Eli siis olisi hienoa jos joku viisaampi osaisi antaa neuvoja.
Kohde on siis vanha hirsirunkoinen talo jonka sisäkatto on vino ja pinkopahvilla päällystetty,vintillä eristeenä sahanpuru.
Siis minkälaisen koolauksen vaatii ja minkälainen materiaali olisi sopivin?Voiko jättää pinkopahvin sinne alle,entä kuinka paljon kannattaa laskea kattoa.
Kiitos vastauksista.
vanhan hirsirunkoisen s-katon uusinta
2
860
Vastaukset 2
- korvikekahvi
Kyseinen talo on talvisin kylmillään,eli täytyykö se ottaa huomioon mitenkään materiaaleja valittaessa?
- Lyydi
tarvitset lisäeristystä, jos talo on talvella kylmillään?
Tarkista että ullakolla on purua tasaisesti, lisää tarvittaessa. Kyllä sillä konstilla pitäisi riittävän eristävä välikatto saada. Jos pinkopahvi repsottaa ikävästi, voisiko sen poistaa ja jättää laudoituksen näkyviin, kunnosta tietysti riippuen?
Kylmillään olevassa vanhassa rakennuksessa pitäisi käyttää "hengittäviä" maaleja, katossa tyypillisesti liimamaalia tai pellavaöljymaalia. Lateksit irtoavat, eivätkä muutenkaan ole kalvoa muodostavina hyviä vanhassa talossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392341
- 59794
- 43752
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää213594Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81577T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7549Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16524- 62522
- 42520
- 45520