Onko muut huomanneet saman, jonka itse olen huomioinut uudemmissa vhs-videonauhureissa jo muutaman koneen kohdalla.
Eli jokunenaika sitten hommasin uudemmat videot, siis käytetyt, mutta siis uudemmat ja nyt kuva alkoi "räpsimään" ja kuvaruutunäyttöön ilmestyi selvällä suomenkielellä "Käytä puhdistuskasettia" tms. vastaavaa, joka siis tahtoi kertoa että kuvapäiden puhdistus olisi ehkä ajankohtaista.
Noh, siinä etsin sitten "putsauskasetin" käsiini, ja samoinhan siinä kävi tämänkin kuin muidenkin uudehkojen videonauhureiden kanssa että kone sylki puhdistuskasetin ulos edes aloittamatta, ja siis tekemättä puhdistusta tai ylipäätänsä mitään.
Eli onko nykykuvanauhureissa niin herkät systeemit nauhasotkujen välttämiseksi, että kone automaattisesti pysähtyy kun vähänkin suurempi kitka pyörityskoneistoon tms. kohdistuu vai mikä tässä on homman nimenä ?
Ei vain aikoinaan ikivanhan Philipsin koneen kanssa ollut mitään ongelmia putsauskasetin pyörimisen suhteen alusta loppuun.
Onko siis nykyään kone kiikutettava lähimpään huoltoon ja maksettava itsensä kipeäksi saadakseen taas videoistaan kuvan näkymään ?
Puhdistuskasetti
Putsaaja
1
1101
Vastaukset
- <nobreak>
...ja ensin katosi kuva ja sitten ääni.
Vain pysäytyskuvalla sai kuvaa ruudulle.
Puhdistuskasetti oli tehoton ja omatoiminen kuvapäiden puhdistus puhdistetulla bensiinillä (aine apteekista, alunperin kasettidekin äänipäiden huoltoon) myös tehoton.
€20 maksoi, kun paikallinen tv-huolto puhdisti VHS-videonauhurin kuvapäät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892