Tulikiven puhdistus

Hei kaikki ystävälliset ihmiset. Osaako kukaan kertoa millä aineella ja miten saan puhdistettua tulikiviuunin? Pinnassa on nokea ja sormenjälkiä yms. Kiitos etukäteen vinkeistänne.
51861
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itse puhdistelen

Äänestä

Sumuttele tehokkaalla emäksisellä yleispesuaineliuoksella ja pyyhi rätillä puhtaaksi. Jos on pesuaineeseen liukenemattomia rasvatahroja, niin tinnerirätillä pyyhkäisemällä lähtevät helposti.

Äänestä
  • Jos pesuaineet eivät tehoa, voi vuolukiven pinnan hioa hienolla vesihiomapaperilla. Tämä ei kitenkaan posta rasvaa. Rasvaan poistoon fairivesi on ihan hyvä "erikois" aine. Eli homma vaatii kunnon hinkkaamista. Ihme ainetta ei ole olemassa, jolla yhdellä pyyhkäisyllä homma hoituisi.

    Äänestä

Tällä lähtee kaikki tahrat.

Äänestä
  • Taitaa olla myös Tulikiven suosittelema. Erittäin tehokasta, riittoisaa ja myrkytöntä tavaraa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


APUA kirjoitti:

Hei kaikki ystävälliset ihmiset. Osaako kukaan kertoa millä aineella ja miten saan puhdistettua tulikiviuunin? Pinnassa on nokea ja sormenjälkiä yms. Kiitos etukäteen vinkeistänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu