmia uusien sirukorttien kanssa, mutta ainahan voi nostaa suoraan pankista, ellei muuten onnistu.

En kyllä koko matkakassaa kantaisi Suomesta, koska vahinkojakin saattaa käydä. Rahaa katoaa jopa lennoilla, jos on yhtään varomaton, puhumattakaan lentokentästä ja hotelliin siirtymisestä. Normaalilla varovaisuudella kyllä selviää.

Äänestä
  • kannata nostaa käteistä yhtä päivää enempää ja kerrotko mihin käteistä tarvitsee jos on esim. VISA? Minä en ole tarvinnut 18 vuoteen, enkä tarvitse missään päin maailmaa...en nyt ymmärrä mihin pitää olla seteli matkalla?

    Äänestä

miten voi tietää kuinka paljon pitää olla käteistä? 300 vai 3000 euroako? Niinpä ja tyhmät eläkeläiset ottavat käteistä ja siellä ne itkee sitten kun kaikki vietiin...eivät edes raski vuokrata lokeroa vaan pitävät rahansa tyynyn alla. kuulemma näin on?

Äänestä
  • Itse otan käyttörahat mukaan jo suomesta.Laitan hotellihuoneen tallelokeroon ja kun jonnekin lähden otan sen verran mukaan kuin tarvitsen.Hyvin toimii sekin.Itse en viitsi automaateista nostaa ja tuleehan niihinkin niitä kuluja,kun ulkomailla nostat käteistä. mukavaa lomaa etelään suuntaaville.

    Äänestä

  • .....:)) kirjoitti:

    Itse otan käyttörahat mukaan jo suomesta.Laitan hotellihuoneen tallelokeroon ja kun jonnekin lähden otan sen verran mukaan kuin tarvitsen.Hyvin toimii sekin.Itse en viitsi automaateista nostaa ja tuleehan niihinkin niitä kuluja,kun ulkomailla nostat käteistä. mukavaa lomaa etelään suuntaaville.

    asiallisesta vastauksesta :) Lomaa odotellaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomesta? kirjoitti:

Hei miten on, kannattaako viikon aikana tarvittavat rahat nostaa käteisenä Suomesta vai saako Inglesissä automaateista suomalaisilla korteilla (luottokortti) turvallisesti nostettua?

Kiitos asiallisista vastauksista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu