Hei!
Tässä keskustelussa haluaisin teidän ottavan kantaa opintorahan riittämättömyydestä ja opintolainan tarpeellisuudesta. Ja millä perusteella vanhempaintulot otetaan huomioon kun opiskelija on hakemassa opintorahaa KELA:lta. Miksi vanhempaintuloista ei oteta huomioon sitä että on lainoja maksettavana, joka on lähes jokaisella joskus pakko ottaa.
PS:
Toivon että jokainen joka osallistuu tähän keskusteluun laittaa kunnon otsikon viestiinsä. Sillä en ota huomioon asiaan kuulumattomia otsikoita, joten otsikko vaihtoehtoja on mm. nämä "opintorahasta" tai "opintolainasta". Tietenkin muitakin ASIAAN KUULUVIA otsikoita saa olla.
JOS HALUAT VAIKUTTAA JOTENKIN NIIN ANNA MIELIPITEESI KUULUA!
LÄMMIN KIITOS KAIKILLE OSALLISTUJILLE!!
Asiaa opintorahasta!
3
668
Vastaukset 3
- Rahat ei riitä kaikkeen
Joopa joo. Samalla vanhempien tuloista vois vähentää
itsehankitut menot
- ulosotot
- lainat
- vaatteet
- ulkomaanmatkat
- sairaskulut
- jne jne yms
Voi vittu mikä byrokratia, jos tuloja ruvettais vielä erikseen tutkimaan.
Parempi nostaa tulorajoja, kun alkaa vähennyksiä
selvittämään.en halunnut mitään kritiikkiä asiasta VAAN mielipiteitä.. ilmeisesti et itse ole opiskelusi aikana tarvinnut hankkia itse mitään kun mamma petalar tai pappa petalar.. ei näin..
- **DarkAngel**
En ollut oikeutettu aikuisopintotukeen opiskeluaikanani, en myöskään olisi ollut oikeutettu tähän nuorisolle tarkoitettuun opintotukeen, koska käytännön syistä jouduin etupäässä rahoittamaan opintoni omalla työlläni. Kuitenkin palkattomien harjoittelujen ajalta jouduin pakottavista syistä nostamaan opintotukea harjoittelukuukausilta.Ja nyt siis maksan takaisin näitä nostamiani tukia 15% korolla.Opintotuki ei todellakaan riittänyt edes yhden ihmisesn kuluihin, puhumattakaan sitten 5 henkisen perheen elättämiseen.Asiaa ei odellakaan helpottanut edes että silloinen puoliso oli kokopäivätyössä.Perheeltä oli kuitenkin toisen puoliskon tulot pois pelistä.Opintolainaa oli aivan pakko ottaa avuksi.Nyt siis makselen takaisin sekä opintolainaa että niitä silloi tarpeeseen tulleita aivan liian riittämättömiä opintotukia.
Ihmisiä kehoitetaan opiskelemaan ja sivistämään itseään, hankkimaan hyvä koulutus ja tietotaito itselleen, jotta hyvinvointi ja kehitys yhteiskunnassamme kasvaisi. Silti niitä jotka opiskelevat ja haluavat opiskella ei tueta tarpeeksi.Turha on päättäjien ihmetellä miksi opinnot venyvät turhan pitkiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va792024Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661249Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu251072- 1411038
- 93759
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa122740- 45707
- 59665
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63662- 60634
