Ollaan menossa Margaritalle ens kuussa ja ajateltiin käydä jeeppisafarilla ja snorkkelireissulla. Minkälainen varustus mukaan? Tarkoitan siis lähinnä kenkien puolesta sinne safarille, ja onko paljon elukoita, niitä pieniä lenteleviä, jotka pistää? Tarviiko suojautua hyttysmyrkyillä?
Retkille?
2
853
Vastaukset
- mistä varasitte?
mistä varasitte retket? Finnmatkoilta vai paikallisilta? Joku kehui jotain Marcos-tyypin matkoja, onko kokemusta?
- keb
me ostimme jeeppisafarin kadulta miraguan vierestä 28e/nuppi, avojeeppi, emme halunneet istua koko päivää sisällä autossa ja paleltua ilmastointiin.
Minulla oli jalassa varvassandaalit ja ihan tavallisilla kengillä pärjää, pääasiassa autot ajavat asfalttiteitä, välillä pysähdytään nähtävyyksille, mangroveen veneajelulle ja sitten jonkin verran rytkitään maastossa, jotta saadaan turistit kauhistumaan.
Me kävimme snorklaamassa roquesilla ja ihan kiva paikka snorklata ja viettää päivä, mahatautisille tosin ei kovin hyvä kun eihän siellä paratiisissa ole vessoja, mutta muuten. Roquesilla kannattaa varata rasvaa ja suojaa, itse vedimme 50:ä pintaan ja istuimme varjoissa ja paloimme silti ja pohjilla oli jo viikon rusketus, eli varovainen kannattaa olla. Hieno paikka suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1934271"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?972808Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1542321Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8622606 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark442212Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.302047- 192041
- 851889
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1371881Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m201866