saamisesta tai sen eväämisestä kannattaa odotella tietoa? Kysyn tätä koska ystäväni on odotellut nyt lokakuusta asti seuraavaa 3 vuoden oleskelulupaansa suomeen ja jo kaksi kertaa on sanottu että joo joo, tulee kohta ja siirtyy siirtyy..
Mikä ihme siinä prosessissa voi mättää ja kestää näin kauan, rahat alkavat olla tosi loppu häneltä ja on totaalisen kyllästynyt ja nolostunut lainaamaan sukulaisilta, kavereilta ei ole kehdannut alkaa pummia mutta kohta sekin on kait edessä ja töihin ei pääse kun työnantaja sanoi että ei voi antaa vuoroja ennen kuin luvat kunnossa, heti kun paperit saisi niin pääsisi toki takaisin töihin..
Miten kauan tuota voi mahdollisesti joutua odottamaan? Miten ihmistä voidaan roikuttaa tuolla tavalla?
Miten kauan
7
1276
Vastaukset
- mimim
Meillä mies jätti kolmen vuoden hakemuksen tuossa vuoden lopulla ja päätös tuli kahdessa viikossa. Onko kaverisi kysynyt missä mättää? Tai onko menneen vuoden aikana tullut jotain muutoksia elämään (ero, avio, lapsi, tmv.)? On tuo kyllä aika älytön aika odottaa jos kaikki on ok. Eihän se luvan haku ole kuin läpihuutojuttu jos muuten ei missään muutoksia.
- ja on puhunut
tästä jutusta useammalle ystävälle, ottaa koko jupakka koville parkaa.. :(
Virkailijat eivät suostu kertomaan mitään, sanovat vain että on Helsingissä ruuhkaa! Mutta kun toisen elanto on kiinni siitä, on jo joutunut viimeiset 2kk vuokrat pyytämään sukulaisiltaan kun ei rahaa vain kertakaikkiaan ole, ja asia stressaa koska töitä kuitenkin olisi tiedossa ja ahkerasti niitä tekisi..
Viimeisen puolentoista vuoden aikana ei ole tapahtunut mitään erityistä, kuten juuri noita edellämainitsemiasi asioita. Myöskään minkään sortin rikosrekisteriä ei ole (ja pari sukulaisista on ammatiltaan poliiseja), ja sukulaiset ovat kaikki saaneet (esim. molemmat siskot, 2 tätiä perheineen joista toisen mies on suomalainen, 2 setää ja 1 serkku) luvat lähes läpihuutona. Hän vain ei saa. Nuori ihminen vielä, voisi työstä saamillaan rahoilla opiskella ja käyttää aikansa paremminkin kuin vain pakko-hengailemalla!
Virkalija oli jopa sanonut hänelle haastattelussa, kysyttyään että miksi hän tänne tahtoo, että painuisi suorinta tietä kotimaahansa! Tuntuu pahalta kaverin puolesta... - ...
ja on puhunut kirjoitti:
tästä jutusta useammalle ystävälle, ottaa koko jupakka koville parkaa.. :(
Virkailijat eivät suostu kertomaan mitään, sanovat vain että on Helsingissä ruuhkaa! Mutta kun toisen elanto on kiinni siitä, on jo joutunut viimeiset 2kk vuokrat pyytämään sukulaisiltaan kun ei rahaa vain kertakaikkiaan ole, ja asia stressaa koska töitä kuitenkin olisi tiedossa ja ahkerasti niitä tekisi..
Viimeisen puolentoista vuoden aikana ei ole tapahtunut mitään erityistä, kuten juuri noita edellämainitsemiasi asioita. Myöskään minkään sortin rikosrekisteriä ei ole (ja pari sukulaisista on ammatiltaan poliiseja), ja sukulaiset ovat kaikki saaneet (esim. molemmat siskot, 2 tätiä perheineen joista toisen mies on suomalainen, 2 setää ja 1 serkku) luvat lähes läpihuutona. Hän vain ei saa. Nuori ihminen vielä, voisi työstä saamillaan rahoilla opiskella ja käyttää aikansa paremminkin kuin vain pakko-hengailemalla!
Virkalija oli jopa sanonut hänelle haastattelussa, kysyttyään että miksi hän tänne tahtoo, että painuisi suorinta tietä kotimaahansa! Tuntuu pahalta kaverin puolesta...kestää puolisen vuotta luvan saaminen, vaikka kaikki tiedot ovat pysyneet samana. Näin meille sanottiin, kun veimme mieheni 3v lupahakemuksen paperit. Kun ihmettelimme asiaa, virkailija sanoi, että on kauheat ruuhkat. Jos meinaamme matkustaa jonnekin ennen sitä, niin voimme soittaa ja yrittää nopeuttaa asiaa. Mun miehellä ei kyllä ole vaikuttanu onneks toi odottelu työpaikkaan eikä mihinkään muuhunkaan asiaan.
- Helsingissä..
... kirjoitti:
kestää puolisen vuotta luvan saaminen, vaikka kaikki tiedot ovat pysyneet samana. Näin meille sanottiin, kun veimme mieheni 3v lupahakemuksen paperit. Kun ihmettelimme asiaa, virkailija sanoi, että on kauheat ruuhkat. Jos meinaamme matkustaa jonnekin ennen sitä, niin voimme soittaa ja yrittää nopeuttaa asiaa. Mun miehellä ei kyllä ole vaikuttanu onneks toi odottelu työpaikkaan eikä mihinkään muuhunkaan asiaan.
varmaan onkin enemmän noita hakemuksia käsittelyssä kuin täällä pohjosessa.
Nim. Kaksi viikkoa
- kaakaokaramelli
Hei! Täällä Espoossa saimme miehelleni jatko-oleskeluluvan paikanpäällä, eli siinä meni noin 5-10min. Maksoimme, annoimme täytetyt kaavakkeet ja siinä se. Nopeaa toimintaa!
- ja pyydä
asian käsittelijä puhelimeen ja keskustella ASIALLISESTI, mkikä jutun tilanne on. Meillä meni vanhan lain aikaan Toukokuusta Maaliskuuhun. UVI:iin laput menivät about Elokuun alussa. Vielä Tammikuussa väittivät UVI:stä/lähetystöstä, että jotain tietoja puuttuu, vaikka kaikki tarpeelliset tiedot oli annettu jo Toukokuussa.
Kannattaa aktiivisesti seurata omaa keissiä => päätös tulee nopemmin.
Luulisi jatkoluvan olevan sillä selvä, käsittelyaika n. 1 kk ja haetaan polisilta. Niiden kanssa meillä ei ole ollutmitään ongelmaa.
Tampereen palvelupisteessä on tullut välillä niin ihmeellisiä neuvoja (lähinnä yhden virkailijan toimesta), että niillä neuvoilla oleskeluluvan saaminen ei onnistu. Pari muille annettua ohjetta olen kuullut viereisellä tiskillä asioidessani, joten yksityisyydessäkin on parantamisen varaa... - kunnossa..
Jos miehesi osalta kaikki kunnossa niin edes UVIssa ei hakemus viivy kuin max. 1 kk, eli jotain hämärää miehesi luvan suhteen josta et näköjään vain itse ole tietoinen. Kyseleppä mieheltäsi vähän tarkemmin hänen toimistaan..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944125
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.663393Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723044SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812519Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52326Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1982092Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302041- 41820
- 52726
- 70725