Kuvataideakatemiaan?

Lilleri

Olen hakenut kuvataideakatemiaan jo lukuisia
kertoja, mutta en ole päässyt...
Olen maalannut surrealismia realistisesti
ja taidolla...
Pitäisikö tänä vuonna vaan lätkiä mustaa maalia
aaltopahviin tai paskoa purkkiin?
En ole mikään abstraktin taiteen vihaaja,
mutta onko sitten niin, ettei sinne muitten
tyylisuuntien edustajia oteta?
Kertokaa te onnelliset, jotka sinne olette päässeet...

11

45331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiteilija

      Mitä, jos tänä vuonna pyrkisit myös jonnekin muualle, vaikka taidekoulu MAA:han, Vapaaseen tai Halosen akatemiaan? Tosiasia on, että näissä kouluissa opiskelee monia yhden vuoden, jonka oppien jälkeen he pääsevät Kuvataideakatemiaan mikäli sinne sitten enää haluavat. Kyllä vuosi taidekoulussa opiskelemassa antaa paremmat valmiudet akatemian sisäänpääsyyn.

      Ei se sisäänpääsy riipu tyylisuunnasta eikä taidoista. Jos surrealismi on juttusi pitäydy siinä. Moni kuuluisa suomalainen taidemaalari on hylätty Kuvataideakatemiasta. Voi olla, että akatemian proffien mielestä et vain sovi heidän "imagoonsa". Joka taidekoululla on oma profiilinsa, minkälaisia taiteilijoita he haluavat tuottaa. Etsi sinä omasi.

      • Uudelle uralle

        Olisiko yli 40-vuotiaalla, 20 vuotta aktiivisesti
        maalanneella maalarilla mitään mahdollisuuksia
        opiskella taiteita ja suuntautua näin aivan uusi-
        le "urille"? Onko taideopiskelijoille ikähaa-
        rukka ? Entä käytäntö? Onko kyseisillä opinnoilla mahdollista
        jatkaa esim.opetus- tai terapiatyöhön.


      • Jukka
        Uudelle uralle kirjoitti:

        Olisiko yli 40-vuotiaalla, 20 vuotta aktiivisesti
        maalanneella maalarilla mitään mahdollisuuksia
        opiskella taiteita ja suuntautua näin aivan uusi-
        le "urille"? Onko taideopiskelijoille ikähaa-
        rukka ? Entä käytäntö? Onko kyseisillä opinnoilla mahdollista
        jatkaa esim.opetus- tai terapiatyöhön.

        Itse tässä suunnittelen ihan samoja juttuja.
        Ja mitä ilmeisimmin juttu voisi toteutua oppisopimuskoulutuksena.

        Olen työskennellyt täysipäiväisenä taidemaalarina neljättä vuotta. Ja selvisi, että olisi mahdollista suorittaa kuvataiteilijan tutkinto oppisopimuskoulutuksena. Jopa niin että omassa firmassa. Selvityksen alla on Halosen akatemia jossa opiskelun teoriajaksot olisivat. Maksavat vielä päivärahaa ei koulusta tarvitse maksaa mitään. Saapi nyt nähdä!


      • Uusille urillekko?
        Jukka kirjoitti:

        Itse tässä suunnittelen ihan samoja juttuja.
        Ja mitä ilmeisimmin juttu voisi toteutua oppisopimuskoulutuksena.

        Olen työskennellyt täysipäiväisenä taidemaalarina neljättä vuotta. Ja selvisi, että olisi mahdollista suorittaa kuvataiteilijan tutkinto oppisopimuskoulutuksena. Jopa niin että omassa firmassa. Selvityksen alla on Halosen akatemia jossa opiskelun teoriajaksot olisivat. Maksavat vielä päivärahaa ei koulusta tarvitse maksaa mitään. Saapi nyt nähdä!

        Kiitos vinkistä, ehkä saan tuosta puhtia aja-
        tuksilleni.


      • Opiskelija
        Uusille urillekko? kirjoitti:

        Kiitos vinkistä, ehkä saan tuosta puhtia aja-
        tuksilleni.

        Ainakin Taidekoulu Maahan otetaan minkäikäisiä hyvänsä. Yli nelikymppisiäkin on otettu!


    • opiskelija

      itse en ole akatemiassa mutta toisessa arvostetussa koulussa. kuulostaa silta kuin olisit jumittunut omaksumaasi tyyliin, etka osoita monipuolisuutta toillasi.sinulla ei ehka ole kehittymismahdollisuuksia juututtuasi yhteen tyyliin

      • sitäsuntätä

        kyllähän sinne otetaan jos teokset on edes jollain tavalla mielenkiintoisia nykytaiteen kontekstissa. eli kannattaa hakea ensin vaikkapa alemman tason kouluun ja perehtyä taidehistoriaan. Surrealismillakin voipi onnistua jos saat siihen jotain muutakin kun huonoa dali kopiointia. En siis tiedä töistäsi mutta kannattaa jaksaa hakea. kyllä sinne pääsee 7 yrittämälläkin ihmisiä sisään. tossa vähän inspiraatiota:

        http://hammer.ucla.edu/image/1608/600/450.JPG
        http://img165.imageshack.us/i/matthewbarneycremaster5gs6.jpg/
        http://mikelove.files.wordpress.com/2007/05/glennbrown.jpg


    • rtkk

      Perusvikahan on maalata pääasia keskelle taulua! Useimmat ovat hankkineet perusasian osaamisen kansalaisopistosta tms.

      • rtkk

        Ainahan kannattaa yrittää! Liekkö ollut huono valaistus, anteeksi kirjoitusvirhe!


    • Moi,itse yeitin päästä kolme kertaa,kyseiseen opin ahjoon. No empä päässyt,ja ajttelin että kolmas kerta toden sanoo. Joten se siitä ja perustin oman yrityksen,nimeltä Pirun paja. No eipä tämä helppoa ole ollut. Suomessahan taiteilija ei saa arvostusta ennen kuin menestyy ulkomailla. Teen tosin muutakin kuin veistoksia. Olen luonut oman malliston koriste ja käyttöesineitä,lisäksi teen tilaustöitä ja käy pajalla ryhmiäkin,kursseja olen järjestänyt myös. No nyt olen n.vuoden ollut toimeentulotuen varassa 400e kuussa.Että aika hiljasta on ollut. Yritys kyllä jatkaa toimintaansa kesän alusta lähtien. Treenaan eli käyn käyn juoksemassa 4-10km 2-3krt viikossa lisäksi aloin käymään avannossa ja punttisalilla. Tässa hommassa pitää olla kova pää ja fyysisesti kunnossa, sekä lääkitys kohillaan. Tämä on vaan aika syvältä, siinä mielessä että mahdollisuuksia on vaikka mihin,mutta kun vaimon kanssa tuli ero, niin jäin yksin pyörittämään puljua.Markkinoinnilla saisi asiakkaita,mutta kun on niin persauki,meinaa jo tarvikketkin olla loppu,että pystyisi tekemään edes töitä, saati että markkinointiin olisi rahaa. Mutta olen päättänyt kulkea tämän tien loppuun. www.pirunpaja.com

    • alisa.n

      Suomessa on vaikea päästä opiskelemaan mitään taiteenaloja, opiskelupaikkoja on vähän ja halukkaita paljon. Ja aina ei kouluun pääsy ole kiinni taidoista. Mitäpä jos katselisit olisiko muualla Euroopassa esim sellaisisa oppilaitoksia, jotka kiinnostaisivat. Ulkomailla opiskelu voisi avartaa maailmankuvaasi ja myöskin edistää taitojasi ja ajattelutapaasi taiteilijana. Onnea yritykseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe