elikkäs ko. valo on alkanut vilkkua näinä kovina pakkasina ja joutokäynti on vähän pomppivaa. Onko pahakin ongelma tiedossa? Joku on vain tokaissut, että " sellaisia ne ranskalaiset on". Pitääkö paikkansa vai pitääkö tosissaan huolestua? Tulee mieleen, että voisi olla jäätä, mutta en tosiaan tiedä.
Vastaukset 6
- kaljaloota
Sytkäpuola todennäköisesti rikki
- Megane_II
Megane II:ssa valo ja siihen liittyvä koneen helppo sammahtelu johtui hajonneesta nokka-akselin asentotunnistimesta.
- täysin sama
vika. Renault megane 2002. Just soitin merkkiliikkeeseen ja epäilivät että puolan vaihto edessä.Ei kallis.
- kävi
En vieny merkkiliikkeeseen.Pienempään pajaan, hinta yht. 102€. Ei paha.
- miuser
Ei välttämättä puolassa vika. Ensiksi yleensä se vaihdetaan jos sylinterissä palamis- tai sytytyskatkoksia.
- Tuplamegane
On noita renuja kaksikin. Noin vuosi sitten toisessa autossa oli puolavikaa ja suutinvikaa. Merkkivalo ei antanut mitään merkkiä mistään häiriöstä, vaikka moottorin käynti oli mitä sattuu - nyki ja tärisi ja kävi kaikin puolin epämääräisesti. Myöskään vikamuistista ei löytynyt merkkiä mainitusta häiriöstä.
Ja toisesta syttyi päästövalo muutamia kuukausia sitten. Mitään oireita ei kuitenkaan ollut. Kone kävi kaikin puolin virheettömästi. Jossain vaiheessa valo sammui ja ei edes vilahtanut muutamaan kuukauteen. Kolmisen viikkoa sitten pitkähkön joutokäynnin aikana päästövalo taas syttyi ja on nyt palanut jatkuvasti. Edelleenkään mitään oireita ei ole havaittavissa.
Olisiko mahdollista että jos joutokäynnin aikana päästövalo syttyy, niin siitä vaan jäisi tieto päästövaloa polttamaan, vaikka pitkän joutokäynnin aiheuttama häirö oli ollut tilapäinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde931392- 47921
- 95895
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86815Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57737- 64602
- 42591
- 34577
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 48547