Minkä kannettavan ostaisin?

Hei kaikki PC:n ja Macin puolustelijat! Olen havainnut, että Macia on kehuttu aivan taivaisiin. On kerrottu, että on tehokas ja on sitä sun tätä.

Mitäs suosittelisitte tällaiselle vanhalle PC:n käyttäjälle, jonka nykyinen kannettava on sen verran vanha ja raihnainen, että kaikki on todella hidasta (käynnistykseen menee se vartti)? Tahtoisin siis päivittää kannettavani vihdoin ja viimein, mutta miten sitä tällainen vanha pc:n käyttäjä oppii uusia temppuja?

Mitä uutta ja hienoa Mac tuo minulle, joka tarvitse konetta kotona ja joskus myös muualla, surffailee netissä ja lähettää sähköposteja, tallentaa kuvia koneelle ja lähettää niitä edelleen ja lisäksi joskus katsoo dvd-leffoja koneella. En siis pelaile enkä tee mitään raskasta.

Olen kuullut, että Mac on virusvapaa, huomannut, että kalliimpi kuin pc. Mitä rahan arvoista saan, kun menen ja ostan esim. MacBookin? Olen myös kuullut, että Macin ohjelmat ovat kalliimpia kuin PC:hen. En edes tiedä mitä ohjelmia minun pitäisi siihen vielä lisäksi ostaa, että voin tehdä edellä kertomiani asioita.

Auttakaa miestä mäessä, bliis :)

P.S. Hyvän PC:n, jossa olisi XP, saisin ehkä noin 800:lla eurolla, hyvän PC:n, jossa Vista, saisin noin tuhannella eurolla, mutta mitä hyvää tai edes parempaa saisin n. 1300:lla eurolla, kun ostaisin MacBookin? Kiitos vastauksista.
192100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

>Mitäs suosittelisitte tällaiselle vanhalle PC:n käyttäjälle, jonka nykyinen kannettava on sen verran vanha ja raihnainen, että kaikki on todella hidasta (käynnistykseen menee se vartti)? Tahtoisin siis päivittää kannettavani vihdoin ja viimein, mutta miten sitä tällainen vanha pc:n käyttäjä oppii uusia temppuja?

Sulla on paljon temppuja jäänyt oppimatta jo ennestään, sillä vanhempikaan Windows ei temput osaavalla käynnisty puoltakaan 15 minuutista. Et siis oikeasti osaa sitä Windowsia kunnolla käyttää ja ylläpitää nytkään, jos tuo aika pitää paikkansa.

Macin käytössä ei juurikaan ole temppuja. Se on ensimmäinen asia tajuta. Se toimii vain sen verran Windowsia loogisemmin ja ihmisen luontaisen ajattelun suuntaan, että tämä ero voi alkuun tuntua oudolta. Näin ainakin suurin osa Windowsista Maciin siirtyneistä on raportoinut. Harva on ollut siihen siirtymiseen tyytymätön (toki heitäkin muutamia löytyy), yleisin kommentti foorumeilla on "miksen jo aiemmin älynnyt".

Kokeilepa ottaa sitä "hyvää" 800 euron kannettavaa nurkasta kiinni yhdellä kädellä ja nostaa. Taipuuko koko hoito? Ei todellakaan saisi, elektroniikka ei kestä sellaisia rasituksia. Monessa halvassa kuorikin on kovin heppoinen.

F-Securen edustaja arvioi taannoin, että Vistaan on sen ensimmäisen vuoden aikana tulossa jopa tuhansia viruksia ja haittaohjelmia. Mac OS X taas pysyy todennäköisesti (joskaan ei varmasti, tulevaisuuttahan ei voi tietää) niistä vapaana, vaikka yrityksiä Mac-haittiksiin varmaan nähdään yhä. Tämänhetkiseen OS X 10.4.8:aan ei ole yhtäkään toimivaa ja leviävää haittaohjelmaa.

Luonteva paikka kysyä Macin soveltuvuudesta lisää on
http://www.omenamehu.org/index.php?board=21.0
koska rekisteröitymistä ei vaadita. Vastaukset ovat varmasti enemmän asiallisia kuin fanaattisia. Sille taas ei voi mitään, että etenkin ennen Windowsia käyttäneet (joita Mac-käyttäjistä on enemmistö) tuppaavat olemaan aika innostuneita.

Puhe Macin ohjelmien kalleudesta on myytti ja tuubaa, Macbookissa tulee jo vakiona enemmän hyviä ohjelmia kuin yhdessäkään samanhintaisessa PC:ssä. Isojen ohjelmistotalojen tuotteitten Mac- ja Windows-versiot taas ovat yleensä joko eurolleen tai ainakin suunnilleen samanhintaiset.

Äänestä

>En edes tiedä mitä ohjelmia minun pitäisi siihen vielä lisäksi ostaa, että voin tehdä edellä kertomiani asioita.

Ei näköjään mitään. Suomen kielen oikoluvun Soikon lataamista suosittelen, se korjaa tätäkin tekstiä paraikaa ja toimii monissa eri ohjelmissa. On ilmainen.

Äänestä

Taisit samaa kysellä tuolla mac osastolla. Laitan saman vastauksen tännekin. Mac-seriffi tahtoo sieltä poistella kaiken mac-kriittisen kommentoinnin (kertoo paljon käyttäjäkunnasta)
Eli
    Maccia kehuu näillä foorumeilla noin 3 fanaattista mac-uskovaista. Antanee jotain mittakaavaa sekin että macceja on noin 2,4% kaikista koneista.
Käyttäjät ovat vain fanaattisempia ja äänekkäämpiä.

Juurikaan mitään uutta ja hienoa et macin myötä saa. Macciin ei tosiaan ole toistaiseksi toimivia viruksia, johtunee pienestä konekannasta osittain, ei kovinkaan kiinnostava kohden viruskirjoittajille.
Eipä silti, macille saa vain murto-osan ohjelmista joita on Win-ympäristöön saatavilla, paljon hyviä ja ilmaisia ohjelmia. Virustorjunnasta videon editointiin saakka.

Toki jos haluat ostaa koneen lisäksi elämän tapaa ja statusta niin macilla sitä voi kuvitella saavansa. Veikkaan vaan että ongelmatilanteissa voi tuo neuvojen saaminen olla sitten vähän heikompaa.

Pc on myös parempi valinta jos tarkoitus on lisätä omia tietoteknisiä valmiuksia työelämää varten.
Työkäytössä macceja on sangen vähän, enimmäkseen mainostoimistoissa yms.    

Onnea matkaan.

Äänestä
  • "Maccia kehuu näillä foorumeilla noin 3 fanaattista mac-uskovaista."
    Ehkä on kolme fanaattista mutta kehujien määrä on ollut paremminkin 30? Mukavaa ettet laske meitä kaikkia tyytyväisiä mac käyttäjiä fanaatikoiksi, toivonkin hyvää jatkoa sinulle windowsin parissa nyt kun vistan myyntikin on ollut paha pettymys mm. tämän päivän hesarin mukaan.

    Äänestä

Sanoisin että osta halvin jossa on silmillesi kelpaava näyttö.

Kuudensadan pintaan lähtee hinnat, mainitsemasi hommat hoituvat koneella kuin koneella.

Vanhakin koneesi suoriutuisi keveyellä linuxilla kaikeasta muusta paitsi siitä DVD-katselusta joka oikeasti vaatii pikkasen potkua prosessorista.

Äänestä

"Hei kaikki PC:n ja Macin puolustelijat! Olen havainnut, että Macia on kehuttu aivan taivaisiin. On kerrottu, että on tehokas ja on sitä sun tätä."

- Macci ei ole yhtään sen tehokkaampi kone kuin PC. Se mikä taas tekee Windows koneesta joskus huonosti toimivan on sen rekisteri joka kerää ajan ohjelmaviitteitä jne jotka hidastavat koneen käyttöä. Näitä rekisteri viitteitä tulee sitä mukaa kun asennat ohjelmia eikä ne lähde sieltä pois edes lisää/poista ohjelma/uninstal toiminnoilla.

"Mitäs suosittelisitte tällaiselle vanhalle PC:n käyttäjälle, jonka nykyinen kannettava on sen verran vanha ja raihnainen, että kaikki on todella hidasta (käynnistykseen menee se vartti)? Tahtoisin siis päivittää kannettavani vihdoin ja viimein, mutta miten sitä tällainen vanha pc:n käyttäjä oppii uusia temppuja?"

- Windows ja Mac OS X ovat aika lailla samanoloisia käyttöjärjestelmiä. Monet asiat on kopioitu Macista Windowsiin mutta niiden toteutus on usein Widowsissa tehty huonommin (esim. Windows-pikanappi joka ei toimi universaalisti tai Windows palkki joka ei toimi dynaamisesti kuten Macin Apple palkki). Joku vertasi hyvin tuolla Mac foorumilla hyvin miten Mac eroaa Windowsista. Esimerkkinä hän sanoi että jos vaihdat Digiboxin merkkiä niin etkö enää osaa käyttää sitä? Eli kyllä niistä kaikista laitteista/järjestelmistä löytyy aivan samat jutut mutta niiden toteutuksessa voi olla eroja.

"Mitä uutta ja hienoa Mac tuo minulle, joka tarvitse konetta kotona ja joskus myös muualla, surffailee netissä ja lähettää sähköposteja, tallentaa kuvia koneelle ja lähettää niitä edelleen ja lisäksi joskus katsoo dvd-leffoja koneella. En siis pelaile enkä tee mitään raskasta."
- Saat huolettoman, hienon näköisen ja turvallisen tietokoneen.

"Olen kuullut, että Mac on virusvapaa, huomannut, että kalliimpi kuin pc. Mitä rahan arvoista saan, kun menen ja ostan esim. MacBookin? Olen myös kuullut, että Macin ohjelmat ovat kalliimpia kuin PC:hen. En edes tiedä mitä ohjelmia minun pitäisi siihen vielä lisäksi ostaa, että voin tehdä edellä kertomiani asioita."

- PC ja Mac ohjelmat ovat aivan yhtä edullisia/kalliita. Hintaeroja ohjelmistojen kesken ei ole. Macciin löytyy myös erittäin laadukkaita ilmaisia ohjelmistoja ihan samaan tapaan kuin Windowsiinkiin. Jokaisen uuden Macin mukana tulee ilmaiseksi (erikseen ostettuna vanhempiin koneisiin vain 79eur) paljon alan lehdissä kehuttu Apple iLife ohjelmistopaketti jota ei saa PC:lle.
iLife ohjelmistopaketin lisätietoja löytyy osoitteesta http://www.apple.com/fi/ilife/


"Hyvän PC:n, jossa olisi XP, saisin ehkä noin 800:lla eurolla, hyvän PC:n, jossa Vista, saisin noin tuhannella eurolla, mutta mitä hyvää tai edes parempaa saisin n. 1300:lla eurolla, kun ostaisin MacBookin? Kiitos vastauksista."

- Moni PC käyttäjä valittaa että Macci olisi kalliimpi kuin PC koneet mutta se ei pidä aivan paikkaansa. Kalliimpi se nyt onkin jos sitä vertaa halpakannettaviin. Mutta jos sitä vertaa korkealaatuisiin (Thinkpad, Sony VAIO) koneisiin niin silloin hinta ei enää olekaan kallis. Apple on kuuluisa myös siitä että koneet ovat erittäin viimeisteltyjä. Apple panostaa koneiden ulkonäköön ja ne erottuvatkin kilometrin päähän kilpailijoistaan jotka ovat Applen koneisiin nähden kuin samasta puusta veistettyjä. Tämä näkyy myös osittain hinnassa mutta useat ovat kyllä valmiita maksamaan siitä. Applen koneet ovat tehty samalla periaatteella kuin iPod soittimetkin eli ne ovat korkealaatuisia, innovatiivisia, helppokäyttöisiä ja hyvällä designilla varustettuja tietokoneita.

Jotta saisit jotain kuvaa miten Mac OS X toimii niin kannattaa katsoa seuraavat videoklipit:
Mac OS X 10.3 Panther (julkaistu vuonna 2003) promovideo:
- http://www.esm.psu.edu/Faculty/Gray/graphics/movies/Panther-Release-Video.mov
Mac OS X 10.4 Tiger (julkaistu vuonna 2005) uusien toimintojen esittely:
- http://www.apple.com/macosx/quicktours/

Äänestä
  • "rekisteri joka kerää ajan ohjelmaviitteitä jne jotka hidastavat koneen käyttöä."

    Taas kerran:
    Onko tuosta näyttöä tai edes uskottavaa teoriaa miksi noin tapahtuisi?

    Tietyt henkilöt ovat ilmeisesti viettäneet vähän liikaa aikaa lukien Macdailynews:in yms. sivustojen, "uutisten" kommentteja ja imeneet "tietonsa" sieltä.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    "rekisteri joka kerää ajan ohjelmaviitteitä jne jotka hidastavat koneen käyttöä."

    Taas kerran:
    Onko tuosta näyttöä tai edes uskottavaa teoriaa miksi noin tapahtuisi?

    Tietyt henkilöt ovat ilmeisesti viettäneet vähän liikaa aikaa lukien Macdailynews:in yms. sivustojen, "uutisten" kommentteja ja imeneet "tietonsa" sieltä.

    MBnet apajan kuukauden ladatuimmat TOP20 - 23.2.2007
    1.   Live for Speed S2 V
    2.   Avira AntiVir PersonalEdition Classic - Virustorjuntaohjelmisto
    3.   Armed Assault demo v1.03   
    4.   F.E.A.R. Combat v1.07   
    5.   Ad-Aware SE Personal Edition 1.06   3863 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    6.   Aspire 3100. Bluetooth 2.0 Driver ...   
    7.   Spybot - Search & Destroy - Vakoiluohjelmien siivoaja
    8.   ZoneAlarm 6.5.722 - Palomuuriohjelmisto
    9.   Ad-aware SE:n kielipaketti vol. 1.1
    10.   Avira AntiVir PersonalEdition Classic - Virustorjuntaohjelmisto
    11.   Mozilla Firefox 2 -selain (suomenkielinen)
    12.   DirectX 9.0c
    13.   Flow   
    14.   WinRAR 3.42
    15.   Wise Registry Cleaner 1.65 build 40 - Windows-siivoustyökalu

    Tietokonelehden kaikkien aikojen suosituimmat ohjelmat - 23.2.2007
    1. Ad-aware 6.181 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    2. Antivir Personal Edition 7.00.03.02 - Virustorjuntaohjelmisto
    3. Zonealarm 7.0.302 - Palomuuriohjelmisto
    4. Easycleaner 2.06.380 - Windows-siivoustyökalu
    5. Ad-aware SE Personal Edition 1.06 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    6. Spybot Search & Destroy - Vakoiluohjelmien siivoaja
    7. Winzip 8.1 sr-1
    8. Windows XP Service Pack 2
    9. Internet Explorer 6.0 SP1
    10. Internet Explorer 6.0
    11. Windows XP Service Pack 1a
    12. Nero Burning Rom 6.6.1.14
    13. PC Bench 9.0
    14. Avast! Home Edition 4.7 - Virustorjuntaohjelmisto
    15. Winamp 5.3
    16. System Mechanic 7.0e - Windows-siivoustyökalu

    Niin itse omistan myös Windows koneen niinkuin moni lähipiiristäni. Olen huomannut että koneet toimivat hiukan nopeammin kun noita rekisteripuhdistusohjelmia ajetaan tietyin väliajoin.

    Enkä ole näköjään ainoa joka on samaa mieltä sillä myös kymmenet tuhannet ellei jopa sadat tuhannet muut tietokoneen käyttäjät ovat ladanneet PC koneisiinsa virustorjunta ja palomuuriohjelmistojen lisäksi myös jonkin Windows rekisterin puhdistuohjelman.

    Listoista ei juuri nyt näy erittäin suosittua CCleaner (ilmaisuus suosion syynä) joka on näkyy aina vähän väliä MBnetin listoilla. Ilmaiset versiot eivät kuitenkaan osaa ajaa windows rekisterin lisäksi rekisterin eheytystä joka tuo sekin lisänopeutta. Ehkä kaikkein parhaimmat ja suosituimmat Windows siivoustyökaluja ovat maksulliset TuneUp 2007 ja Registry Mechanic ohjelmistot.
    TuneUp 2007 Cnetin lataussivusto
    http://www.download.com/TuneUp-Utilities-2007/3000-2086_4-10629494.html?tag=lst-0-2
    Registry Mechanic
    http://www.download.com/Registry-Mechanic/3000-2094_4-10566526.html
    Tuskin näitäkään MAKSULLISIA ohjelmia on turhaan latailtu miljoonia kertoja ja turhaan kehuttu eri alan lehdissä.

    Tietenkin jos luulet olevasi oikeassa niin voit tiedustella asiaa alan lehdissä joissa uskon tietämystä löytyvän tämänkin asian suhteen. Eikö kukaan ole ennen sinulle kertonut Windowsin rekisteristä vai oletko vain uskotellut itsellesi väkisin ettei se ole totta? Jos et viitsi panostaa rahallisesti Windows puhdistusohjelmiin (mikä olisi suotavaa sillä ne hakevat paremmin noita rekisteri viitteitä kuin ilmaiset ohjelmat) niin suosittelen kokeilemaan edes ilmaista CCleaner ohjelmaa niin saatat yllättyä siitä kuinka paljon koneellesi on kertynyt konetta hidastavia viitteitä. CCleaner ohjelman nimi tulee sanoista Crap Cleaner eli vapaasti suomennettuna Paskan Poisto joka on kieltämättä aika osuva nimitys ;-) Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta.

    Äänestä

  • AM_Tiainen kirjoitti:

    MBnet apajan kuukauden ladatuimmat TOP20 - 23.2.2007
    1.   Live for Speed S2 V
    2.   Avira AntiVir PersonalEdition Classic - Virustorjuntaohjelmisto
    3.   Armed Assault demo v1.03   
    4.   F.E.A.R. Combat v1.07   
    5.   Ad-Aware SE Personal Edition 1.06   3863 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    6.   Aspire 3100. Bluetooth 2.0 Driver ...   
    7.   Spybot - Search & Destroy - Vakoiluohjelmien siivoaja
    8.   ZoneAlarm 6.5.722 - Palomuuriohjelmisto
    9.   Ad-aware SE:n kielipaketti vol. 1.1
    10.   Avira AntiVir PersonalEdition Classic - Virustorjuntaohjelmisto
    11.   Mozilla Firefox 2 -selain (suomenkielinen)
    12.   DirectX 9.0c
    13.   Flow   
    14.   WinRAR 3.42
    15.   Wise Registry Cleaner 1.65 build 40 - Windows-siivoustyökalu

    Tietokonelehden kaikkien aikojen suosituimmat ohjelmat - 23.2.2007
    1. Ad-aware 6.181 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    2. Antivir Personal Edition 7.00.03.02 - Virustorjuntaohjelmisto
    3. Zonealarm 7.0.302 - Palomuuriohjelmisto
    4. Easycleaner 2.06.380 - Windows-siivoustyökalu
    5. Ad-aware SE Personal Edition 1.06 - Vakoiluohjelmien siivoaja
    6. Spybot Search & Destroy - Vakoiluohjelmien siivoaja
    7. Winzip 8.1 sr-1
    8. Windows XP Service Pack 2
    9. Internet Explorer 6.0 SP1
    10. Internet Explorer 6.0
    11. Windows XP Service Pack 1a
    12. Nero Burning Rom 6.6.1.14
    13. PC Bench 9.0
    14. Avast! Home Edition 4.7 - Virustorjuntaohjelmisto
    15. Winamp 5.3
    16. System Mechanic 7.0e - Windows-siivoustyökalu

    Niin itse omistan myös Windows koneen niinkuin moni lähipiiristäni. Olen huomannut että koneet toimivat hiukan nopeammin kun noita rekisteripuhdistusohjelmia ajetaan tietyin väliajoin.

    Enkä ole näköjään ainoa joka on samaa mieltä sillä myös kymmenet tuhannet ellei jopa sadat tuhannet muut tietokoneen käyttäjät ovat ladanneet PC koneisiinsa virustorjunta ja palomuuriohjelmistojen lisäksi myös jonkin Windows rekisterin puhdistuohjelman.

    Listoista ei juuri nyt näy erittäin suosittua CCleaner (ilmaisuus suosion syynä) joka on näkyy aina vähän väliä MBnetin listoilla. Ilmaiset versiot eivät kuitenkaan osaa ajaa windows rekisterin lisäksi rekisterin eheytystä joka tuo sekin lisänopeutta. Ehkä kaikkein parhaimmat ja suosituimmat Windows siivoustyökaluja ovat maksulliset TuneUp 2007 ja Registry Mechanic ohjelmistot.
    TuneUp 2007 Cnetin lataussivusto
    http://www.download.com/TuneUp-Utilities-2007/3000-2086_4-10629494.html?tag=lst-0-2
    Registry Mechanic
    http://www.download.com/Registry-Mechanic/3000-2094_4-10566526.html
    Tuskin näitäkään MAKSULLISIA ohjelmia on turhaan latailtu miljoonia kertoja ja turhaan kehuttu eri alan lehdissä.

    Tietenkin jos luulet olevasi oikeassa niin voit tiedustella asiaa alan lehdissä joissa uskon tietämystä löytyvän tämänkin asian suhteen. Eikö kukaan ole ennen sinulle kertonut Windowsin rekisteristä vai oletko vain uskotellut itsellesi väkisin ettei se ole totta? Jos et viitsi panostaa rahallisesti Windows puhdistusohjelmiin (mikä olisi suotavaa sillä ne hakevat paremmin noita rekisteri viitteitä kuin ilmaiset ohjelmat) niin suosittelen kokeilemaan edes ilmaista CCleaner ohjelmaa niin saatat yllättyä siitä kuinka paljon koneellesi on kertynyt konetta hidastavia viitteitä. CCleaner ohjelman nimi tulee sanoista Crap Cleaner eli vapaasti suomennettuna Paskan Poisto joka on kieltämättä aika osuva nimitys ;-) Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta.

    Vähän kommenttia:

    Olipa taas kokonaisuudessaan oikein laatuargumentointia. Miljoonat käyttävät...täytyy olla hyvä.

    "Enkä ole näköjään ainoa joka on samaa mieltä sillä myös kymmenet tuhannet ellei jopa sadat tuhannet muut tietokoneen käyttäjät ovat ladanneet"

    Myös todennäköisesti sadattuhannet ovat ladanneet jotain mainospaskaa jonkun ilmaisen näytönsäästäjän mukana - määrä ei tee niistäkään laatutavaraa.

    "Tuskin näitäkään MAKSULLISIA ohjelmia on turhaan latailtu"

    Tuskin mitään maksullisia ErrorSafe:ja sun muita kusetusohjelmia olisi olemassa ellei ne olisi todella hyödyllisiä.

    "voit tiedustella asiaa alan lehdissä joissa uskon tietämystä löytyvän"
    Missä lehdissä? MikroBitissä? Heh. Etsi jostain käsiisi klassinen tiedon määritelmä. Jostain syystä näissä testeissä jää aina ne hyvät perustelut kertomatta.

    "Eikö kukaan ole ennen sinulle kertonut Windowsin rekisteristä vai oletko vain uskotellut itsellesi väkisin ettei se ole totta?"

    Älä nyt naurata, onko joku perustellut sinulle joskus miksi rekisteriin jäävä data hidastaisi konetta?

    En usko, muuten olisit linkittänyt jotain selvää faktaa lataustilastojen sijaan.
    Kun niitä on kerran niin kehuttu alan lehdissä niin jaksatko kaivaa jostain artikkelin jossa pystytään testein osoittamaan se nopeushyöty?

    Minkähän takia esim. Registry Mechanic:in sivuilla ei ole näitä todisteita, sen sijaan löytyy täysin tyhjiä mainoslauseita:
    "It's fast - It found and fixed 402 problems on our PC in seconds"

    "This is a great package that yields genuine results"

    Joo joo, miksi ne pösilöt ei laita sinne testiä jossa mitataan koneen suorituskykyä ennen ja jälkeen ohjelman käytön. Miksiköhän ei, sehän kertoisi aika lahjomattomasti ohjelman hyödyt.
    Pitää ilmeisesti rekisteröityä niiden foorumiin ja vaatia faktoja pöytään.

    Myönnän välittömästi olevani väärässä jos joku pystyy näyttämään toteen rekisterinputsauksen nopeuttavan vaikutuksen.

    Sysinternalsista sentään löytyy jotain aiheesta:

    http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2005/10/02/registry-junk-a-windows-fact-of-life.aspx

    "I haven't and never will implement a Registry cleaner since it's of little practical use on anything other than Win2K terminal servers and developing one that's both safe and effective requires a huge amount of application-specific knowledge."


    "Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta."

    Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    Vähän kommenttia:

    Olipa taas kokonaisuudessaan oikein laatuargumentointia. Miljoonat käyttävät...täytyy olla hyvä.

    "Enkä ole näköjään ainoa joka on samaa mieltä sillä myös kymmenet tuhannet ellei jopa sadat tuhannet muut tietokoneen käyttäjät ovat ladanneet"

    Myös todennäköisesti sadattuhannet ovat ladanneet jotain mainospaskaa jonkun ilmaisen näytönsäästäjän mukana - määrä ei tee niistäkään laatutavaraa.

    "Tuskin näitäkään MAKSULLISIA ohjelmia on turhaan latailtu"

    Tuskin mitään maksullisia ErrorSafe:ja sun muita kusetusohjelmia olisi olemassa ellei ne olisi todella hyödyllisiä.

    "voit tiedustella asiaa alan lehdissä joissa uskon tietämystä löytyvän"
    Missä lehdissä? MikroBitissä? Heh. Etsi jostain käsiisi klassinen tiedon määritelmä. Jostain syystä näissä testeissä jää aina ne hyvät perustelut kertomatta.

    "Eikö kukaan ole ennen sinulle kertonut Windowsin rekisteristä vai oletko vain uskotellut itsellesi väkisin ettei se ole totta?"

    Älä nyt naurata, onko joku perustellut sinulle joskus miksi rekisteriin jäävä data hidastaisi konetta?

    En usko, muuten olisit linkittänyt jotain selvää faktaa lataustilastojen sijaan.
    Kun niitä on kerran niin kehuttu alan lehdissä niin jaksatko kaivaa jostain artikkelin jossa pystytään testein osoittamaan se nopeushyöty?

    Minkähän takia esim. Registry Mechanic:in sivuilla ei ole näitä todisteita, sen sijaan löytyy täysin tyhjiä mainoslauseita:
    "It's fast - It found and fixed 402 problems on our PC in seconds"

    "This is a great package that yields genuine results"

    Joo joo, miksi ne pösilöt ei laita sinne testiä jossa mitataan koneen suorituskykyä ennen ja jälkeen ohjelman käytön. Miksiköhän ei, sehän kertoisi aika lahjomattomasti ohjelman hyödyt.
    Pitää ilmeisesti rekisteröityä niiden foorumiin ja vaatia faktoja pöytään.

    Myönnän välittömästi olevani väärässä jos joku pystyy näyttämään toteen rekisterinputsauksen nopeuttavan vaikutuksen.

    Sysinternalsista sentään löytyy jotain aiheesta:

    http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2005/10/02/registry-junk-a-windows-fact-of-life.aspx

    "I haven't and never will implement a Registry cleaner since it's of little practical use on anything other than Win2K terminal servers and developing one that's both safe and effective requires a huge amount of application-specific knowledge."


    "Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta."

    Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä.

    mahtavaa kun itse tietää olevansa oikeassa ja nuo sadat miljoonat pösilöt väärässä...

    Äänestä

  • olekin kirjoitti:

    mahtavaa kun itse tietää olevansa oikeassa ja nuo sadat miljoonat pösilöt väärässä...

    No pösilöt testatkaa nyt niitä ohjelmia joista olette maksaneet, täytyyhän niistä olla joku selkeä hyöty.

    Harmi etten nyt löytänyt sitä sivustoa jossa moni käyttäjä kertoi koneensa nopeutuneen "superfetch" toiminnon päällekytkemisellä, XP:ssä ei tosin sellaista toimintoa edes ole mutta kyllähän se kuviteltu nopeutuskin on kai sitten hyvä juttu.

    Laittakaa kiintolevyn juurihakemistoon speedup.dfg niminen tiedosto johon kirjoitatte:

    fast bootup =1
    turboboost =1

    Niin koneenne nopeutuu vähintään 17%.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    No pösilöt testatkaa nyt niitä ohjelmia joista olette maksaneet, täytyyhän niistä olla joku selkeä hyöty.

    Harmi etten nyt löytänyt sitä sivustoa jossa moni käyttäjä kertoi koneensa nopeutuneen "superfetch" toiminnon päällekytkemisellä, XP:ssä ei tosin sellaista toimintoa edes ole mutta kyllähän se kuviteltu nopeutuskin on kai sitten hyvä juttu.

    Laittakaa kiintolevyn juurihakemistoon speedup.dfg niminen tiedosto johon kirjoitatte:

    fast bootup =1
    turboboost =1

    Niin koneenne nopeutuu vähintään 17%.

    nuo MS:n tyypitkin

    http://support.microsoft.com/kb/835818/en-gb

    on se kyllä hyvä että tuommoisia kaltaisiasi guruja löytyy...

    Äänestä

  • valehdella kirjoitti:

    nuo MS:n tyypitkin

    http://support.microsoft.com/kb/835818/en-gb

    on se kyllä hyvä että tuommoisia kaltaisiasi guruja löytyy...

    erityisen luotettavana tahona? Minä en.

    Edustat tietämättäsi juuri sitä ihmistyyppiä joka jonkun uutisen jostain foorumista löydettyään levittää sitä totena.

    Minkähän takia olisin kiinnostunut Microsoftin informaatiosta joka on koskee Win 98:a?

    Eikö se ole jo yhtä kuin kuollut.

    Etsi nyt jostain joku dokumentoitu testi aiheeseen liittyen ja guruile sen jälkeen.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    erityisen luotettavana tahona? Minä en.

    Edustat tietämättäsi juuri sitä ihmistyyppiä joka jonkun uutisen jostain foorumista löydettyään levittää sitä totena.

    Minkähän takia olisin kiinnostunut Microsoftin informaatiosta joka on koskee Win 98:a?

    Eikö se ole jo yhtä kuin kuollut.

    Etsi nyt jostain joku dokumentoitu testi aiheeseen liittyen ja guruile sen jälkeen.

    Ekaksi väität >Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä.<
    Ja kuitenkaan et pidä Microsoftia luotettavana????
    Miten perustelet tuon, että epäluotettava taho tekisi hyviä ohjelmia????

    Äänestä

  • Pave. kirjoitti:

    Ekaksi väität >Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä.<
    Ja kuitenkaan et pidä Microsoftia luotettavana????
    Miten perustelet tuon, että epäluotettava taho tekisi hyviä ohjelmia????

    Se oli vastaus AM Tiaisen
    "Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta."

    lausahdukseen. Rautalangasta väännettynä:
    Ylläoleva lause on aivan naurettava, vastasin yhtä typerällä tokaisulla:

    "Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä"

    Jos ohjelman käyttäjien määrä kertoo sen tarpeellisuuden, niin silloinhan Windowsin täytyy olla aivan mahtava tuotos.
    Mutta se ei ollut minun näkemys.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    Vähän kommenttia:

    Olipa taas kokonaisuudessaan oikein laatuargumentointia. Miljoonat käyttävät...täytyy olla hyvä.

    "Enkä ole näköjään ainoa joka on samaa mieltä sillä myös kymmenet tuhannet ellei jopa sadat tuhannet muut tietokoneen käyttäjät ovat ladanneet"

    Myös todennäköisesti sadattuhannet ovat ladanneet jotain mainospaskaa jonkun ilmaisen näytönsäästäjän mukana - määrä ei tee niistäkään laatutavaraa.

    "Tuskin näitäkään MAKSULLISIA ohjelmia on turhaan latailtu"

    Tuskin mitään maksullisia ErrorSafe:ja sun muita kusetusohjelmia olisi olemassa ellei ne olisi todella hyödyllisiä.

    "voit tiedustella asiaa alan lehdissä joissa uskon tietämystä löytyvän"
    Missä lehdissä? MikroBitissä? Heh. Etsi jostain käsiisi klassinen tiedon määritelmä. Jostain syystä näissä testeissä jää aina ne hyvät perustelut kertomatta.

    "Eikö kukaan ole ennen sinulle kertonut Windowsin rekisteristä vai oletko vain uskotellut itsellesi väkisin ettei se ole totta?"

    Älä nyt naurata, onko joku perustellut sinulle joskus miksi rekisteriin jäävä data hidastaisi konetta?

    En usko, muuten olisit linkittänyt jotain selvää faktaa lataustilastojen sijaan.
    Kun niitä on kerran niin kehuttu alan lehdissä niin jaksatko kaivaa jostain artikkelin jossa pystytään testein osoittamaan se nopeushyöty?

    Minkähän takia esim. Registry Mechanic:in sivuilla ei ole näitä todisteita, sen sijaan löytyy täysin tyhjiä mainoslauseita:
    "It's fast - It found and fixed 402 problems on our PC in seconds"

    "This is a great package that yields genuine results"

    Joo joo, miksi ne pösilöt ei laita sinne testiä jossa mitataan koneen suorituskykyä ennen ja jälkeen ohjelman käytön. Miksiköhän ei, sehän kertoisi aika lahjomattomasti ohjelman hyödyt.
    Pitää ilmeisesti rekisteröityä niiden foorumiin ja vaatia faktoja pöytään.

    Myönnän välittömästi olevani väärässä jos joku pystyy näyttämään toteen rekisterinputsauksen nopeuttavan vaikutuksen.

    Sysinternalsista sentään löytyy jotain aiheesta:

    http://blogs.technet.com/markrussinovich/archive/2005/10/02/registry-junk-a-windows-fact-of-life.aspx

    "I haven't and never will implement a Registry cleaner since it's of little practical use on anything other than Win2K terminal servers and developing one that's both safe and effective requires a huge amount of application-specific knowledge."


    "Ohjelmaa on muuten ladattu jo 48 miljoonaa kopioita joka kertoo hieman ohjelman tarpeellisuudesta."

    Windowsilla on ylivoimaisesti suurin markkinaosuus - kertoo aika paljon sen hyvyydestä.

    miksi itse russinovich tekee tälläisiä ohjelmia??

    http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/PageDefrag.mspx

    Äänestä

  • daf. kirjoitti:

    miksi itse russinovich tekee tälläisiä ohjelmia??

    http://www.microsoft.com/technet/sysinternals/FileAndDisk/PageDefrag.mspx

    PageDefragilla on rekisteriin jäävien merkintöjen kanssa? Rekisteristä nyt oli kysymys eikä tiedostojärjestelmästä.

    Jos kiinnostaa ihan helvetisti laittaa aina linkkiä ties mihin ohjelmaan niin laittakaa myös mukaan testaustuloksia niiden hyödystä, loppuu toivottavasti paskanjauhanta molemmin puolin.

    Äänestä

  • dfg. kirjoitti:

    "rekisteri joka kerää ajan ohjelmaviitteitä jne jotka hidastavat koneen käyttöä."

    Taas kerran:
    Onko tuosta näyttöä tai edes uskottavaa teoriaa miksi noin tapahtuisi?

    Tietyt henkilöt ovat ilmeisesti viettäneet vähän liikaa aikaa lukien Macdailynews:in yms. sivustojen, "uutisten" kommentteja ja imeneet "tietonsa" sieltä.

    Hiukan vajaa 15 000 virhettä puhdistin omastani registry mechanicilla. Alkoi jo olla koneenkäyttö hankalaa kun toimi 2 sekuntia ja odotti 4. Nyt toimii taas kuin alussa. Puolessa vuodessa sain koneen täysin tukkoon ja silti ihan peruskäyttöä kuitenkin.

    Äänestä

Macit on nykyään prossuja ja piirisarjoja myöten PC-rautaa. Se miksi Macit ovat tehokkaampia johtuu siitä, että Windowsin haittaohjelmaskannerit syövät tehoa. Vistassa saman tekee jo järjestelmä itsessään.

Eikä vertikaalinen integrointikaan haittaa (rauta ja käyttis samalta firmalta):

Mä pystyn, ensimmäisen sukupolven karvalakki-MacBookilla, pyörittään 7 perussoftaa ja Parallels Desktop:ia (Win2000) gigalla muistia. Vista vaatisi samaan ainakin 1,5 gigaa.


Mac OS X:n peruskäyttöön tottuu n. viikossa. Windows alkaa tuntua omituisen kömpelöltä n. kuukaudessa.
Kaikki on tehty suoraviivaiseksi ja helpoksi.

Esim. tyypillinen ohjelman asennus: Lataat netistä .dmg-levytaltion ja raahaat siellä olevan OhjelmanNimi.app-tiedoston kovalevylle. Ohjelma on asennettu.

Mitä uutta ja hienoa:

Front Row on loistava leffojen ja valokuvien katseluun.
http://www.apple.com/fi/macbook/frontrow.html

iLife, joka tulee koneen mukana
http://www.apple.com/fi/ilife/

iWork (79€)
http://www.apple.com/fi/iwork/

PDF-tiedostojen luominen mistä tahansa softasta, jossa on tulosta-komento
http://www.apple.com/fi/macosx/features/pdf/

Huolettomuus


Ei Macit ole sen kalliimpia, kuin vastaavat PC:t, esim. Sony VAIO.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihan hukassa kirjoitti:

Hei kaikki PC:n ja Macin puolustelijat! Olen havainnut, että Macia on kehuttu aivan taivaisiin. On kerrottu, että on tehokas ja on sitä sun tätä.

Mitäs suosittelisitte tällaiselle vanhalle PC:n käyttäjälle, jonka nykyinen kannettava on sen verran vanha ja raihnainen, että kaikki on todella hidasta (käynnistykseen menee se vartti)? Tahtoisin siis päivittää kannettavani vihdoin ja viimein, mutta miten sitä tällainen vanha pc:n käyttäjä oppii uusia temppuja?

Mitä uutta ja hienoa Mac tuo minulle, joka tarvitse konetta kotona ja joskus myös muualla, surffailee netissä ja lähettää sähköposteja, tallentaa kuvia koneelle ja lähettää niitä edelleen ja lisäksi joskus katsoo dvd-leffoja koneella. En siis pelaile enkä tee mitään raskasta.

Olen kuullut, että Mac on virusvapaa, huomannut, että kalliimpi kuin pc. Mitä rahan arvoista saan, kun menen ja ostan esim. MacBookin? Olen myös kuullut, että Macin ohjelmat ovat kalliimpia kuin PC:hen. En edes tiedä mitä ohjelmia minun pitäisi siihen vielä lisäksi ostaa, että voin tehdä edellä kertomiani asioita.

Auttakaa miestä mäessä, bliis :)

P.S. Hyvän PC:n, jossa olisi XP, saisin ehkä noin 800:lla eurolla, hyvän PC:n, jossa Vista, saisin noin tuhannella eurolla, mutta mitä hyvää tai edes parempaa saisin n. 1300:lla eurolla, kun ostaisin MacBookin? Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu