Aku Ankka -talo asuntomessuille

Vesa

10

2506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtaalla

      käsin leikattiin villapaloja elementtien sisälle.

      Tv-kuvassa näytettiin miten tuli väljä pala.

    • sunnak

      Tuskin tulee kovin suurta suosiota saavuttamaan. Ensimmäinen assosiaatio tuosta talosta on uutiskuvat usa:sta tornaadojen jälkeen. Silmiin pistävää on myös räystäiden puute, joka on paitsi esteettisesti, myös talon kunnossa pysymisen kannalta suuri puute. Perinnetalo todellakin... Ei ainakaan Suomessa.

    • 60-luvun henkeen

      Onhan tuollaisia matalia ja räystäättöämiä lättänöitä rakennettu jo 60-luvulta lähtien. Huolto on helppoa, kun räystäskuoruihin yltää seisaaltaan.

      Ulkoverhoiluun ei vain lauta istu, pitäisi olla sitä... minerit-levyäkö se nyt oli?

    • peukku68

      kun katselin ko talon elementtien tekoa kuinka huonosti oli villat paikallaan kun elementtiä siirrettiin ja käännettiin siinä. Ainakin meillä on huolellisemmin laitettu..

      Niin ja tuo mallisto nyt on sitä perinteistä Kannustalojen linjaa. Koska tavallisia mököjä myy kaikki pitää olla erilainen ja siitä saa muuten paremman hinnankin. Tästä seuraa ilmiö ilman todellista pohjaa laadukkaammista taloista joilla jälleenmyyntiarvo isompi jne. Jos täällä ilkutaan älväreitä että ne pitää saada ostaa käytettynä halvemmalla kuin vastaavat muut talot niin Kiinteistövälittäjät kyllä muistaa mainostaa ilmoituksissaan että talo on Kannustalo ja hinta sen mukaan..

      Mallito on muuten kamala eikä sovi kuin ympäristöön jossa kaikki talot on vastaavan mallisia ja sitten varoituskyltit tien päähän!

      • villojen

        käsinleikkuuta ja väljiä villoja minäkin ihmettelin. Taitaa olla monessa kannustalossa lämpövuotoja seinissä??


      • peukku68
        villojen kirjoitti:

        käsinleikkuuta ja väljiä villoja minäkin ihmettelin. Taitaa olla monessa kannustalossa lämpövuotoja seinissä??

        eiköhän muuten joku kysellyt taannoin juuri ko talojen heikosta u-arvosta jollain palstalla?


    • kädentaitaja

      Mitä tahansa voidaan myydä perinnetalona. Myydäänhän meille siideri ja lonkero - nimillä erilaisia kummallisia litkuja.

      Perinnetalo sana on otettu käyttöön koska kukaan ei tiedä mitä se tarkoittaa ja se näyttää auttavan talopakettien myynnissä.

      Kyseinen markkinointi saattaa olla moraalitonta mutta ei laitonta.

    • kanssa voi

      myydä Minin Mersuna.

      • auto,

        autoautoautoAUTOauTOAUtoAUToautoauTOAUTOaUTO.


    • aku talon

      Meidän talo -lehdessä joku proffa analysoi kyseisen arkkitehtoonisen helmen ja tylytys oli kyllä kovaa. Ei mikään ihme sillä ko. mörskä on kyllä kamala ilmestys...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      54
      1302
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1072
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1065
    Aihe