kuinka lämmin olisi joulu-tammikuussa? onko se tuuli kovinkin kovaa ja onko kaikki hiekat silmillä? onko siellä mitää ostettavaa ja katottavaa?
matkaa suunnitellaan sinne, katotaan nyt :)
kap verdestä
8
4391
Vastaukset
- danza
Lämmintä on. Lämpimämpää kuin Kanarialla, mutta ei niin lämmintä kuin esim. Karibialla. Illalla laittaa kuitenkin mielellään jotain pitkähihaista. Tuuli voi olla kovaakin ja silloin hiekka lentää, tai riippuu tuulen suunnasta.
Ostettavaa ei paljoa ole eikä paljon sen erityisempää nähtävää (jos tarkoitetaan normaaleja "nähtävyyksiä").
Paikka on sopiva rauhalliseen loman viettoon ja rentoutumiseen. - ...temmattu
Luulisi sen tuulen melko kovaa olevan, kun kerran Finnmatkojen sivuilla sanotaan, että retkiäkin saatetaan joutua silloin perumaan. Itse muistan Kanarian saaren dyyneillä puhaltaneen tuulet niin kovasti, ettei rannalla pystynyt olemaan. Piti löhöillä vain hotellin uima-altaalla. Jos koko SALin saari on hiekkaa, niin sitä on sitten varmaan suut ja silmät täynnä, jos kunnon puhuri iskee.
Itse etsiskelen myös matkaa joulu-tammikuulle 2007-2008. Kap Verden päätin jättää väliin. - ehkä?
jos olet käynyt jo lomailemassa kap verdessä,kerro paikasta,kaikki tieto kelpaa.loma kohde olisi nyt tällä kertaa ykkös vaihtoehto.olisiko paljon menijöitä,lasketaan vähän,meitä olis kaksi 50
- +50 *2
vaihteessa ollaan menossa viikoksi. Emme odota mitään muuta kuin uutta kokemusta ja lepoa. Ohjelman muokkaamme siellä ollessamme. Eiköhän sitä viikoksi jotakin keksi.
- marraskuun lopulla
+50 *2 kirjoitti:
vaihteessa ollaan menossa viikoksi. Emme odota mitään muuta kuin uutta kokemusta ja lepoa. Ohjelman muokkaamme siellä ollessamme. Eiköhän sitä viikoksi jotakin keksi.
Päätimme mekin lähteä toistamiseen Kap Verdelle, vaikkei paikasta mitään ihmeempiä elämyksiä jäänyt mieleen, kun kolmisen vuotta sitten siellä olimme. Mutta pidän paikan ilmastosta, raikas merituuli puhaltelee lähes koko ajan, joten ei ole liian kuuma ja jaksaa olla auringossa kaiken päivää, joten sopiva paikka rentoutumiseen ja ruskettumiseen. Paikka ei myöskään ole (ainakaan silloin) tyypillinen turistirysä, joten aika rauhassa saa olla kaikenmaailman kaupustelijoilta ja tyrkyttäjiltä.
Uintimahdollisuudet ovat tosin vähissä, juuri noiden suurien aaltojen ja tuulen vuoksi, mutta voihan sitä käydä uima-altaassa hotellissa uimassa.
Tällä kertaa otimme ei inklusive-matkan, koska hotellin pöperöt alkoivat viime kerralla kyllästyttää ja juomat ovat paikallisia. - Kap Verdelle 15.11.
marraskuun lopulla kirjoitti:
Päätimme mekin lähteä toistamiseen Kap Verdelle, vaikkei paikasta mitään ihmeempiä elämyksiä jäänyt mieleen, kun kolmisen vuotta sitten siellä olimme. Mutta pidän paikan ilmastosta, raikas merituuli puhaltelee lähes koko ajan, joten ei ole liian kuuma ja jaksaa olla auringossa kaiken päivää, joten sopiva paikka rentoutumiseen ja ruskettumiseen. Paikka ei myöskään ole (ainakaan silloin) tyypillinen turistirysä, joten aika rauhassa saa olla kaikenmaailman kaupustelijoilta ja tyrkyttäjiltä.
Uintimahdollisuudet ovat tosin vähissä, juuri noiden suurien aaltojen ja tuulen vuoksi, mutta voihan sitä käydä uima-altaassa hotellissa uimassa.
Tällä kertaa otimme ei inklusive-matkan, koska hotellin pöperöt alkoivat viime kerralla kyllästyttää ja juomat ovat paikallisia.Olemme lähdössä kolmen kuukauden kuluttua Kap Verdelle kahdeksi viikoksi all-inclusive hotelliin. Kertoisitko millainen oli paikallinen pöperö (ruoka) ja paikalliset juomat? Kiinnostaisi kovasti kuten myös, tarvitaanko pitkähihaista vaatetusta?
- marraskuun lopulla
Kap Verdelle 15.11. kirjoitti:
Olemme lähdössä kolmen kuukauden kuluttua Kap Verdelle kahdeksi viikoksi all-inclusive hotelliin. Kertoisitko millainen oli paikallinen pöperö (ruoka) ja paikalliset juomat? Kiinnostaisi kovasti kuten myös, tarvitaanko pitkähihaista vaatetusta?
Ruoka on tietysti hotellikohtaista, joissakin paremmat, joissakin huonommat, mutta noin yleisesti ottaen, kun hotellissa syö ne samat aamupalat, lounaan ja päivällisen, kyllä siihen tuppaa kyllästymään. Ruoka oli aika miedosti maustettua (näin meikäläisen makuun), paljon erilaisia majoneesipitoisia salaatteja, liharuoka ei kovin kummoista. Jos kalasta pitää, sitä oli varsinkin lounaalla usein tarjolla, sillä kalan suhteen ollaan saarella omavaraisia, kaiken muun joutuvat tuomaan saarelle.
Paikallisilla juomilla tarkoitin sitä, että juuri ne sisältyvät tuohon all inclusiveen, eli viinit, oluet ja väkevä viina, joka oli kaikkien drinkkien aineksena, olivat aika hirveitä. Jos haluaa esim. konjakin kahvin kanssa,tai whiskyn, joutuu siitä maksamaan erikseen, kuten kaikista tuontialkoholista.
- sinnesiis
Lähetään perheen kanssa tammikuussa sinne . Hotellissa ei uima-allasta, joten toivottavasti ei hiekat ole silmillä, kun meri on parin metrin päässä . Eihä siellä mittää muuta saa ku kalaa. ;DDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä12611114Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15610314- 268030
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1846524Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.505602- 735051
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1464374Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai254236Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas704057Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1333614