Pääikkuna

ikkunat auki

Terve,
Voisitteko ystävällisesti kertoa, minkä kokoinen ikkuna ei ole pääikkuna..esim 12 m2 huoneessa ja minkäkokoinen ikkuna ns maksimi ikkuna..

5

1881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole

      pienet eli 600 korkeat ikkunat. Asuinhuoneessa on aina pääikkuna. Ja minimi kokovaatimus löytyy määräyksistä.

    • rouva 47

      Pääikkuna on mikä tahansa asuinhuoneen ikkuna, jonka valoaukon osuus on vähintaa 1/10 huoneen (lattian) pinta-alasta (pienemmät eivät siis voi olla pääikkunoita). Pääikkuna ei siis välttämättä ole huoneen suurin ikkuna, mikäli sen muuten täyttää kooltaan yo. määritelmän.

      Maksimi-ikkuna...mmmhhhmmm...ilmeisesti suurin mahdollinen ikkuna, minkä saa seinälle mahtumaan...noin mututuntumalla (mikäli määräykset sen ao. rakennuspaikalla muuten sallivat).

      • rak.tark.

        Asuinhuoneen ikkunan kokovaatimus (10% huonealasta) voidaan täyttää myös useamman ikkunan yhdistelmällä. Tällöin kaikki minimivatimukset täyttävässä yhdistelmässä mukana olevat ikkunat ovat pääikkunoita. Pääikkunan korkeutta ja leveyttä ei ole missään määritelty, joten pääikkuna voi olla myös em. 600 mm korkea tai muodostua vaikka riittävän monesta pienestä pyöreästä ikkunasta.


    • minimikoko

      määräytyy rakennuttajan pään mukaan. Pää pitää mahtua aukosta korvien karmeja hipomatta.

    • iso akkuna

      eli saapi tehdä siis aika ison, miten mun nenä huomioidaan kun sekin on pirun pitkä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2606
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2254
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      152
      962
    5. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      878
    6. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      877
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      60
      803
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      742
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      694
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe