IHMETYTTÄÄ

Miten on mahdollista, että 16-vuotiaiden vanhemmat päästävät alaikäiset lapsensa risteilylle? Eikö he tiedä, että siellä vain ryypätään...?
123507
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Oisko kyseessä lukion ykkösristeily.

Äänestä
  • Joo. Ykkösristeily.

    Äänestä

  • Miten se asiaa muuttaa, olkoonpa mikä risteily tahansa? Ja kokemuksen syvällä rintaäänellä, todennäköisesti tuo ykkösristeily on vielä enemmän ryyppyreissu kuin ns. tavalliset risteilyt.

    Äänestä

Nimenomaan. Sinähän se totuuden tiedät =)

Nimimerkillä sekä ykkös- että abiristeilyllä vesiselvänä.

Äänestä

Kummallista on jos niin on sillä laivaristeilyllä pitää olla aikuisen mukana, ei sinne 16-vuotias muuten pääse.

Äänestä
  • joku ihQ 25w amisjuntti jonka kyydissä on jo kuukausia lipitetty siideriä ja otettu poskeen kotikontujen kolleilta. GREAT!

    Äänestä

En ymmärrä.Itse oon 14, ja ollu jo 2 kertaa laivalla ilman vanhempia.

Äänestä
  • Kato se ei oo sama asia jos oot ollu laivalla jonku toisen kaverin perheen kanssa.

    Äänestä

itsekin aikoinani olin risteilyillä ja kyllä nuo pikkuiset kiimalollot oli kalun varressa kiinni mennen tullen. Pussit sain kyllä tyhjäksi ja tyydytystä molemmin puolin. Kun vaan vanhemmat tajuaisivat mitä heidän jälkikasvunsa tekee. Itse en lapsiani tule päästämään moisiin panokaukaloihin.

Äänestä

Voin näin omien vanhempieni puolesta vastata, että haluan mieluummin nähdä omien lapsieni luovan uusia ystävyyssuhteita, nauttivan nuoruudestaan ja oppivan elämää erilaisten kokemuksien avulla (tapahtui se sitten ryypistelyn myötä, tai ei), sen sijaan että he mätänisivät tietokoneen ääressä illasta iltaan hukaten ehkä elämänsä parhaat vuodet. Toki tämänkaltainen 'asenne' vaatii luottamusta, mutta jos et sitä yhteyttä ole lapsesi ja itsesi välillä kyennyt ko. 16-vuoden aikana luomaan taitaa ongelman ydin olla juuri sinun omissa kasvatusmetodeissasi.

Äänestä
  • Itse ainakin annan lapsieni ryypätä kun ovat jo 16 ja toinen 17v, lapsille ei ole ikinä kännisää mitään käynyt, ja vahdin etteivät kotiin tule ihan öövereissä. Se on nuoruuden helmiä ne kun ollaan ryypätty ja saa kertoa omille lapsilleensa että sellasta oli kun mä olin nuori yms.

    Äänestä

Olin 15-vuotiaana minua vanhemman poikaystäväni kanssa risteilyllä, vanhempieni siunauksella. Eipä ryypiskelty sillä reissulla, eikä harrastettu edes seksiä, tupakkaa taisin polttaa mutta sitä tein kyllä valitettavasti ihan maankamarallakin. Hengissä tultiin takaisin, ja nyt kymmenen vuotta myöhemmin ollaan naimisissa... ja muuten savuttomiakin :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietäjä66 kirjoitti:

Miten on mahdollista, että 16-vuotiaiden vanhemmat päästävät alaikäiset lapsensa risteilylle? Eikö he tiedä, että siellä vain ryypätään...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu