Tässä on kova jätkä!

Tässä on kova jätkä!

Vaasalainen kulttuurin jakaja ei taivu TTVK:n uhkauksiin

http://piraattiliitto.org/uutiset/2007/02/vaasalainen-kulttuurin-jakaja-ei-taivu-ttvk-n-uhkauksiin#comment-128
5573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö sananlasku mene niin?.

Äänestä
  • Mun mielestä tuota voisi rinnastaa Ranskan vallankumouksessa barrigaadeille nousseisiin.

    OECD erään johtajan mielestä p2p verkot ovat suurin keksintö sitten höyryjunan. Ei ihme että niillä yli 500 miljoonaa käyttäjää. Jakamassa kultuuria.

    Äänestä

Kerrassaan esimerkillistä toimintaa! Ei voi kuin olla kiitollinen siitä että tuollaisia ihmisiä on olemassa.

Se että joku uskaltaa laittaa itsensä likoon tärkeäksi kokemiensa aatteiden puolesta - mahdollisia rangaistuksia pelkäämättä, on jotain hyvin ainutlaatuista. Tuollaisesta rohkeudesta ja uhrautuvuudesta jokaisen suomalaisen tulisi ottaa mallia!

Tällaista suoraselkäisyyttä tarvittaisiin kyllä ehdottomasti lisää. Vain massiivinen kansalaistottelemattomuus vie voittoon taistelussa vapaan kulttuurin puolesta. Ahneilla mediayhtiöillä ei ole informaation kahlitsemiseen minkäänlaista moraalista oikeutta!

Äänestä
  • vie sentään oikeaan nälkäänsä. Nämä puhuu kulttuurinnälästä ja -jakamisesta. Toisten ammattia ja elinkeinoa rapautetaan teknologian mahdollisuuksien varjolla.

    Kunnon sakkoa tuollaisille vapaamatkustajille. Samaa porukkaa kuin pummilla matkustajat. Kultturia ja joukkoliikennettä pitäisi olla tarjolla, mutta mistään ei haluttaisi maksaa. Sossun rahoillahan nuo tietysti elelevät, eli täydellisiä sosialisteja.

    Äänestä

  • Nälkä-ossi kirjoitti:

    vie sentään oikeaan nälkäänsä. Nämä puhuu kulttuurinnälästä ja -jakamisesta. Toisten ammattia ja elinkeinoa rapautetaan teknologian mahdollisuuksien varjolla.

    Kunnon sakkoa tuollaisille vapaamatkustajille. Samaa porukkaa kuin pummilla matkustajat. Kultturia ja joukkoliikennettä pitäisi olla tarjolla, mutta mistään ei haluttaisi maksaa. Sossun rahoillahan nuo tietysti elelevät, eli täydellisiä sosialisteja.

    Jos suomalainen yritys noudattaa suomalaista lakia esim. Nigeriassa niin silloin on suomalaisella yrityksellä oikeus myös suomessa vaatia korvausta. Mutta kun nämä suomalaiset yritykset eivät noudata suomessa säädettyjä lakeja ollessaan ulkomailla. Tässä esimerkki; suomessa on säädetty työehtosopimuslaki, työehtosopimuslain perusteella suomalaisen yrityksen pitää maksaa minimipalkkaa jonka päättävät työmarkkinaosapuolet neuvotteluissa jonka lopputulosta kutsutaan suomessa TES.sopimukseksi. Kuitenkaan suomalaiset yritykset eivät maksa ulkomailla ollessaan TES-mukaisia palkkoja, joten se rikkoo Suomen lakia. Kukaan ei vie heitä käräjille siitä täällä suomessa? Miksi? Mutta jos suomalainen turisti rikkoo suomalaista lakia ollessaan lomalla vaikka Nigeriassa, yleisellä syyttäjällä on velvollisuus viedä asia käräjille!

    MIssä mättää? Taitaapa olla niin että nälkä-ossi on lobbari?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


O-O-OOOO kirjoitti:

Tässä on kova jätkä!

Vaasalainen kulttuurin jakaja ei taivu TTVK:n uhkauksiin

http://piraattiliitto.org/uutiset/2007/02/vaasalainen-kulttuurin-jakaja-ei-taivu-ttvk-n-uhkauksiin#comment-128

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu