On 60 cm leveä, 40cm pitkä ja 40 cm korkea. Siinä asustavat kaksi gerbiiliäni. Ostin sen eläinkaupasta alennuksella 44 euroa, enkä tajunnut, että paljon järkevämpää oli ollut ostaa käytetty, isompi terraario. Tytöille tuntuu kyllä tuon terraarion koko riittävän hyvin, ja päästään pariksi tunniksi viikossa ne jaloittelemaan. Mutta silti... Kaikilla on kauhean isoja terraarioita, ja tuntuu, että tuo minun on aivan liian pieni. :( Uutta ei ole mahdollista saada, hankittiin tuo terraario n. 4 kuukautta sitten. Haluaisin isomman terraarion, mutta kun juuri ostettiin tuo, ja sitten kun tilaa ei oikein ole; ei sillä, että olisi ahdasta, ehei, asumme omakotitalossa. Vaan kun ei ole mitään kaappeja, minkä päälle isompi terraario mahtuisi. Tuokin mahtui juuri ja juuri yhden kaapin päälle. :P Haluisin myös siirtää gerbiilini omaan huoneeseeni, koska se on aika tilava, ja sinne se mahtuisi (kaappeja löytyy), mutta kuulemma niistä tulee pölyä, jota joutuisin nukkuessani hengittämään. Tarvitsisin näihin kysymyksiin vastauksen, mutta en tälläistä: "Mitäs ostit noin pienen terran?!?" - Vastaus tohon on, että se näytti niin isolta ja myyjät oikeen tuputtivat sitä, joten olin tyhmä ja ostin sen. Vaikka onhan se nyt ihan eläinsuojelun mukainen, siis siihen väitettiin, että mahtuu 4 gerbiiliä, ja laitoin sen puoliksi, joten sen pitäisi olla hyvä kahdelle. Mutta haluaisin, että niillä olisi vieläkin enemmän tilaa.
T: Huolestunut
T: Huolestunut
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onhan tuo terra hieman pienehkö, muttei mikään ihan mini kuitenkaan kahdelle. Jos uuden terraarion haluat, niin voithan jo alkaa seurailemaan ilmoituksia ja hankkia sitten, jos tulee jokin sopivan halpa sopivalta etäisyydeltä vastaan. Etenkin jos hankkii hieman korkeamman mallisen (esim. 60cm) ja laittaa reilusti kuiviketta, voi terraarion sijoittaa ihan hyvin lattiallekin. Kyllä lasiseinät ja paksu kuivikerros (esim. 30cm) vedolta suojaavat. Tai sitten etsii kirpputoreilta tms. halpoja pöytiä, 120cm kirjoituspöytiäkin saa halvimmillaan jo 5-10 eurolla kun ihmiset haluat esim. muuton alta pois ja ne sopivat hyvin terranaluskäyttöönkin. Monesti niissä on sitten esim. kaappi tai laatikostokin, johon saa elukkaromppeet mahtumaan.
Tokihan eläimistä ja niiden kuivikkeista aina pölyä lähtee. Jos et kuitenkaan ole allerginen, siitä tuskin juuri mitään haittaa on. Valtaosalla etenkin nuoremmista eläinharrastajista taitavat ne elukat olla juuri makuuhuoneessa (ja opiskelijoillakin sitten soluhuoneissa/yksiöissä). Itse olen pahimmillaan nukkunut samassa huoneessa 13 gerbiilin, 5 hamsun ja kanin kanssa (nyt 3 kania ja 3 rottaa) eikä ikinä ole mitään allergiaan viittavaakaan ollut. Ikää nyt reilu 19 vuotta ja ensimmäisen oman jyrsijän sain alta nelivuotiaana. Monesti kyllä suositellaan, jos mahdollista, sijoittamaan eläimet eri tilaan missä nukkuu itse.
Kiitokset, suski87. Olet aivan oikeassa siinä, että terraarioni on hieman pienehkö ja mielestäni ainakin leveyttä pitäisi saada lisää terraarioon. Mutta katson käytettyjä terraarioita ja pöytiä, ehkä siellä löytyisi sopivia. Mutta - kun ostat esim. terraarion, joka maksaa vaikka 20 euroa, niin tuleehan siinä heti n. 50 euroa heti postimaksuja, joten eikö se ole ihan sama, ottaako sen terraarion eläinkaupan alennusmyynneistä vai ostaako joltain käytettynä? Saatan siirtää gerbiilit makuuhuoneeseeni. :)
"Mutta - kun ostat esim. terraarion, joka maksaa vaikka 20 euroa, niin tuleehan siinä heti n. 50 euroa heti postimaksuja, joten eikö se ole ihan sama, ottaako sen terraarion eläinkaupan alennusmyynneistä vai ostaako joltain käytettynä?"
Itse sitä on tullut hankittua kohtuu paljon käytettyjä terraarioita ( muitakin asumuksia muulle laumalle) ja postikuluilta on toistaiseksi välttynyt. Mikäli terraario on lähellä eikä itsellä tai jollain perheenjäsenellä ole autoa (tai suostu kuskiksi), kannattaa kysyä josko terraarion myyjä voisi esim. pientä bensarahaa vastaan auttaa kuljetuksesta/josko hänellä muuten olisi asiaa sinne päin. Sama saattaa onnistua vaikka myyjä olisi kauempaakin. Itsekin olen saanut pari häkkiä kotiovelle tuotuina 200-300 km:n päästä, kun tämä on sattunut matkan varrelle myyjän ollessa menossa jollekin sukulaiselle tai tapahtumaan - aina kannattaa kysyä :) Toki monesti käy niinkin, ettei myyjänkään ole mahdollista kuljettaa, jolloin etsintä jatkuu. Joskus sitä onnistuu myös puhumaan jonkun kaverin/tutun kuskiksi. Samalla voi käydä sellainen tuuri, että selviää esim. jollain sukulaiselle olevan vanhan akvaarion varastossa jonka saa mukaansa vaikka ilmaiseksi (muutenkin vuotavia akvaarioita voi saada hyvinkin halvalla, kun osista niille ei ole mitään käyttöä vaikka terraarioina toimivatkin mainiosti).
Miksi et myy terraasi? Ja osta rahoillasi uuden? Täytyy kyllä sanoa että tuohan on ihan hirveän pieni. Olen huomannut, että kirjottelet hieman usein tänne, kannattaisiko antaa gerbiilit kokonaan pois, ellet pysty hoitaa niit? sori.
Hei!
Tässä selailin näitä sivustoja. Onko totta, että kirjoittelet jatkuvasti näitä viestejä? Sehän ei kuulu toimenpideisiimme. Eikö olisi sinullekin helpompaa, jos lainaisit Kirjastosta gerbiilikirjoja? Tuo ei ole aivan tarpeen kirjoitella jatkuvasti tänne. Suomi24 keskustelupalstoihin saa toki kirjoitella, mutta liikamäärä on liikaa. Ei sellainen sovi päin. Jatkuvakirjoittelu saattaa myös johtaa pikeimmin nettisivustosi rajoitettuun tilaan, eli et pääse kirjoittelemaan tänne enään, et edes vaikka vaihtaisit nimeäsi, sillä väärinkäyttö johtaa vakaviin. Ellet ymmärtänyt, on myös hankalempiakin keinoja saada tämä loppumaan. Sinä olet myös kirjoitellut asiattomasta aiheesta syitä miksi poistaa, joitakin keskusteluja. Nyt kuulostaa hieman siltä, että sinun on aika jättää Suomi24 kokonaan ja siirtyä vaikkapa kirjoihin.
Terveisin:
Sheriffi Mona
Anteeksi nyt vain, mutta en tosiaankaan kirjoittele tänne usein. Mutta jos se teitä häiritsee, niin antaa sitten olla. Jos tänne ei saa kirjoittaakaan, niin en kirjoita sitten. Olen kyllä mainiosti pärjännyt gerbiilieni kanssa, mutta kysyn täältä neuvoa ihan siksi, että olen vielä varmempi, koska kirjoissa saattaa olla vanhentunutta tietoa. Pärjään loistavasti gerbiilieni kanssa, joten siihen teillä ei ole kyllä mitään sanottavaa. Mutta - jos tämä "liika viestien kirjoittelu" haittaa, niin ei minun kirjoittaa tarvitse. :)
Viestisi oli kyllä asiallinen ja tuo ei varmasti ole mikään seriffi! Seriffillä on nimimerkki ja myös sellainen logo, josta hänet tunnistaa, joten älä usko! Tottakai saa aina kysyä, jos on epävarma. Mielestäni terraario on ihan hyvän kokoinen kahdelle! Entisessä kodissaan meidän 3 gerbua asuivat samankokoisessa. Nyt siinä vanhassa asuu 1. Kaksi pärjää siinä ihan hyvin ja voithan katsella isompaa, kuten suski ehdotti ja ostaa, jos kohdalle sattuu, mutta ei ole pakollista. :)
Hei!
Hyvä juttu sitten. Sitä me odotimmekin, sillä tässä hetki sitten minulle lähetettiin sellaisia terveisiä, että juuri sinä teet tälläistä pilaa ja käytät kuulemma väärin Suomi24:jää.
P.S. Ei tarvitse olla logoja ja sähköposteja, sillä jos on kyse toisesta asiasta, Sheriffi kyl osaa homman.
Minusta sinun terraario/häkki on hyvän kokoinen. Minulla on suunnilleen samankokoinen, siis minun kahdelle gerbiililleni. Ei sinun tarvitse ostaa uutta terraariota,sillä tuo on hyvän kokoinen. Eikä se varmaankaan gerbiilejäsi hetkauta, jos päästät ne juoksemaan lattialla tarpeeksi usein.
Tv. 2 gerbiilin omistaja
Minulla on sama koko tai oli kävimme sitten eläinlääkärissä koska 2 gerbua oli saanut jotenkin "traumoja" siitä se oli niin pieni mukamas eikö ole tyhmää tuo mutta ostimme sitte yhden koon suuremman tai kahden.. olikin parempi juttu, gerbuni alkoivat voivan hyvin. en osaa sano terrastasi..
minusta sherifit vaihtelevat,siksi että he lukevat ja katsovat etteivät niitä tunnisteta
Traumoja? No jo on jos pitää eläinlääkärin käskystä ostaa heti uusi terraario/häkki... Hyvä, että siun gerbiilit alko voida hyvin. :)
Onkohan minun terraario liian pieni kun se on kooltaan:
Korkeus 28cm
Pituus: 50cm
Leveys: 34cm
Niin onko se sinusta liian pieni?!
Tv: 2gerbiilin omistaja