Nyt etsitään

hyviä balladeja, jne.

Niin, hyviä rakkauslauluja..balladeja... Ite olin kerran häissä, jossa eräs oululainen laulaja aki louhela veti kirkossa sielä "ylhäällä" orrella,heh yhden hitaan biisin, yhdessä välissä hääseremonia... hitto ku tuli tippa linssiin.. akustinen kitara..

Mitäs hyviä rakkauslauluja sitä ois..?

3

718

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laulukansio

      Kävin kurkkaamassa ystäväni laulukansiosta vähän vinkkiä noihin rakkausballadeihin. Harrastaa myös tuota "orrella" laulamista akustisen kitaran säestyksellä.
      En tiiä mitä näistä on kirkossa laulanu ja mitä juhlapaikalla.
      Romanssi on mun ehdoton ykkönen.Siihen tietenkin vaikuttaa henk.koht.syyt,mut ei niistä sen enempää. Mutta sopii kirkkoon. Jos ei nimi sano mitään niin laulu alkaa "sua vain yli kaiken mä rakasta".Sit muita
      Hymni rakkaudelle
      Niin onnellinen oon
      Kertokaa se hänelle
      puhu hiljaa rakkaudesta
      Lennä mun lempeni laulu
      Rakkauden aamu
      Paljon sanomatta jää
      Nyt ja aina

      Mut kannatta kysyä laulajalta/kitaristilta mitä ne on esittäny ja onko niillä jotain ehdotuksia.
      Toivottavast näist oli jotain apua!

      • yks laulaja

        Noista ei mikään kuulu kirkkoon, jos kanttorilta kysyt. Ja kanttori päättää siitä mitä kirkossa esitetään


    • yksi orrelta

      Siellä "kirkon orrella" pitää esittää musiikkia, jonka sanoma ei ole ristiriidassa vihkimisen jumalanpalvelusluonteen kanssa. "Sua vain yli kaiken mä rakasta" on yksi niistä, joita EI SAISI kirkossa esittää. (Tiedän kyllä, että sitä on jossakin joku päässyt kyllä luikauttamaan...)
      Kaksi perusteluakin olen joskus kuullut, ensinnäkin se on pari joka rakastaa toisiaan, eikä laulaja parvella - ja toiseksi: vain Jumalaa pitää rakastaa yli kaiken, lähimmäistä niin kuin itseään.

      Maailma on kyllä pullollaan musiikkia joka on sekä herkkää, kaunista että kirkkoon sopivaa. Neuvoa kappalevalintaan voi kysyä myös kanttorilta vaikka sinne jonkun muun laulamaan tilaakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe