Vihkisormuksesta

Temz

Onko vihkisormuksen oltava juuri vihkisormus? Eli siis onko vihkisormuksella jotain tiettyjä "vaatimuksia", jotka sen pitää täyttää jne..?

3

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietysti!

      vihkisormuksen on oltava liikkein kallein rinkula, mielellään titaania ja siinä on oltava pramein mahdollinnen timantti. jos haluat ihan varma jutustasi olla, niin se on vielä kokonaisuudessaan itse suunniteltu huonolla maulla. ja ihan pikkuisen liian iso, että se meinaa pudota, jos ei koko ajan pidä kättä ylhäällä niin, että kaikki saavat ihailla kapistuksen kamaluutta. (vrt. saippuaoopperat)

      ilman näitä vaatimuksia liitto ei voi olla kestävä.

    • anni

      Ei ole vihkisormuksella mitään "vaatimuksia". Yleensä hopeisia ei kuitenkaan oteta, sillä ne tummuvat ja kolhiintuvat liian helposti. Hopeaa myös pidetään hiukan "tyylittömänä" edullisen hintansa vuoksi. Siksipä suositaankin valkokultaa, jos ei keltakullan väristä tykkää.

    • sormuksesta,

      Vihkisormus voi olla ihan mikä vaan teoriassa, ja parin itsensä valitsema. Vihkisormuksissa kuitenkin painotetaan sitä että koska sen pitäisi kestää koko loppuelämän, niin se olisi kultaa, joka kestää paremmin kuin hopea, platina on parempi. Umpi kultaa tai platinaa, jotta se myös kestää. Ontoksi jätetty sormus, niin jos siihen sopiva isku osuu niin se litistyy. Vihkareissa on painotettu kestävyyteen. Timantit ovat vapaa ehtoisia, mutta yleensä vihkareihin timantit on istutettu tynnyri istutuksella tai vastaavalla, tai on riittävästi krappanoita suojana. Ainakin itsestäni tuntuu että vihkareitten kivet on suojattu paremmin kolhuilta tms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      94
      5372
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4161
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      29
      2292
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2138
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1825
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1484
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1312
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1128
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      1020
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1011
    Aihe