Sormussymboliikkaa

utelias epätietoinen

mitä tarkoittaa, kun miehellä on sormus oikeassa nimettömässä? Olen joskus kuullut, että leski siirtää vihkisormuksen oikeaan nimettömään. Vai oliko niin, että ortodoksit pitävät siinä vihkisormusta?

2

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • symboliikasta

      Ensimmäinen vaihtoehto; Voihan olla että mies haluaa pitää sormusta, ihan muuten vain. Ei se tarkoita että on joku syy. Se voi olla lahja, luokka sormus tms...

      Toinen Vaihtoehto; Ortodoksit kihlautuvat laittamalla sormuksen oikeaan nimettömään. Myös muistaakseni; Saksassa, Ranskassa, Kreikassa, kihlauduttaisiin laittamalla sormus oikeaan nimettömään. (voi korjata jos väärässä) Olikohan vielä joitain maita.

      Kolmas vaihtoehto; Jotkut jotka menevät naimisiin, on kihla sormus vasemmassa nimettömässä, ja leskeksi jäätyään siirtää sormuksen oikeaan. Merkkinä siitä että on leski. (kannattaa laskea montako niitä on sormessa) :-)
      Merkkinä että on ollut naimisissa ja puoliso kuollut.

      Itse kullakin on "syynsä" pitää sormusta. Eli loppujen lopuksi syitä voi olla yhtä monta kuin on ihmisiä.

      • juu..

        Ortodoksit pitävät tosiaan sormusta oikeassa kädessä, mutta yleensä sormus on vihkisormus, sillä kihlaus (kirkollinen) tapahtuu samassa toimituksessa (avioliittoon vihkimisessä), eikä näin ollen erillistä kihloihin menoa oikeastaan ole, mutta jokainen taaplaa tavallaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5482
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4201
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      46
      2466
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2258
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1835
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1494
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1342
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1158
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      22
      1058
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1051
    Aihe