Puutaloni pamahtelee

Mikkä syynä?

Ostin jokin aika sitten asunnon oy-muotoisesta puutaloyhtiöstä, joka rakennettu 1930-luvulla. Olenmelkoisen peukalo-keskellä-kämmentä-tyyppiä, joten tässä asumismuodossa on itselleni haastetta yllin kyllin. Kaikenlaista vikaa ja korjattavaa on matkanvarrella tullut vastaan ja niistä olen yrittänyt selvitä jollain tavoin.

Nyt asunnostani on kuulunut kovia pamahduksia - ja mielikuvituksissani näen jo katon romahtavan niskaani. Kyse ei ole kattopelleistä, sillä ääni on kumeampi. Onko kysymys vain siitä, että puu elää ja pakkaset ovat olleet kovia? Vai pitäisikö oikeasti huolestua ja tehdä asialle jotakin?

6

6020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvailija

      veikkaa että,nurkat paukkuu pakkasella,aika normaalia.

    • elää

      Puutalo elää vuodenaikojen aiheuttamien lämpötila- ja ilmankosteuserojen takia aina. Ei syytä huoleen.

    • paukkuu

      nurkissa.
      Yöllä parvekkeella ku on tupakalla ja paukahtaa niin luule, että nyt se naapurin jaska taas vanhalla sotilas kiväärillä räiskii kulman takana.
      Pitänee lähteä housupyykille... kun vähän lurahti,
      pamahti niin perkeleesti.

    • paukkuu

      meillä sama juttu aina kun lämpötilan vaihteluita. Pakkanen paukkuu nurkissa niin, että joskus yöllä säikkyy hereille.
      Muta kuulisittepa kun uuden hirsitalon (käsinveistetyn) hirret halkeilevat. Se vasta on armotonta pauketta. Mökillä saadaan kuunnella sitä.

    • k o n s t i

      on taputella tappi persiiseen. Eiköhän pauke tokene.

    • Keltaisen talon asukas

      on makuuhuoneen seinässä yksi onneton vastapäivään kiertynyt hirsi, joka suurista lämmön ja kosteuden vaihteluista joskus paukkuu. On tainnut timpureille silloin sata vuotta sitten käydä pieni lapsus, kun on yksi väärän kierteinen puu päässyt joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      70
      2560
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2420
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2016
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1896
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1718
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1270
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1144
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      159
      1090
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe