Tietääkö kukaan, miksi saunan kiukaan hormi halkesi (oli kuivunut kauan ja lämmitetty varovaisesti alkuun) ja voisiko joku tietävä ystävällisesti kertoa, mitä asialle voisi ja pitäisi tehdä ilman mitään syyllistämistä väärästä lämmityksestä ym.
Halkeama hormissa
8
3978
Vastaukset
- kysymyksessä
jos on hiushalkeama josta ei näy liekit niin jokainen saunan hormi on halkeillut, jos halkeamasta ei näy liekkiä niin sulla on pahimmanlaatuinen henkinen ongelma.
Ehdotus, hae koskenkorvapullo pitkäripaisesta ja katso sen läpi mutta juo ensin tyhjäksi. Ellei halkeama poistu niin uusi temppu toisemman kerran.
Hauskaa saunailtaa sulle. - palotarkastaja
antamaan sille käyttökielto.
- Nimetön
suomessa vain kiukaat on niin paskoja että niistä tulee liian kuumaa savu kaasua,liki jokaisesta 700c astetta,toi lämpö kyllä rikkoo mitä vaan, metallinkin,markan kiukaita ostetaan ,niin teollisuus niitä tekee,no mainittakoon meillä on 15v vanha muurattu kerta lämmitteinen aikaa menee mutta ei oo halkeillut hormikaan
- Vika
On kiukaissa. Liekit pääsevät hormiin saakka ja jos putki on normaali tehdasmalli, niin osuu liekki takaseinämään ja se halkeaa melkoisella varmuudella.
Liitosputki pitäisi suunnata ylöspäin, huomioiden nuohouksen tarve, eli olisi oltava esim. irroitettava tarvittaessa. Kyllä kerta lämmitteinen kiuas on parempi, kun on kanaviltaan pitkäkiertoisempi ja ongelmat vähenevät silloin.
Toki halkeamat on aina korjattavissa, mutta kiuas on syyllinen niihin ja vika uusiutuu mikäli palokaasuja ei ohjata toisin tai kiuastyyppiä ei vaihdeta.
Keskustellessani nuohoojien kanssa vika on melko yleinen ja olen huomioinut sen asentaessani kiukaita ja muuratessani piippuja.
T:Muurari61
- voi olla
että liian kovalla laastilla muurattu se piippu.On liian yleistä semmoinen.
- muuruu-kurssilainen
aitokiuasta ei missään nimessä vanhaan hormiin.
ja uusikin muurattais mieluummin saviuuni laastilla, ainakin lämpönen osa. - hikiän
sama vika rahikaisella piippu kuivasi yli kuukauden ja sen jälkeen varovainen lämmitys halkeimia synty heti olen kyllä huomannut etttä piippu lämpiää paremmin kun kiuvas eli vetää kaikki kuuman piippuun vaikka paloilman säätää pienelle. harvia.
- hikiänpiippu
millä laastilla se on muurattu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645572Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4311343Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla888602Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766650Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys432344Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122284- 442124
Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti22075