ku on ostamassa ketjuja niin mitä ne numero sarjat niissä ketjuissa on? esim: KETJU, 428-110 TAVALLINEN RK niin tuossa toi 428-110? kiitos jo etukäteen vastauksista? :)
ketjuista..
rikuuuu
2185
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
428 merkitsee tuossa ketjun jakoa. 428 jaollisilla rattailla käytetään 428 jaollisia ketjuja. Esim. 520 jaollisilla rattailla 428 jaollinen ketju ei pyöri, koska rattaan hampaat eivät osu ketjun koloihin oikein.
110 merkitsee ketjussa olevien lenkkien määrää.
Kannattaa samalla kertaa uusia sekä ketjut että rattaat. Jos uusit pelkästään ketjut, kuluneet rattaat syövät ne nopeasti entisiksi. Kun ostat ketjurataspaketin, saat varmasti oikealla jaolla olevat ketjut suhteessa rattaisiin. Ketjut ja rattaat kuluvat yleensä suunnilleen samaa tahtia, jos ne on vaihdettu samaan aikaan, joten oikein hoidettuna uusilla ketjuilla/rattailla ajaa pitkään.
Rattaiden hampaat eivät saisi olla terävät, kuin hain hampaat, vaan niiden päissä tulee olla pieni tasainen pinta. Tässäkin suhteessa kannattaa käyttää tervettä maalaisjärkeä.
Ketjujen kuluneisuuden voi mitata ottamalla pihdeillä kiinni ketjusta takarattaan päältä. Jos ketju nousee paljon (rattaan hampaan verran) irti, on ketju ehdottomasti vaihtokunnossa. Oikeassa käytössä o- ja x-rengasketjut ovat todella pitkäikäisiä. Ketjujen säätäminen sopivalle kireydelle lisää käyttöikää.
Ethän koskaan pese o- tai x-rengasketjuja liuottimilla!
kiitti neuvoista!!! :)