Kattelin tossa lentoja hongkongiin... Ongelmaksi tuli että mistä päin kannattaa hotelli ottaa :) Kartalta katottuna aika laaja alue. Parina päivänä ajattelin käydä myös Kantonissa, vinkkejä myös kaivataan sinne majoitukseen. Hotelli saa olla ihan hyvä 3-4 tähteä :)
Onko Hong Kongissa saman tyyppisiä marketteja kuin Pekingissä esim. silkki- ja helmimarketti??
(kenkiä,laukkuja,koruja,kelloja halvalla)
Hong Kong hotelleista
8
8978
Vastaukset 8
- magnum
Hotelleja on vaikka kuinka ja paljon... Aivan sama menetkö saarelle vai Kowloonin puolelle - pääset helposti ja nopeasti puolelta toiselle metrolla.
No, kauppakeskuksia on paljon kowloonin puolella ja siellä saarella on enempi oikeastaa businesta ja laadukkaita keskuksia. Enempi vietin aikaa keskustoista kowloonissa.
Alue ei kuitenkaan loppupeleissä ole laaja ja tosiaan se metro menee hyvin.
Marketeista sen verran, että paljon heikommin on, kuin peking - shanghai -> oli pari paikkaa (ei mitään ihmeellisiä) Stanleys market kaukana saarella, mutta on retkiä ja bussilla pääsee ja sitte yks iltakojupaikka kowloonin keskustan lähellä. Kantonissa muuten oli joku valtava jadehelmikeskus, varmaan sata eri myyjää... Muuten Kantonis oli iso elktroniikakeskuskin.
Itse olin Stanford Hillview hotellissa - oli edullinen ja ihan ok, mutta jos menen uudestaan otan jonkun hotelleista aivan lahden rannasta... MAHTAVAT näkymät, mutta hinta vähä pumpsahtaa.
Kantonissa eräs hyvä: Holiday Inn ja Guangzhou tai jotain, vähä keskustan sivussa, mutta 2006 valmistunut, loistava hotelli ja sopuhintainen -> ks. www.ichotels.com -> tee varaus min 14vrk ennen ja saatat saada edullisemmin. Sama löytyy finskin yht.työ kumppanin Priority Clubin kautta (hae finskin sivuilta)
oho, tulipa aika paljonkin.
Ps. jos poltat TEE se varoen HK:ssa - saattaa rapsahtaa sakot, jos poltat väärässä paikassa ja/tai heität tumpin vika paikkaan... :)
ja vielä yks, käy HK:n Disneyssä!- mag...
ja siinä ihan vieressä oli kivat kävelykadut parisen kilsaa - halpoja ja ihan ok vaatteita yms.
Sitä hotellia voin suositella!
Ai niin, luotijunalla pääsee tod. helposti HK:sta kantoniin ja takas (menopaluu n. 50 e ja 2h) - tarviit vain tietty viisumin.
trevligt resa :) - mitään....
mag... kirjoitti:
ja siinä ihan vieressä oli kivat kävelykadut parisen kilsaa - halpoja ja ihan ok vaatteita yms.
Sitä hotellia voin suositella!
Ai niin, luotijunalla pääsee tod. helposti HK:sta kantoniin ja takas (menopaluu n. 50 e ja 2h) - tarviit vain tietty viisumin.
trevligt resa :)... luotijunaa HK:n ja Kantonin välillä -- uudet kaksikerroksiset junat nyt ovat hieman virtaviivaisemman näköisiä, kuin vanhat, mutta sanottavaa eroa ei nopeudessa ole.
http://www.kcrc.com/html/eng/services/services/light_rail/schedule/index.asp
Tuolta voit katsoa Customer Corner --> Railway & Bus services --> Intercity Passenger Services (Through train) - hyvä, että paikkasit !!!
mitään.... kirjoitti:
... luotijunaa HK:n ja Kantonin välillä -- uudet kaksikerroksiset junat nyt ovat hieman virtaviivaisemman näköisiä, kuin vanhat, mutta sanottavaa eroa ei nopeudessa ole.
http://www.kcrc.com/html/eng/services/services/light_rail/schedule/index.asp
Tuolta voit katsoa Customer Corner --> Railway & Bus services --> Intercity Passenger Services (Through train)Juna kuitenkin on vaivaton tapa menna ja tulla tuo väli.
on hyvä, että jotkut huomaa vakavat asiavirheet :P - Pattis
mitään.... kirjoitti:
... luotijunaa HK:n ja Kantonin välillä -- uudet kaksikerroksiset junat nyt ovat hieman virtaviivaisemman näköisiä, kuin vanhat, mutta sanottavaa eroa ei nopeudessa ole.
http://www.kcrc.com/html/eng/services/services/light_rail/schedule/index.asp
Tuolta voit katsoa Customer Corner --> Railway & Bus services --> Intercity Passenger Services (Through train)Lennän Kantoniin ja siitä olisi sitten tarkoitus jatkaa junalla suoraan Honkkariin. Missä on lähin 'junapysäkki'?
- ´julian
Suositteln hotelli Victory Kantonissa. Rauhallisella paikalla, siisti ja erinomainen palvelu. Yö maksaa n. 50 euroa huone siis kahdelta.
- tultiin
Palasin maanantaina Guangzhou-HongKong-reissulta.
HongKongissa yövyttiin BPInternational-hotellissa,joka oli Kowloonilla ihan mukavalla paikalla. Markkinat ihan lähellä jademarkkinat,Nathan-road ihan kulman takana. Ostokset tosiaan sujui ihan kävellen.Metrolla käytiin sitten HongKongin saarella.
Guangzhoussa olimme Cantoon-hotellissa, joka oli ihan Beijingroadin lähellä. Metrolla ja taksilla sitten kuljettiin muualle. Junamatka sujui hyvin.
Me lensimme ensin Guangzhouhin ja sieltä sitten suoraan junalla HongKongiin ja takaisin. Vaatii siis multipleviisumin, kun kiinaan saapumisia oli kaksi. Mukavaa matkaa! - hotelliin
New World Renaissance-hotellia olen kovasti kaikille mainostanut. Neljä tähteä, hyvä palvelu ja kohtuulliset hinnat. Sijainti aivan loistava, mm. jokailtainen lasershow näkyy ja kuuluu parhaiten ihan hotellin edustalla. Saman katon alla suuri New World-kauppakeskus. Joka paikkaan on lyhyt matka. Jos haluat kulkea helposti, etuovelta saat taksin aina "lennosta". Metro on myös ihan vieressä eikä lautallekaan ole pitkä matka, jos mielit HK Islandin puolelle.
Itse en pidä näistä tinkimispaikoista, vaan teen ostokseni mieluummin oikeista kaupoista, missä kukaan ei tyrkytä. HK:ssa on mm. hyviä Espritin outlet-myymälöitä, joissa voi tehdä todella edullisia ostoksia. (Noita outlet-kylttejä näkyi usein, mutta osa oli kyllä ihan humpuuki-paikkoja.) New world centerissä oli muuten oleskelumme aikana monen päivän ajan elektroniikka"messut", jossa oli mielenkiintoista tavaraa suht' edullisesti, ja merkkikenkien markkinat, joilta myös tein löytöjä (mm. Timberland).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.881323Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu41872- 13807
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.40798Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.81710- 90705
- 46698
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl17697Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27647- 58638
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan94618- 65610
- 43591
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa56575Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47566- 43544
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129537- 9535
Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13512Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31505