Hei!
Olen todennäköisesti lähdössä Argentiinaan nyt keväällä. Matkustan yksin ja Buenos Airesista pitäisi selviytyä Rosarioon - yksin. Miten kannattaa toimia, jos lento on BA:ssa aamulla ja bussi lähtee vasta myöhään illalla? (vai lähteekö pitkän matkan busseja myös päivällä? Viimeksi kun mentiin piti odottaa yöbussia..)
Ja miten käytännössä pääsen lentoasemalta bussiasemalle? Onko taksit luotettavia? Vähän ehkä pelottaa mennä yksin tyttönä taksilla, vaikka argentiinalaiset onkin omien kokemuksian mukaan ihanan ystävällisiä ja avuliaita..
Parasta tietenkin olis jos olis joku vastassa BA:ssa mutta en taida saada ketään tulemaan sinne asti ;)
Tämä kysymys on suunnattu lähinnä asiasta jotain tietäville, esim. jos sattuisi löytymään joku joka asuu BA:ssa.. :)
mitä kannattaa tehdä? BA-Rosario
7
2488
Vastaukset
- n.o.r
Viimeisintä tietoa! Juuri tulin lauantaina Taxilla Ezeizasta Buenos Airesin keskustaan. Hinta 65 pesoa. Maksu tiskille heti, sitten taksiin. Näihin takseihin pitäisi voida luottaa, onhan kuski tunnistettu etukäteen.
Älä ota vastaan ystävällisesti hymyillen tehtyjä tarjouksia lento-asemalla pyöriviltä kyydin tarjoajilta tai rahan vaihtajilta yms.- ta2
Kiitos vastauksesta!
Täytyypi muistaa toi :)
Muita jotka tietää jotain? - vaan...
ta2 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Täytyypi muistaa toi :)
Muita jotka tietää jotain?Retiron terminaaliin. Muistathan, että bussimatkailu on Argentiinassa melko suosittua ja bussit tulevat aika täyteen. Itse olin siellä viime kevään, ja ostimme aina etukäteen liput busseihin. Kannattaa siis tehdä myös suunnitelma B (etsiä vaikka hostellien yhteystietoja tms. jos joudut olemaan siellä yötä uutta bussivuoroa odotellessa). Ja siellä Retirossa ei kannata lähteä terminaalin ulkopuolelle harhailemaan, ei nimittäin ole mikään vaarattomin paikka.
- lissu
ta2 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Täytyypi muistaa toi :)
Muita jotka tietää jotain?Viime viikolla BsAs:ssa: vietiin päiväksi laukut säilytykseen Retiroon bussiasemalle, siellä 1. krssa on ainoa paikka kaupungissa(tiesi info-opas kertoa), jonne laukut voi jättää. Menimme sinne taksilla, ja taksin pysähdyttyä tuli avulias mies kantamaan laukkumme säilöön, hälle 5 pesoa. Matkalaukku & reppu, taisi olla 10 h:n säilö (auki 24 h), 13 arg.pesoa. Sitten käppäiltiin päivä San Telmossa, ja sieltä napattiin taksi kadulta. Ilmastoitu jess, kun aiemmat oli vähän sieltä ja täältä ja keittivät kesken kyydin, jne. Kuskille tehtiin selväksi, että halutaan ajaa San Telmosta bussiasemalle hakeen laukut ja sitten Ezeizaan, ja paljonko maksaa: 60 pesoa. Saimme ystävällisen ja hyvän palvelun (kahdelle naiselle), kuski sai meiltä 70 pesoa. Musta-keltaisiin taksiin vaan, joita on tosi paljon. Paitsi jos sataa, voi olla vaikeampi saada taksia.
- juksutettiin
lissu kirjoitti:
Viime viikolla BsAs:ssa: vietiin päiväksi laukut säilytykseen Retiroon bussiasemalle, siellä 1. krssa on ainoa paikka kaupungissa(tiesi info-opas kertoa), jonne laukut voi jättää. Menimme sinne taksilla, ja taksin pysähdyttyä tuli avulias mies kantamaan laukkumme säilöön, hälle 5 pesoa. Matkalaukku & reppu, taisi olla 10 h:n säilö (auki 24 h), 13 arg.pesoa. Sitten käppäiltiin päivä San Telmossa, ja sieltä napattiin taksi kadulta. Ilmastoitu jess, kun aiemmat oli vähän sieltä ja täältä ja keittivät kesken kyydin, jne. Kuskille tehtiin selväksi, että halutaan ajaa San Telmosta bussiasemalle hakeen laukut ja sitten Ezeizaan, ja paljonko maksaa: 60 pesoa. Saimme ystävällisen ja hyvän palvelun (kahdelle naiselle), kuski sai meiltä 70 pesoa. Musta-keltaisiin taksiin vaan, joita on tosi paljon. Paitsi jos sataa, voi olla vaikeampi saada taksia.
Oikea hinta ois ollu alle 10 pesolaista, mutta halusitte antaa vielä tippiäkin. Haloo. Ihmekös ku oli iloinen.
- lissu
juksutettiin kirjoitti:
Oikea hinta ois ollu alle 10 pesolaista, mutta halusitte antaa vielä tippiäkin. Haloo. Ihmekös ku oli iloinen.
;-) Kyllähän turistia yritetään juksata, mutta mekin oltiin kyllä iloisia. Mennessä meitä vasta juksattiinkin, kun silloin Ezeizasta keskustaan hotelliin virallinen taksi oli 100! Mutta tuo mainitsemasi 10 tuntuu kovin pieneltä... ei taida sekään pitää paikkaansa?
- lissu
juksutettiin kirjoitti:
Oikea hinta ois ollu alle 10 pesolaista, mutta halusitte antaa vielä tippiäkin. Haloo. Ihmekös ku oli iloinen.
http://www.easybuenosairescity.com/airporttransportation.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1765027- 151670
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621605Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1221470Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91353Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491080Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961074Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 190915
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7760