Vähän vaikea tehdä vastarintaa jos ei ole tuliaseita, miten on? Milloin niitä saa käyttää, saako pakenevaa ryöstäjää ampua jalkaan? Saako ryöstäjän auton kumit ampua puhki? Miten Suomessa, entä Ruotsissa ja muissa EU-maissa? Jenkeissä taitaa aseet olla satavarmasti...
Onko arvokuljettajilla aseita?
Milloin käyttävät
193010
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
väliä!? joku teki "hyvän keikan" ja nauraa paskaista naurua jossainpäin mualimmoo!
Vähän vaikea tehdä vastarintaa jos ei ole tuliaseita....
Kuule kloppi ! Sun vastarintas mitataan sekunneissa ja ennenkus sä mitään kerkeet edes tajuamaan ( vain sen et sul on paskat housuissa )
pelis on menetetty. Älä tu tollasta kertoo enneku kasvat aikuiseks, sovitaan niin. Kahtele rauhassa muumeja koska sä tarviit niitä kasvamisen takii.Ihan niinku vitamiineja jotka kehittää sun aivotoimintaa.
Aseista on pitkälti luovuttu juuri syystä joka koettu esim. GB:ssä ja muissa maissa.
Ennen aikainen hauta ei anna rauhaa ryöstöiltä, eikä tee vartijoista sankareita.
Miksi ylipäätään tehdä vastarintaa kun rahat eivät ole omia, eikä palkka ole riippuvainen näistä?
Pitäisikö vartijoille antaa bonuksia estetyistä ryöstöistä, pakenevan ampumisesta tai tappamisesta?
Prenikoita sureville vaimoille ja lapsille siitä että puolusti yrityksemme mainetta.Se mikä maine yrityksellä on en ota kantaa.Rahakuljetukset takas Suomen Pankin arvokuljetus ja porukoille olot ettei tullut ongelmia.Niihin suorastaan haettiin urakalla ja arvostettiin. Kundit olivat motivoituneita.Joku halpatuonti ns. turva/vartiontiliike joka polkastaan rahankiilto silmissä ja halppistyövoimaa käyttäen kuseen ajanmittaan myös omaan nilkkaan.Niin kävi myös tässä.SORI VAAN ! Mut hei katetta firmalle koska on tulossa viikonloppu ja pitäs päästä Leville :)
Olin just saanut kioskin rahapussin ja menin autolle kun joku deeku heitti tupakannatsansa maahan ja mulkaisi mua pahasti, mä lykkäsin rahat sille ja menin autoon ja kaasutin pakoon, kävin kotona vaihtaan uudet puhtaat alushousut ja menin firmaan jossa pomo kehui mua sankariksi kun olin ottanut tilanteen hallintaan, rahoja ei ole saatu takaisin mutta henkikulta säilyi.
siis uskomatonta! vittu mä repesin! miten sä keksit noin levotonta läppää! tosi hyvä vitsi, aivan uskomattoman hyvä ja nerokas!
Sä oot se naapurin skidi..eiih vittuuu...sä oot kasvanu ihan saatanasti siitä ku näin sut. Hei nyt mennää Korson lähimpää Bupiin ja MÄ tarjoon..Sopiiks hei ? Mut sit ei niis vitun lentäjänhaalareissa,ehämmä tiänny et sä joku vitun vaksi oot.Mut hei ! Kliffaa ja nähään.
Meillä arvokuljetuspuolen miehillä on konsernin isoimmat aseet ja kauneimmat naiset.
puheet
Meidän yksikössä on kylläkin konsernin isoimmat naiset...
Lain mukaan aseita voidaan kantaa AK tehtävissä, kuitenkaan niitä ei välttämättä kanneta.
On se niin raskas tuo raska sinko...
kuuluisa ANNA KYRPÄÄ PIIRIVAKSILLE JA HEIDÄN LÄHEISILLEEN? aseita voidaan kantaa, mutta niitä ei välttämättä kanneta tai anneta kenellekkäänulkopuoliselle!
niin seuraavaks keikkaajat muuttaa ainoastaan taktiikkaansa sellaiseksi, että vartijat eliminoidaan ennenkuin ehtii tulla edes kakka lahkeeseen.
Puhumattakaan pirivartijoista, jotka rupee roiskimaan varjoja ja sivullisia.
Muuten hyvä mutta piirivartijat eivät saa kantaa asetta. Arvokuljettajat, henkilösuojaajat ja erittäin merkittävissä kohteissa toimivat vartijat voivat kantaa asetta firman luvalla, jos erityinen koulutus siihen on käyty ja lupa poliisilta saatu. Tällöinkin pitää olla painavat perusteet aseen mukana kantamiselle. Ase ei saa olla näkyvissä. Muutenkin jo pelkkään esille ottoon pitää liittyä selkeä oman hengenmenon riski. Tämä on siis lain kanta aseiden kantoon.
Käytännön tasolla arvokuljettajien aseistaminen olisi riskialtista. Jos kuskeilla on pistoolit, löytyy ryöstäjiltä vähintään Kalashnikovit. Eihän hullukaan lähtisi ilman aseita tuollaiseen ryöstöön. Aseistamisen sijasta pitäisi suunnata voimavaroja tekniikan hyödyntämiseen ja huolelliseen ennakkosuunnitteluun riskien vähentämiseksi. Läheskään kaikkia turvallisuutta parantavia teknisiä ratkaisuja ei vielä käytetä laajasti.
"Muuten hyvä mutta piirivartijat eivät saa kantaa asetta. Arvokuljettajat, henkilösuojaajat ja erittäin merkittävissä kohteissa toimivat vartijat voivat kantaa asetta..."
Kyllähän se piirivartijakin voi kuule toimia tuollaisessa mainitsemasilaisessa "erittäin merkittävässä kohteessa". Muita kohteita hoidettaessa ase vaan pidetään vaikkapa piiriauton lukitussa säilytyslokerossa.
"Muutenkin jo pelkkään esille ottoon pitää liittyä selkeä oman hengenmenon riski. Tämä on siis lain kanta aseiden kantoon."
Kyllähän tuo lainsäädäntö tarjoaa aseen käyttämiselle muitakin indikaatioita, kuin riski oman hengen menettämiselle. Esim. hätävarjeluna on ihan yhtä hyväksyttävää puolustaa jonkun toisen henkeä, kuin omaansa.
Ote suomen laista LYT
"Ampuma-asetta saa kantaa vain henkivartija- tai arvokuljetustehtävissä sekä huomattavan yleisen edun kannalta merkittävän vartioimiskohteen vartioinnissa silloin, kun tehtävän suorittaminen olosuhteiden johdosta välttämättä edellyttää ampuma-aseen kantamista."
Kuitenkaan käytännössä mikään suurempi vartiointiliike ei salli arvokuljettajiensa kantaa ampuma-asetta, syynä on se käytännössä todettu tosiseikka että jos arvokuljettajalle on pistooli, niin ryöstäjällä on rynnökkökivääri ja tulitaistelussa syntyy yllättävän helposti raatoja, myös sivullisista.
Suomen arvokuljetusjärjestelmä on hyvin ryöstövarma, ryöstön onnistumiseksi täytyy ryöstö ajoittaa juuri tiettyyn hetkeen ja tapojen tunteminen on välttämätöntä.
En ryhdy tässä erittelemään sen ihmeemmin edellistä kappaletta, ettei tietoja paljastu...
että rahat meni oli aseet tai ei, aseet on arvokuljettajillakin vain oman hengen suojaksi, ei niillä ole tarkoituskaan rahoja pelastaa lain tulkinnan mukaan, muutenhan tämä menisi ihan villilänneksi.
ON,20