kuume?

kissakyssä

mistä tietää millon kissalla on kuumetta?vai voiko kissalla edes olla kuumetta?

11

16567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • abbuli

      kyllä kissalla voi kuumetta olla. Meidän toisella kissaneidillä on ollu muutaman kerran. Normilämpötila eläinlääkärin mukaan 38-39.
      se mittaaminen onkin sitten asia erikseen... :)

      • kisul

        voi olla kuume...mun kissalla oli vähän aikaa sitten kuume,rokotteen jälkeen. oli tosi tosi voimaton,nukkui vaan.kuumeiselta kissalta pystyy suht helposti kyllä ottamaan kuumeen, eli mittari peräsuoleen n.2,5cm.eli 38-39 on normaali.

        41c =lämpöhalvaus viilennettävä .heti lääkäriin.
        40.6 erittäin kova kuume,samana pvänä lääkäriin.
        40 =korkea kuume.kysyttävä neuvoa lääkäriltä samana pvänä
        39,4 jonkin verran kuumetta.kysyttävä neuvoa puhelimitse

        tiedätkö syyn kuumeseen? mun kissalla oli 40c kuumetta rokotuksen reaktiosta johtuva:=(


    • kisun omistaja

      Kyllä kissalla voi olla kuumetta, ja on ollutkin.
      Yleensä kissa on väsyneempi, lepäilee vain. Ruoka ei välttämättä maistu, muutenkin on selvästi erilainen kuin normaalisti. Kissathan eivät "näytä" olevansa sairaita, päinvastoin saattavat yrittää peitellä sairastumistaan esim. vetäytymällä omiin oloihinsa.
      Hyvä "merkki" kissan sairastumisesta on vilkkuluomen näkyviin tulo. Eli silmän sisänurkasta tulee näkyviin ns. vilkkuluomi, joka normaalisti terveellä kissalla pysyy piilossa poissa näkyvistä. Eli jos vilkkuluomi on esillä on se merkki siitä, että kissa on sairas.
      Meillä pienempi kissa sairastui vuosi sitten. Oli ihan "outo" käytökseltään. Ei jaksanut syödä, eikä oikein juodakaan. Makaili vaan välinpitämättömänä. Ja vilkkuluomi näkyi selvästi silmän sisänurkassa valkoisena. Koska kyse oli vielä alle vuoden ikäisestä pienestä kissasta otin heti yhteyttä eläinlääkäriin, joka käski mitata kuumeen peräsuolesta. Itsekin epäilin, että mitenkähän se mahtaa onnistua, mutta kissa oli oikeasti niin väsynyt, että se kävi yllättävän helposti. Kuumetta oli lähes 40 astetta. Sitten vaan uusi soitto eläinlääkärille ja varasin ajan sieltä ja kissa koppaan ja vastaanotolle.
      Siellä otettiin verinäyte ja virtsanäyte, ja annettiin antibioottipiikki ja kuumelääkettä ja annettiin kotiin antibioottikuuri mukaan. Muutaman tunnin kuluessa kissa oli jo selvästi virkeämpi. Juominen ja syöminen maistui paremmin.
      Seuraavina päivinä mittailtiin vielä kuumetta, joka sitten laski normaaliin melko nopeasti. Muutamassa päivässä kissa tervehtyi ihan silmissä, ja tauti voitettiin!
      Kyllä omistaja oman kissansa tuntee ja tietää milloin kissalla on kaikki hyvin.

    • marsu123

      mitä pitäisi tehdä kun kissallani on turvonnut ja kipeä jalka,ja näyttää olevan kuumetta?

      • lääkäriin!

        Kyllä eläinlääkäri varmasti on jo määrännyt sille lääkkeet, jos olet siellä käynyt. Jos kissalla on kuumetta, niin se kannattaa jättääkkin eläinlääkärille tarkkailtavaksi. Tuommoinen voi pahentua vielä monella asteella, ja turvotus voi kertoa siitäkin, että jotakin on mennyt ihan rikki jalassa. Ei kotikonstit tuollaiseen auta.


    • Mtl75

      Miten pitää toimia kun 4 vuotiaalla kissallani on flunssa ja kissan ruumiinlämpö oli 37.3? Eli alilämpöä kisullani on

      • Anonyymi

        Eikös kissat nykyisin saa jo pentuna kolmousrokotteen kahdesti,sitten vuoden päästä siitä,sitten seuraava väli on taas jokin,ja eivät sairastu kissaflunssaan. Onhan kolmoisrokoteasia ollu kunnossa? Oma alle vuoteinen,on 2 krt käynyt rokotuksilla,pyysin rabiesrokotteenkin.


    • sat80

      Haluan vain vahvistaa että kun kissalla on kuumetta se on helppo mitata koska kissa on väsynyt kuumeesta. Että pirteällä ja leikkisällä kissalla ei ole kuumetta.

    • Kallekissa

      Jos kissalla on kuuma nenä on kuumetta

      • Anonyymi

        Hölynpölyä! Ainoastaan korvat ja polkuanturat voivat olla lämpimät, mutta rasvattu digimittarin pää peräsuoleen ja 38-39 ok. Jos ali/yli arvon kannattaa soittaa lääkärille. Tänne ei kannata kyssäreitä kirjoitella, kun väärää infoa paljon!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hölynpölyä! Ainoastaan korvat ja polkuanturat voivat olla lämpimät, mutta rasvattu digimittarin pää peräsuoleen ja 38-39 ok. Jos ali/yli arvon kannattaa soittaa lääkärille. Tänne ei kannata kyssäreitä kirjoitella, kun väärää infoa paljon!

        Lisäys vielä, ettei kuume kysymällä laske vaan lääkärin neuvoilla ja lääkityksellä hoitamalla - pientä rajaa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      62
      1223
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      890
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      84
      659
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      35
      560
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      116
      515
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe