Puuroruokinta/vesi

Olen syöttänyt koiralleni nyt kahden viikon ajan yrjölän puuroa ja ihmettelen kun koira on melkein kokonaan lopettanut veden juomisen.Mistähän voisi johtua?Onko puuro liian suolatonta,vai?
Hyvä asia on että koira EI OLE pariin päivään raapinut korviaan=) Korvat ovat jo melko puhtaat.Koira kärsinyt siis toistuvista hiiva-tulehduksista.
6474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Puurohan sisältää nestettä. Kuivamuona turpoaa mahassa ja janottaa. Ainakin kuivana syötettynä. Suolaahan koira ei juuri tarvitse.
Olethan antanut puuron kanssa myös eläinvalkuaista, kasvista ja öljyä?

Äänestä

Puurossa ei ole kuitenkaan niin paljon vapaata ja puhdasta vettä että se selittäisi noin dramaattisen juomisen vähenemisen. Juomahalu ei edellytä suolaa. Runsaasta (koiralle runsas on ihmiselle vähäinen) suolasta on koiralle terveydellistä haittaa ja se ja se janottaa vain sen verran kuin suolan käsitteleminen vaatii eli vaikka suolaista syötyään koiraa janottaa enemmän niin koiran elimistö ei saa yhtään sen enempää nestettä vaan usein jopa vähemmän.

Yrjölänpuuro on hyvä perusta ruokavaliolle, mutta mielestäni se on turhan yksipuolinen sellaisenaan ja etenkin jos lihat kypsennetään ja koira ei saa mm raakoja luita.

Äänestä

Muista pitää hiivaton ruokavalio (ei missään nimessä leipää tms.) ja lisää ruokaan raakoja lihaisia pehmeitä luita (broilerin kaulat, siivet, kalkkunankaulat jne). Ja muista omegat!! Toivottavasti puurossa on myös kasviksia...

Äänestä

En nyt ota kantaa ruokintaan sen paremmin muuten,mutta huomioitavaa on,että puuropohjaisella kotiruualla olevat koirat juovat yleensä selkeästi normaalia vähemmän.Jotkut erittäin harvoin ja lähinnä erityistilanteissa (helteet,treenit,vanhuus ym.)
Koirahan saa runsaasti nestettä puurosta jo syödessään,ja kun ruoka ei ole suolaista,niin ei se pahemmin janota ;)

Tuskin on siis teillä huolta asiasta,seurata toki aina pitää,jos on jotain radikaaleja muutoksia.
Meillä esimerkiksi hyvin harvoin vesikuppi on tyhjä,useinmiten kun vaihdan veden,niin kupissa on runsaasti vettä.

Äänestä
  • Koira saa puuron joukossa myös lihaa ja kasviksia,sekä öljyä,joinakin päivinä piimää,raejuustoa,kananmunaa...Noin joka toinen pv laitan VIELÄ puuron joukkoon vähän koiran kuivanappuloita.Puuron turvotan ja kypsennän vedessä,lisään hieman tav.suolaa, en merisuolaa niin kuin ohjeessa.
    Koira kuitenkin voi hyvin ja pissaa normaalisti.
    Syö myös lenkillä ollessa lunta!Että kaipa se nestettä tarpeeksi saa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Koira saa puuron joukossa myös lihaa ja kasviksia,sekä öljyä,joinakin päivinä piimää,raejuustoa,kananmunaa...Noin joka toinen pv laitan VIELÄ puuron joukkoon vähän koiran kuivanappuloita.Puuron turvotan ja kypsennän vedessä,lisään hieman tav.suolaa, en merisuolaa niin kuin ohjeessa.
    Koira kuitenkin voi hyvin ja pissaa normaalisti.
    Syö myös lenkillä ollessa lunta!Että kaipa se nestettä tarpeeksi saa.

    Virtsaneritys on kenties juomista parempi merkki riittävästä nesteen saamisesta. Jos virtsaa tulee normaalisti ja se ei ole kovin tummaa ja väkevää, niin ei ole varmaankaan syytä huoleen. Myös kasvissoseet sisältävät nestetä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut(ko) kirjoitti:

Olen syöttänyt koiralleni nyt kahden viikon ajan yrjölän puuroa ja ihmettelen kun koira on melkein kokonaan lopettanut veden juomisen.Mistähän voisi johtua?Onko puuro liian suolatonta,vai?
Hyvä asia on että koira EI OLE pariin päivään raapinut korviaan=) Korvat ovat jo melko puhtaat.Koira kärsinyt siis toistuvista hiiva-tulehduksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu