Osaako joku kertoa, toimiiko mikään eläinlääkäri enää netissä. Kysyisin tältäkin seuraavaa, tai jos joku lukija tietää ratkaisua ongelmaani.
Meillä on 4-vuotias leikattu kolli ja pian 2-vuotias narttu, joka syksyisten lemmenleikkien jälkeen mökillä tavattuaan "naapurin" kollin sai neljä pentua 28.11.06.
Kaksi pennuista on luovutettu ja vielä yksi lähtee maailmalle, jäljelle jää viimeinen meille itselle.
Ongelma: kolli käy kirjaimellisesti äitikissan kimppuun. Pentuihin se ei ole koskenut missään pahassa mielessä, niitä se on suvainnut koko ajan, mutta tämä äitinarttu saa päihinsä kerran pari päivässä. Jopa niin pahasti, että verta on tullut pisara pari ja kerran kaksi on tullut hätäkakka. Minä laumanjohtajana olen ottanut kollin tiukasti syliini, murissut ja sähissyt sille, tuijottanut tiukasti silmiin ja laittanut vessaan joksikin aikaa jäähtymään.
Narttukissa ei mitenkään provosoi kollia, se ei yritä mitään vyörytystemppuja eikä aloita tappeluita. Kolli aloittaa sen sillä, että se seuraa narttua, murisee ja hyökkää päälle. Mietin tätä käyttäytymistä, joka on poikkeavaa: ennen pentujen syntymää ne eivät koskaan tapelleet.
Siis mikä neuvoksi?
Onko nettieläinlääkäriä?
mammamiianen
2
346
Vastaukset
- ossipossi
hei, en osaa itse neuvoa. Mut whiskasklubin foorumipalstalla on eläinlääkärinfoorumi. Siellä voi kysyä eläinlääkäriltä asioita. Tosin vastaukset kestää aikansa.
http://www.whiskas.fi/kissaklubi.asp- mammamiianen
Että kovasti kiitoksia linkkilöydöstä, menen sinne ongelmani kanssa. Keskustelin tänään erään tuttavan kanssa ja hän ajatteli, että koska kolli on leikattu, sillä voi olla identiteettikriisi ja se voi hölmöyksissään kuvitella olevansa narttu. Tiedä häntä... Kysynpäs tohtorilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271944
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001690Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561306Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731265Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311008Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47916Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51913Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44872- 108830
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830