Hei!
Minkä ikäisille lapsille olette antaneet viilistä ja maustettuja rasvattomia jugurtteja?itsellä tyttä 1v 2kk.
Minkä ikäisille lapsille olette antaneet viilistä ja maustettuja rasvattomia jugurtteja?itsellä tyttä 1v 2kk.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sokeria. Tavallinen mautamaton on meillä ainakin herkkua hedelmäsosesilmän kanssa. Rasvattomia en antaisi varsinkaan, koska niissä on hirveät määrät makeutusaineita. Tavallisessa jugurtissa on niin vähän rasvaa, etten ymmärrä, miksi lapselle pitäisi antaa rasvatonta.
Meniköhän nyt rasvat ja sokerit sekaisin? Miten rasvattomassa jogurtissa on muka makeutusainetta? Eiköhän nyt kuitenkin ole niin, että sokerittomassa on makeutusainetta?
Mun mies on ulkomaalainen eikä hallitse niin hyvin suomea, että ymmärtäisi kaikki tekstit ja etiketit. Poika kun on ollut kipeenä, ei syö muuta kuin vispipuuroa, banaania, kiisseleitä, hedelmäsosetta, jogurttia ja niitäkin hyvin pieniä määriä. Miehelle kun soitan, että lapsi kipeenä, tuo sitä ja tätä, niin kasaa pojalle pinon maitohyllystä joka sorttia ja poika syö, mitä syö.
En kyllä jaksa nipottaa ja mitä makeutusaineisiinkin tulee, niin Kotilääkäri-lehdessä oli viime numerossa juttua niistäkin, että makeutusaineet ei ole haitallisia lapsille ja nimenomaan esim. kevyt-limsakin huomattavasti parempi vaihtoehto kuin sama sokerisena. Ja rasvattomiahan suositellaan jo ihan kaikille, kun lasten ylipaino on lisääntynyt niin hälyyttävästi.
olen antanut vuoden iästä alkaen. minullakin tyttö 1v 2kk :)
ja kirjotin ton edellisen viestin..
meillä ollaan jukurtteja ja viilejä alettu syömään siinä 1v kieppeillä..
poika on nyt 1v2kk