Onko vihkisormuksen oltava juuri vihkisormus? Eli siis onko vihkisormuksella jotain tiettyjä "vaatimuksia", jotka sen pitää täyttää jne..?
Vihkisormuksesta
Temz
3903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vihkisormuksen on oltava liikkein kallein rinkula, mielellään titaania ja siinä on oltava pramein mahdollinnen timantti. jos haluat ihan varma jutustasi olla, niin se on vielä kokonaisuudessaan itse suunniteltu huonolla maulla. ja ihan pikkuisen liian iso, että se meinaa pudota, jos ei koko ajan pidä kättä ylhäällä niin, että kaikki saavat ihailla kapistuksen kamaluutta. (vrt. saippuaoopperat)
ilman näitä vaatimuksia liitto ei voi olla kestävä.
Ei ole vihkisormuksella mitään "vaatimuksia". Yleensä hopeisia ei kuitenkaan oteta, sillä ne tummuvat ja kolhiintuvat liian helposti. Hopeaa myös pidetään hiukan "tyylittömänä" edullisen hintansa vuoksi. Siksipä suositaankin valkokultaa, jos ei keltakullan väristä tykkää.
Vihkisormus voi olla ihan mikä vaan teoriassa, ja parin itsensä valitsema. Vihkisormuksissa kuitenkin painotetaan sitä että koska sen pitäisi kestää koko loppuelämän, niin se olisi kultaa, joka kestää paremmin kuin hopea, platina on parempi. Umpi kultaa tai platinaa, jotta se myös kestää. Ontoksi jätetty sormus, niin jos siihen sopiva isku osuu niin se litistyy. Vihkareissa on painotettu kestävyyteen. Timantit ovat vapaa ehtoisia, mutta yleensä vihkareihin timantit on istutettu tynnyri istutuksella tai vastaavalla, tai on riittävästi krappanoita suojana. Ainakin itsestäni tuntuu että vihkareitten kivet on suojattu paremmin kolhuilta tms.