Jakohihnan vaihtoväli 8 venttiilisestä Astra ECO?
onko paljonkin pidempi kuin 16venttiilisen.?
onko paljonkin pidempi kuin 16venttiilisen.?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
luokkaa 1miljuuna mailia.
120tkm!
Joka ei korkkaa,vaikka hihna katkeaa toisin kuin 16-v.
Tämä oli hyvä tieto.Tosin tehoja siinä ei paljon ole, mutta varmaan muuten ihan ok peli.
8-venttiilisen alakierros vääntö on todella hyvä, emännällä on juuri tolla koneella oleva farmari käyttöautona ja on todella huoleton kulkupeli täytyy myöntää. Auton sisätilat lämpeävät todella nopeasti,sen lisäksi autolla on kiva ajella kaupungissa( mielummin käyn kaupassa sillä kuin H-Astralla joka on huomattavasti jäykempi parkkeerata ( 25 cm lisäpituus H-mallissa varmaan syy siihen)
Onko niissä ollut jotain häikkää takapyörän laakerien kanssa, meinaan että olisivat pyörineet
akselilla siis sisempikehä.Vectroissa ainakin oli aikoinaan se tyyppivika.
165 tkm takana, ei vielä vaihdettu yhtään pyöränlaakeria.
Tyyppivikana termostaatti, jonka vaihto vaatii jakopään avaamisen. Vaihdettiin hihnanvaihdon kanssa 120 tkm huollossa (n. 115tkm ajettu), toimi vuoden verran OK, mutta nyt näyttää taas jumivan, eli lämmöt jäävät 70 asteen paikkeille. On se kumma ettei kunnon termostaattia saada muuten hyvään autoon, kun se kaiken lisäksi on sijoitettu noin mulperoon paikkaan!
Muuten tosiaan hyvä moottori, pitkä 30 tkm öljynvaihtoväli (eikä tarvitse lisätä vaihtovälillä), hyvät ajo-ominaisuudet, lämmin jos termostaatti kunnossa, vähän vikoja, isot renkaat jotka kestävät (ekat kesärenkaat vaihdettiin syksyllä, ensiasennustalvirenkaat menevät vielä tämän talven). Huonoa on jälleenmyyntiarvo, joten varmasti hyvä ostos käytettynä jos käyttöön autoa tarvitsee.