Puutaloni pamahtelee

Mikkä syynä?

Ostin jokin aika sitten asunnon oy-muotoisesta puutaloyhtiöstä, joka rakennettu 1930-luvulla. Olenmelkoisen peukalo-keskellä-kämmentä-tyyppiä, joten tässä asumismuodossa on itselleni haastetta yllin kyllin. Kaikenlaista vikaa ja korjattavaa on matkanvarrella tullut vastaan ja niistä olen yrittänyt selvitä jollain tavoin.

Nyt asunnostani on kuulunut kovia pamahduksia - ja mielikuvituksissani näen jo katon romahtavan niskaani. Kyse ei ole kattopelleistä, sillä ääni on kumeampi. Onko kysymys vain siitä, että puu elää ja pakkaset ovat olleet kovia? Vai pitäisikö oikeasti huolestua ja tehdä asialle jotakin?

6

5956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvailija

      veikkaa että,nurkat paukkuu pakkasella,aika normaalia.

    • elää

      Puutalo elää vuodenaikojen aiheuttamien lämpötila- ja ilmankosteuserojen takia aina. Ei syytä huoleen.

    • paukkuu

      nurkissa.
      Yöllä parvekkeella ku on tupakalla ja paukahtaa niin luule, että nyt se naapurin jaska taas vanhalla sotilas kiväärillä räiskii kulman takana.
      Pitänee lähteä housupyykille... kun vähän lurahti,
      pamahti niin perkeleesti.

    • paukkuu

      meillä sama juttu aina kun lämpötilan vaihteluita. Pakkanen paukkuu nurkissa niin, että joskus yöllä säikkyy hereille.
      Muta kuulisittepa kun uuden hirsitalon (käsinveistetyn) hirret halkeilevat. Se vasta on armotonta pauketta. Mökillä saadaan kuunnella sitä.

    • k o n s t i

      on taputella tappi persiiseen. Eiköhän pauke tokene.

    • Keltaisen talon asukas

      on makuuhuoneen seinässä yksi onneton vastapäivään kiertynyt hirsi, joka suurista lämmön ja kosteuden vaihteluista joskus paukkuu. On tainnut timpureille silloin sata vuotta sitten käydä pieni lapsus, kun on yksi väärän kierteinen puu päässyt joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      30
      3569
    2. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3157
    3. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      59
      3017
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      50
      2957
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      52
      2569
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      33
      2138
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2109
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      1952
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1829
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      49
      1637
    Aihe