MILLÄ KOODILLA?

Sori oli pakko laittaa uuten topicciin... -.-

Niin...Leiskan tyyli on I-frame ja ei toimi oikein IEllä. Tai,no iha hyvin toimii mutta linkit ja tämmöset näkyy hiukan alempana kuin Fire foxilla.    
Tässä on mun käyttämä Iframe koodi:




MoonLight Layouts












▫Etusivu
▫Layouts
▫Tietoa ylläpitäjästä
▫Muuta
▫Yhteys
4365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Body tageja yksi liikaa, table jota ei ole suljettu jne..

Mutta mitä nyt IE ja FF:llä katsoin niin kyllä tuo aika samalta näytti!

Äänestä

Missäs kohti? ^^ Mä en havaitse? :/

Äänestä

Perussääntönä voisi mielestäni pitää, että ihmetellään vasta koodin oikeintekemisen jälkeen sitä miksi eri selaimet näyttävät eri tavalla.

Koodisi kummallisuuksia:

- text-align: JUSTIFY/LEFT/RIGHT;}
   mitä tuo on tarkoittavinaan? Ilmeisesti olet katsonut jostain että tekstintasaukselle on kolme vaihtoehtoa justify|left|right. Totta, mutta teksti tasataan vain jollain noista kolmesta

- kuvalla (img) ei ole mitään bordercolor -määritettä, ei ole kai koskaan ollutkaan.

- linkkien jälkeen tosiaan on toinen body-tagi. Ensimmäinen on ennen kuvaa, heti -tagin jälkeen.

- iframen kaikissa määritteissä on hipsukoissa sinne kuulumaton välilyönti.

- , , ja -tagit on sulkematta.



Mitä tulee itse "ongelmaasi", sitä en havaitse. Vilkaisin Operalla, Foxilla ja IE:llä ja mun mielestä kaikki näytti sijoittuvan tarkalleen samaan kohtaan.

I-frame ei ole mikään tyyli, se on tapa sisällyttää sivulle sisältöä toiselta sivulta. Ei kovin hyvä tapa kylläkään.

Äänestä
  • Bordercolor-attribuutti on olemassa ja se voidaan antaa myös img-elementille. Toki se on vanhaa koodia, eikä vastaa nykyaikaisia web-standardeja. Mutta jos siis merkataan html:llä, niin kyllä sitäkin voidaan käyttää. Xhtml:ssä ei sitten voida enään käyttää, sillä siinä ei ole pelkästään ulkoasullisiin ominaisuuksiin vaikuttavia tageja/attribuutteja.

    Myös välilyöntejä voidaan iskeä hipsujen sisään. Se ei tee koodista epävalidia, eikä vaikuta toimivuuteen. Eihän niitä tietenkään ole tarkoitus laittaa, mutta kyllä niitä voi laittaa :]

    Totta, iframe on huono tapa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Thunderbird~ kirjoitti:

Sori oli pakko laittaa uuten topicciin... -.-

Niin...Leiskan tyyli on I-frame ja ei toimi oikein IEllä. Tai,no iha hyvin toimii mutta linkit ja tämmöset näkyy hiukan alempana kuin Fire foxilla.    
Tässä on mun käyttämä Iframe koodi:




MoonLight Layouts












▫Etusivu
▫Layouts
▫Tietoa ylläpitäjästä
▫Muuta
▫Yhteys

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu