Varattiin äkkilähdöt Sousseen 22.3, 2*310€
Halpa hinta mutta kun netistä ollaan katseltu ilmoja niin näyttäisi olevan viileää, pitääkö ottaa villapaidat mukaan?
Mitä kannattaa maksaa esim saharan retkestä ja kannattaako reissut ostaa paikallisilta.
Onko kokemuksia auton tai skootterin vuokrauksesta?
Kaikki kokemukset otetaan kiitollisina vastaan.
Halpa hinta mutta kun netistä ollaan katseltu ilmoja niin näyttäisi olevan viileää, pitääkö ottaa villapaidat mukaan?
Mitä kannattaa maksaa esim saharan retkestä ja kannattaako reissut ostaa paikallisilta.
Onko kokemuksia auton tai skootterin vuokrauksesta?
Kaikki kokemukset otetaan kiitollisina vastaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Me oltiin pari vuotta sit Soussessa tammi-helmikuun vaihteessa.Kannattaa ottaa villapaita mukaan,sillä yöt ovat kylmiä vaikka päivällä on lämmintä....Ja jos lähette Saharan reissulle,niin,
jos lähdette aikasin aamulla,niin sillon on vielä aikas kylmää.Meillä se Saharan kaks päivänen
retki makso 120 TUD (Deturilla).Se tulee halvemmaks ostaa paikallisella rahalla kuin esim. Dollareilla tai nykysin Euroilla....Mutta niitä Dinaareja saa vain Tunisiasta ja niitä ei saa tuoda maasta pois,ei edes muistoks kuin 5 Dinaaria.Muistaakseni se meni noin.
En valitettavasti tiedä tuleeko halvemmaks ostaa paikallisilta reissua enkä auton vuokrauksesta,mutta eiku hei käytiinhän me yhessä vuokraamossa lähellä Port El
Kantaoita ja mun muistaakseni se oli aika halpaa.
Taksit olivat halpoja samoin tuo junat.
Toivottavasti oli jotakin tietoo mitä tarvitsitte,
ja hyvää matkaa!!
Pääsispä mukaan!! =( mut ei.
Tunisiassa on ollut tänä talvena kylmin talvi 25:een vuoteen. Itse tulin sieltä pari viikkoa sitten ja aurinkoa ei paistanut kuin yhtenä päivänä vähän aikaa eli ainakin rusketuksen sai unohtaa. Mittari oli siinä 14-15 astetta päivittäin. Viime hetken tietoja en ole seurannut. Saharaan ei viitsinyt lähteä kun retki olisi vienyt kaksi päivää viikon matkasta. osa siellä käyneistä suositteli osa ei. Muuten ihan kiva reissu. Tuliaisena vain karmea vatsatauti...
Hei,
olin vuosi sitten Soussessa ja iltapäivästä ja varsinkin illalla saattaa tarvita tuulenpitävää takkia,
joka tapauksessa siellä tarvitsee lämpimämpää iltaisin, vaikka olisi ihan lämmin päivällä. Kannattaa varoa sitä
aurinkoa, sillä itse sain liikaa aurinkoa kasvoille, vaikka rannalla ei tuntunut siltä ja olin ollut solariumissa
etukäteen suomessa.
Miehet käyttäytyivät ihan hyvin, kommentit positiivisia, mutta ei välttämättä kannata laittaa liian lyhyitä shortseja tai hametta ja
ja/tai avaraa puseroa ja mennä yksin Medinan basaareille ja vähemmän kiinnitetään huomiota, jos naisia on kaksi tai nainen menee pariskunnan tai miehen seurassa verrattuna jos kuljet yksin.
Itse kävin kimppataksilla Monastirissa edestakaisin, El Jemissä meno kimppataksilla ja junalla takaisin.
Kimppataksit ovat nopeampia, halpoja (ei tarvitse tapella hintaa vaan se on sama kaikille) ja voit mennä oman aikataulun mukaan,
Sousesta lähtee myös juna kätevästi, mikäli saa selvän aikatauluista.
Port El Kataou voi mennä taksilla, ei paljon maksa, hieno siisti paikka,
Berberi-iltaan kannttaa mennä, koska sinne ei mm. omin päin pääse ja ohjelma oli ihan tarpeeksi hyvä. Itse olin opastetulla Khartago-Sidi Bou-Said-retkellä, joista viimeksi mainittu sininen kaupunki teki vaikutuksen.
Saharan retkeen olivat ystäväni tyytyväisiä se varmaan riippuu onko kokenut vastaavaa, esim kameliratsastusta aikaisemmin, itse en voinut/jaksanut kaikille retkille mennä.
Kasinolla esitetty drag show oli kuulemma myös näkemisen arvoinen.
Sitten kanattaa muistaa että esim siinä rannassa on hotelli, jossa voi uida sisätiloissa tai ulkona uima-altaassa, jos on tuulista tai koleaa ja muiden
hotellien altaille voi yleensä mennä.
Siinä maassa sitten kaikki miehet on homoseksuaaleja, kaikki. Siinä varoituksen sana kaikille matkaan lähteville miehille.
Jos teitä on sekä miehiä että naisia, ni katsokaapa ihan piruuttaan ku kävelette siellä kaduilla porukalla, että ketä ne paikalliset miehet kyylää aivan estoitta. Tuutte huomaan että ne kyylää miehiä.
Taksithan siä on ihan simo halpoja, eli jos joku miespuolinen seurueesta aikoo matkustaa yksin taksilla, kannattaa olla henkisesti varautunut siihen että taksi-kuski alkaa tuomaan julki seksuaalista suuntautuneisuuttaan.
Muuten siellä onkin sitten ihan mukavaa.
Tän nyt varmaan tiedättekin, mut sanotaan ny vielä ihan varmuuden vuoksi. Älkää herrantähden menkö vaan syömään mistään paikallisesta karvakäsien ruokapaikasta! Kaikki safkat täytyy ostaa hotellista. Siellä on paljon hotelleita, et reissun päälläkin kannattaa hakee safka vaikka vieraasta hotellista, mut ei sieltä karvakäden pizzeriasta.
Tietysti jos virtsan tuleminen peräaukosta kuukausi matkan jälkeenkin vielä ei haittaa, ni eiku Bon Appetit!
Nyt kun varoituksenikin ovat näköjään menneet ajoissa perille, ni kuis matka meni ja miten salmonella jakselee?