Eli siis olisi hienoa jos joku viisaampi osaisi antaa neuvoja.
Kohde on siis vanha hirsirunkoinen talo jonka sisäkatto on vino ja pinkopahvilla päällystetty,vintillä eristeenä sahanpuru.
Siis minkälaisen koolauksen vaatii ja minkälainen materiaali olisi sopivin?Voiko jättää pinkopahvin sinne alle,entä kuinka paljon kannattaa laskea kattoa.
Kiitos vastauksista.
vanhan hirsirunkoisen s-katon uusinta
2
829
Vastaukset
- korvikekahvi
Kyseinen talo on talvisin kylmillään,eli täytyykö se ottaa huomioon mitenkään materiaaleja valittaessa?
- Lyydi
tarvitset lisäeristystä, jos talo on talvella kylmillään?
Tarkista että ullakolla on purua tasaisesti, lisää tarvittaessa. Kyllä sillä konstilla pitäisi riittävän eristävä välikatto saada. Jos pinkopahvi repsottaa ikävästi, voisiko sen poistaa ja jättää laudoituksen näkyviin, kunnosta tietysti riippuen?
Kylmillään olevassa vanhassa rakennuksessa pitäisi käyttää "hengittäviä" maaleja, katossa tyypillisesti liimamaalia tai pellavaöljymaalia. Lateksit irtoavat, eivätkä muutenkaan ole kalvoa muodostavina hyviä vanhassa talossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19511768- 298194
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586196Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715116- 424891
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474470Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164373- 1183845
- 813343
- 481821