Hei!
Sattuuko kukaan tietämään mistä saisi kunnollisen sormusmitan? Tarkoitan sellaista reiällistä viivotinta.. Tuntuu, ettei niitä saa oikein mistään! Luokkasormusesitteiden mukanahan niitä saisi, mutta kun ei tässä nyt mitään luokkasormuksia olla ostamassa.. ;)
Sattuuko kukaan tietämään mistä saisi kunnollisen sormusmitan? Tarkoitan sellaista reiällistä viivotinta.. Tuntuu, ettei niitä saa oikein mistään! Luokkasormusesitteiden mukanahan niitä saisi, mutta kun ei tässä nyt mitään luokkasormuksia olla ostamassa.. ;)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oletko käynyt kysymässä kultasepänliikkeissä, olisiko heillä antaa/lainata..?
tai missä vain shapluunassa.
prikkoja
Ainakin aikaisemmin niitä oli myytävänä Askan Talousosuuskaupassa Sodankylässä.
Kysäsepä sieltä.
Itse mittailin sormeni usealla omalla sormuksella joiden läpimitan katsoin normiviivottimella. ei mennyt värin kun katsoin että 16mm passais mulle ja semmonen sitten olikin sopivin.
Yleensähän sormuksia tesmataan liikkeessä ja siinä ne koot sitten selviävät... mutta sulla tämmönen ylläriprojekti vissiin meneillään ;)
Juuh.. Yllätystähän tässä suunnitellaan.. Täytisi vain tosiaan saada se sormusmitta. Mutta toinen juttu onkin, että miten saa poikaystävältä otettua vasemman nimettömän sormimitan ilman että se alkaa epäilemään mitään..! ;)
mittaahan sormen ympärys ohuella rautalangalla, tai siimalla, tai ompelulangalla( tee solmu), sitten vaan mittaat halkaisijan..=)
http://www.luokkasormus.fi/sormusmitta.pdf
Täältä löytyy tulostettava versio :)
Hei!
Itse teetin joulun alla (hyvä tekosyy) meille molemmille rautalangasta sopivat rinkulat kaikkiin sormiin.. enkä usko että mies arvasi mitään kun me molemmat askartelimme rautalanka sormuksia, joihin sitten vain teipillä laput mihkä sormeen sopii... ja auttaa myös poikaystävää jos on kihlat mielessä tai jos muuten vain tahtoisi sormuksen ostaa =)
Osta sormus sopimuksella että sen saa vaihtaa jos koko tai malli ei ole sopiva. Sormusta voi myös pienentää tai suurentaa jälkeenpäin liikkeessä 30- 40 euron hinnalla,.