Sain vaihdokin myytyä yllättävän nopeasti ja nyt olisin autoa vailla. Aihetta on varmasti käsitelty täällä aiemmin, mutta pieni hoppu on ja uusi olisi saatava pikaisesti, joten jos joku vielä jaksaisi kommentoida:
A) mahdollisia tyyppivikoja
B) kommentteja moottorista, käytännön suorituskyky, 98E suositus, miksi?
C) lisävarusteita firstlineen? ilmastointi on otettava, mutta koiraverkon hinta oli järjetön. Löytynee tarvikkeena jostain halvemmalla. Entä CD-soitin, ilmeisesti kannattaa hommata/asentaa itse?
Kiitoksia vastauksista
A) mahdollisia tyyppivikoja
B) kommentteja moottorista, käytännön suorituskyky, 98E suositus, miksi?
C) lisävarusteita firstlineen? ilmastointi on otettava, mutta koiraverkon hinta oli järjetön. Löytynee tarvikkeena jostain halvemmalla. Entä CD-soitin, ilmeisesti kannattaa hommata/asentaa itse?
Kiitoksia vastauksista
Vastaukset 16
Vanhimmat
A) mahdollisia tyyppivikoja
-Ovet jäätyy talvella
B) kommentteja moottorista, käytännön suorituskyky, 98E suositus, miksi?
-suorituskyky riittää, 98E puristussuhteen vuoksi
C) lisävarusteita firstlineen? ilmastointi on otettava, mutta koiraverkon hinta oli järjetön. Löytynee tarvikkeena jostain halvemmalla. Entä CD-soitin, ilmeisesti kannattaa hommata/asentaa itse?
-CD- soitin ilmanmuuta itse hankittava, ei tarvitse asentaa, ISO-liitin löytyy heti kannen alta, laitat vain kiinni.
Ota ihmeessä climan automaatti-ilmastointi on hintansa väärti samoin kun vakionopeuden säädinkin...
Golffi on aika matala ja ainakin itse ruksasin myös pohjapanssarin... (turvallisempi mieli ajalla mökkuteillä)..
Myöskin peräkoukku ja keskikyynärnojan ruksasin ja enkä ole katunut
tilaa soitin saksasta säästät selvää rahaa...
Peräkonttii kansii ottaa myös muovinen PEX matto... On helppo siivota..
Suorituskyky riittää 1.6 padassa mainiosti Suomen oloihin...
Ite olen ollut todella tyytyväinen
Ainoa moite on lumien tippuminen penkille lumisateen jälkeen ovea avatessa...
A) ovien jäätymisestä usein valitetaan, muttei itsellä ole kolmen Golf IV:n kanssa ollut ongelmia, jos olen vain jaksanut kuivata ovien tiivisteet pesun ja lauhan ilman jälkeen - ennen pakkasia. Vesi kun tuppaa jäätymään, jollei sitä poista tiivisteistä. Tämän opin jo aikanani vanhoissa tojoissa :)
B) jo vanha 8v malli oli ihan hyvä suorituskyvyltään, oli vain janoinen, joten vaihdoin sen viime vuoden puolella TDI malliin. 98E:tä suositellaan 16v 1.6l malleissa paremman tehon vuoksi.
C) ilmastointi ja ESP kannattaa ottaa. Lisäksi jos on lapsia niin kannattaa ottaa apukuskin penkille korkeuden säätö. Taakse mahtuu paremmin lastenistuin kun etupenkit ovat molemmat kunnolla säädettävissä. Ilman korkeuden säätöä etupenkkien etäisyyden säätö toimii vain ns. puolittain. Trendlineä myös suosittelisin harkitsemaan, jos autolla ajaa muutakin kuin markettiin ja takaisin. Trendlinen penkit ovat mukavemmat matka-ajossa. Toki tuo on melko pitkälti makuasia, joista ei voi kiistellä.
Koiraverkko kannattaa ostaa kunnollinen teräksinen vaikka tarvikeliikkeestä. Maksoin itse omastani jotain 150e luokkaa. Alkuperäisessä on se hyvä puoli, että se toimii myös takapenkit kaadettuna, mutta huonoa siinä on se, että se on joustavaa narua ja antaa helpommin periksi kuin teräksinen jämäkkä verkko. Lisäksi naru on helpompi koiran pureskella kuin teräs :)
Soittimen voit hommata itse ja pyytää merkkiliikettä asentamaan se autoon. Itsellä maksoi 20e asennus muualta ostamaani soittimeen. Tosin asennus ei ole monimutkainen, joten se on tehtävissä myös itse, jos edes vähän on elektroniikan päälle ymmärrystä. Itse olin niin laiska, etten jaksanut asennusta tehdä itse..
B)Nakutustunnistuksen ansiosta voidaan käyttää
95E:tä (pieni vääntömomentin lasku 98E:hen
verrattuna)
Ohjekirjassa kyllä puhuttiin tehon laskusta, mutta sen voi toki tietenkin ymmärtää tarkoittavan myös vääntömomenttia.
...
C)
Osta CD soitin muualta/liikkeestä (mistä nyt
halvimmalla saat golfin väreihin, sinipunamusta,
sopivan) ja asennuta se liikkeessä kaupan päälle.
Muutenkin noita varusteita kannattaa tinkiä
iltalypsyssä kaupanpäälle tai ainakin nettohintaan.
Esim vakkarisäätimen ovh hinta on aivan posketon...
Mieti myös että kannattaisko lisävarusterahaa
uhrata ennemmin luksukseen vaiko turvallisuuteen.
ESP voi pelastaa perheesi hengen ...
Ota ihmeessä ESP sillä se on kuin ABS jokunen vuosi sitten eli tulee vakioksi kaikkiin autoihin kahden vuoden aikana. Kyllä sitten harmittaa jos et ota. Vakionopeussäädin merkkiliikkeessä jälkiasennuksena max 300 euroa, verratkaa hintaa alkuperäseen.
A) Itsellä vikoja reilu 1 vuoden aikana: Kytkin vaihdettu, ei auttanut vaihteensiirto-ongelmiin, oventiivisteet riekaleina silikonin käytösta huolimatta, tyhjäkäyntiyksikkö (tms) vialla, en viitsinyt korjauttaa takuuajan loputtua, takajarrut (levy) laahaa jatkuvasti niin että vanteet kuumana, takalasin pissapojan letku vuotaa tenut (pahimmillaan myrkylliset metanolit) tavaratilaan, ovien sähköissä jotain Suomen talveen huonosti sopivia mikrokytkimiä (turhat melut varashälyttimestä ja erilaisia sirinöitä
lähinnä ovien suunnalta yms...
B) Edellinen 8 V kone ei ollut taajama-ajossa todellakaan ajan tasalla. Alakierroksilla pieni alavääntö suhteessa suureen omamassaan 1345 kg ei ole toimiva yhdistelmä. Uutta 16 V konetta on sanottu vielä vanhaa huonommaksi tässä suhteessa.
Lyhyet välitykset kompensoivat suorituskykyä kulutuksen suhteen, nykyinen erimerkkinen uudempi autoni menee 2-litraisella koneella pienemmällä kulutuksella ja ajo huomattavasti helpompaa.
C) Nykyisten hintojen/varusteiden suhteen bensa-Golf on kiinnostava. Mielestäni VAG osaa homman nakujen osalta. Jos haet nimenomaan bensafarkkua
tuossa hintaluokassa, pidä silmäsi auki ja katsele myös muita merkkejä.
Käy koeajamassa myös Skoda Octavia. Siinä on käytännössä saman tehoinen, mutta 8-venttiilinen ja alaväännöltään parempi moottori. Se ei ole sama kuin aikaisempi janoinen Golfin kone, vaan tätä moottoria käytetään mm. Passatissa ja Audi A3:ssa. Octavian takakontti on selvästi suurempi kuin Golfissa ja monet sanovat sitä myös paremman näköiseksi, vaikka makuja on tietysti monia.
Octaviaan kuuluu vakiovarusteena ilmastointi ja ASR (luistonesto) ja muutenkin se on yhtä laadukas kuin Golf.
Samoin varusteltuina autot ovat kutakuinkin samanhintaisia, mutta uskon, että saat käteiskaupassa Octaviasta isomman alennuksen.
Muita hyviä vaihtoehtoja ovat Ford Focus, joka Trend-varusteisena on samalla tavalla jämäkkä ajettava kuin VAG:n merkit ja ehkä myös Peugeot 307.
On vain nykyinen Octavian hinnoittelu. Octavia tulee 2000-3000e Golfia kalliimmaksi samoilla varusteilla. Vertaile siis hintaa, kun lisäät molempiin autoihin samat varusteet.
Ja kun mukaan lasketaan huonompi vaihtoarvo myöhemmin muuhun kuin toiseen Skodaan, niin ei voi kuin ihmetelle miten Octaviaa myydään Suomessa noilla hinnoilla edes se mitä myydään.
Ylihinnoittelu on paha moka maahantuojalta, mutta ilmeisesti he eivät haluakaan paljoa Skodia kaupaksi, kun moista tarkoituksella tekevät.
Mielestäni Golf ja Octavia eivät välttämättä eroa hinnaltaan paljonkaan toisistaan.
Golf Variant Firstline 1,6 on 1 900 euroa halvempi kuin Octavia Combi Ambiente 1,6, mutta Octavia sisältää vakiona ilmastoinnin, hätäjarrustustehostimen, luistoneston ja molempien etupenkkien korkeuden säädön, jotka puuttuvat Golfin vakiovarusteista, mutta jotka kaikki mielestäni ovat hyödyllisiä varusteita. Lisäksi Octavian takakontti on suurin piirtein saman kokoinen kuin Passatissa.
Vastaavasti Golfissa on vakiovarusteena Octaviasta puuttuvat sivuturvatyynyt, kattokaiteet, sähköikkunat takana (edessä sähköikkunat on molemmissa) ja radiovalmius 8 kaiuttimella (Octaviassa neljällä).
Jokainen voi tykönään arvioida, kummanko vakiovarusteet ovat itselle tärkeämmät. Itse otin Golfin vakiovarusteista Octaviaan lisävarusteeksi ainoastaan sivuturvatyynyt.
Lisäksi kannattaa muistaa, että Octavian myyjä hyvitti minulle vaihtoautosta peräti 3 500 euroa enemmän kuin oli paras tarjous useilta VW-kauppiailta.
Vaihtoauton arvoa kolmen tai neljän vuoden kuluttua on vaikea arvioida, mutta Skodan arvo vaihtoautona on viime vuosina koko ajan noussut, kun ihmiset rupeavat tietämään, että kysymyksessä on käytännössä sama auto kuin VW jopa paremmin viimeisteltynä. Vertaapa vaikka Skodan ja VW:n peltisaumoja tai maalipintaa (erityisesti punaisessa autossa maalipintojen eron huomaa). VW on uudistanut Skodan tehtaat pari vuotta sitten ja esimerkiksi maalaamo on Euroopan nykyaisimpia jollei nykyaikaisin.
Siinä olen samaa mieltä, että vielä tällä hetkellä kannattaa valita Golf, mikäli ostohinta tai väliraha on molempiin vaihtoehtoihin sama.
Ei sillä ole merkitystä paljonko saat vanhasta autostasi vaihdossa. Kerro väliraha, sillä on merkitystä, ei varmaan ole 3500 e eroa!
Kuten siis kirjoitin.
Eli kun lisäät:
1. Golfiin ilmastoinnin ESP:n ja apukuskin korkeudensäädön.
2. Octaviaan ESP:n, sivuturvatyynyt ja kattokaiteet.
Niin hinnan ero on 1.6l malleilla n. 2000e. Kalliimmissa TDI malleissa hinnan ero on Golfin hyväksi vielä suurempi. ESP pitää lisätä molempiin siksi, että se tuo Golfiin BASin ja ASR:n, niitä kun ei saa erikseen ilman ESP:tä.
Ennen viime kevään varusteuudistusta BAS oli myös Golfissa vakiona.
Sitten kuten itsellä kävi viime vuoden puolella Golfia vaihtaessani, että Skoda kauppiaat olisivat hyvittäneet vm-00 Golf 1.6l 1000-2000e vähemmän niin olisi siis itsellä Octavia tullut 3000-4000e kalliimmaksi pelkästään 1.6l malliin vaihdettaessa. Tosin koska oikeasti vaihdoin TDI malliin niin hinnan ero oli vielä suurempi Golfin hyväksi ja Golfin TDI:t ovat olivat silloin niitä pirteämpiä malleja.
Saman suuntaisia hinnat olivat myös viime kesänä kun vaihdoin Seat Cordoba TDI:n uudempaan ja isompaan malliin. Vaihtoehtoina oli myös Octavia TDI ja Golf TDI. Golf tuli 3000e halvemmaksi Trendlinenäkin, kun VW kauppias hyvitti paremmin Seatista.
Mutta kuten monesti olen sanonut, niin käytetyissä tämä on taas Skodan kannalta eduksi, eli saat saman auton halvemmalla. Itse vain en ostele käytettyjä autoja firmaan, kun niihin ei saa järkevän hintaisia huoltosoppareita.
Omassa v 99 golfissa oli keskuslukossa vika, vaihdettu kuljettajan puoleinen lukko.. ja sitten tietysti tuo takajarrujen laahaus kerran koettu, muita vikoja ei ole ainakaan vielä esiintynyt, ja toivottavasti ei tulekaan..
!4 kk:n kokemuksen jälkeen ja 7 korjaamokerran jäkeen alkaa golffi kyllästyttämään, onneksi melkein kaikki on onnistuut korjaamaan. Kerran kärry on viety hinurilla korjaamoon, muuten on päässy ajamalla. On vaihdetu kytkinsylinteriä ja jos jonkinmoista anturia jotka ohjaa koneen toimintoja. Sähkötoiminen kaasupoljinkin lopetti kerran toimintansa. Vielä kun saisivat kattoverhoilun napsahtelun kuriin.. Seuraavaa korjaamokeikkaa odotellaan