ketkä artistit saavat nuoria tanssilavoille/konsertteihin liikkelle?!
Mulla omat kokemukset on seuraavat:
1. neljänsuora
2. anna eriksson
3. tommi soidinmäki
4. taikakuu
5. yölintu
Mulla omat kokemukset on seuraavat:
1. neljänsuora
2. anna eriksson
3. tommi soidinmäki
4. taikakuu
5. yölintu
Vastaukset 12
Vanhimmat
Juha Metsäperä. Janne Tulkki, Mikko Mäkeläinen, Jari Sillanpää, Jani&Jetterses, NeljänSuora, Taikakuu, Anne Mattila, Anneli Mattila, Saija Tuupanen.
Finlanders
Anne Mattila
Saija Tuupanen
Taikakuu
Juha Metsäperä
Näistä finkkujen keikoilla on ollut kaikkein eniten nuoria, ainakin oman kokemukseni mukaan.
Olisikohan Finkkujen suosion syynä se, että heillä ei ole ylimainostettua laulajaa solistina, vaan he osaavat laulaa yhdessä ja erikseen. He myöskin osaavat soittaa ja hallitsevat useimmat tempot, nämä taidot kun puuttuvat monilta bändeiltä. Vaikka nuorisolle voi myydä melkein mitä tahasa ns. trendeihin vetoamalla, näyttää ainakin tanssikansa arvostavan laatua.
Mun mielestä kyllä se Finlanders on se kaikkein parhain orkesteri:-)Heidän musiikkinsa on ainutlaatuisen menevää,mahtavaa ja ihanan kuuloista.Aina kun kuulen heidän musiikkiaan,aina on vaan pakko laulaa ja tanssia mukana:)Se on kuin jokin vetovoima,että väkisin menee mukaan siihen:-)Ainakin silloin kun heitä katselee ja kuuntelee lavan edessä,olen nimittäin ahkeraan käynyt heidän keikoillaan,niin heidän lavalla esiintymisensä ja se lavakarisma mikä heillä on niin se tarttuu väkisinkin muhun:-)He ovat mun mielestä ainutlaatuinen ja oikeesti paras tanssiorkesteri:)Kyllä näkee,kun lavan edestä heitä katselen niin itse kun rupean laulelee,tanssii ja fiilistelee niin he yhtyvät siihen mukaan:)He saavat mut väkisinkin hymyilemään ja nauramaan kun he niinsanotusti "pelleilevät" ja pitävät hauskaa lavalla;)Se on yksi syy,minkä takia käyn usein heidän keikoillaan,siis että he soittavat kerrassaan mainiota musiikkia ja he ovat todella mukavia ja herttaisia ihmisiä,mitä olen heidän kanssaan jutellut:-)Mutta täytyy sanoa,että Kunu on ehdottomasti se kaikkein suloisin,herttaisin ja mukavin ihminen.Hänen kanssaan mulla on kaikkein eniten tullut juttua ihan kaikenlaisista asioista;)Mutta he kaikki ovat erinomaisia soittajia/muusikoita.Tulen jatkossakin käymään heidän keikoillaan ja erittäin ahkerasti:)
Anna Eriksson
Katri Ylander
Juha Metsäperä
Saija Tuupasen ja Tommi Soidinmäen keikoilla olen pannut merkille, että nämä artistit kiinnostavat myös nuoria.
joo, kun artistit ovat nuoria ja hyvännäköisiä, ja esittävät nuorekasta musiikkia... niin nuorempikin yleisö tykkää...!soidinmäen ja tuupasen keikoilla on kyllä ollut nuoria, samoin kuin taikakuunkin ja eriksonin keikoilla!
Soittaa nuorekasta ja raikasta musiikkia!! Eikä eläke valsseja!
Tää uus biisi ei kyllä kovin nuorekasta musiikkia ole, synkkää 60 luvun iskelmää.
nuoria? jos puhut alle 18v , niin heitä ei ole kyllä ikinä näkynyt kesä lavoilla kuin alle 20 kpl:tta ja sillä määrällä iskelmän tulevaisuus tulee olemaan melkoisen kuiva.
Alle 18 vuotiaita kutsuisin teineiksi. Nuorina minä käsitän iän 18-30. Mut se vain mun mielipide. Tästä ikäryhmästä löytyy ainakin upeita laulajia, iskelmälaulajia myös. (En ole aloittaja)
1.taikaQ
2.anneli mattila
3.tommi soidinmäki
4.mikko mäkeläinen
5.saija tuupanen
6.tomi markkola
7.yölintu
ihania artisteja kaikki!