Aku Ankka -talo asuntomessuille

Vesa

10

2496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtaalla

      käsin leikattiin villapaloja elementtien sisälle.

      Tv-kuvassa näytettiin miten tuli väljä pala.

    • sunnak

      Tuskin tulee kovin suurta suosiota saavuttamaan. Ensimmäinen assosiaatio tuosta talosta on uutiskuvat usa:sta tornaadojen jälkeen. Silmiin pistävää on myös räystäiden puute, joka on paitsi esteettisesti, myös talon kunnossa pysymisen kannalta suuri puute. Perinnetalo todellakin... Ei ainakaan Suomessa.

    • 60-luvun henkeen

      Onhan tuollaisia matalia ja räystäättöämiä lättänöitä rakennettu jo 60-luvulta lähtien. Huolto on helppoa, kun räystäskuoruihin yltää seisaaltaan.

      Ulkoverhoiluun ei vain lauta istu, pitäisi olla sitä... minerit-levyäkö se nyt oli?

    • peukku68

      kun katselin ko talon elementtien tekoa kuinka huonosti oli villat paikallaan kun elementtiä siirrettiin ja käännettiin siinä. Ainakin meillä on huolellisemmin laitettu..

      Niin ja tuo mallisto nyt on sitä perinteistä Kannustalojen linjaa. Koska tavallisia mököjä myy kaikki pitää olla erilainen ja siitä saa muuten paremman hinnankin. Tästä seuraa ilmiö ilman todellista pohjaa laadukkaammista taloista joilla jälleenmyyntiarvo isompi jne. Jos täällä ilkutaan älväreitä että ne pitää saada ostaa käytettynä halvemmalla kuin vastaavat muut talot niin Kiinteistövälittäjät kyllä muistaa mainostaa ilmoituksissaan että talo on Kannustalo ja hinta sen mukaan..

      Mallito on muuten kamala eikä sovi kuin ympäristöön jossa kaikki talot on vastaavan mallisia ja sitten varoituskyltit tien päähän!

      • villojen

        käsinleikkuuta ja väljiä villoja minäkin ihmettelin. Taitaa olla monessa kannustalossa lämpövuotoja seinissä??


      • peukku68
        villojen kirjoitti:

        käsinleikkuuta ja väljiä villoja minäkin ihmettelin. Taitaa olla monessa kannustalossa lämpövuotoja seinissä??

        eiköhän muuten joku kysellyt taannoin juuri ko talojen heikosta u-arvosta jollain palstalla?


    • kädentaitaja

      Mitä tahansa voidaan myydä perinnetalona. Myydäänhän meille siideri ja lonkero - nimillä erilaisia kummallisia litkuja.

      Perinnetalo sana on otettu käyttöön koska kukaan ei tiedä mitä se tarkoittaa ja se näyttää auttavan talopakettien myynnissä.

      Kyseinen markkinointi saattaa olla moraalitonta mutta ei laitonta.

    • kanssa voi

      myydä Minin Mersuna.

      • auto,

        autoautoautoAUTOauTOAUtoAUToautoauTOAUTOaUTO.


    • aku talon

      Meidän talo -lehdessä joku proffa analysoi kyseisen arkkitehtoonisen helmen ja tylytys oli kyllä kovaa. Ei mikään ihme sillä ko. mörskä on kyllä kamala ilmestys...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      9982
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      54
      4668
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      138
      4149
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      139
      4065
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3847
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3134
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      31
      2342
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      159
      1693
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      11
      1659
    10. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1620
    Aihe