liikaa tilaa?

jaaaaaaaaaaaaaaaa

voiko kotiloilla siis olla liian iso terraario joka haittaisi niiden elämistä? omasta mielestä ei, kun luonnossakinhan niilä on koko maailma tilaa liikkua...
itsellä siis on kymmenellä akaatila n.550 litranen terraario

4

389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-kaktusfani

      No ota huomioon että luonnossa ruokaa kasvaa aksujen elinalueella joka paikassa mutta terraariossa taas sitä löytyy yleensä vain ruokakupista. Myös kalkin löytäminen voi olla vaikeaa joten on siitä vähän haittaakin ellei ole montaa seepiansuomua. Ja pienempi terraario on helpompi pestä. Minulla on tällä hetkell' 17 akaattia 190l terrassa.

      • jooooo

        yks akaatti tarttee n.20-50 litraa tilaa, että kotilo-kaktusfani, tarkastappas kotiloidesi elinolot..............!!!!!!!!


      • merkkinimi__
        jooooo kirjoitti:

        yks akaatti tarttee n.20-50 litraa tilaa, että kotilo-kaktusfani, tarkastappas kotiloidesi elinolot..............!!!!!!!!

        jos kotilot ovat vielä pieniä! eikä se terran koko niin tarkkaa ole. ei muutama litra sinne tai tänne kotilota haittaa. siinä oli kyllä oikeassa että luonnossa kotiloilla on joka puolella ruokaa ja kalkkia toisin kun terrassa.


      • kotilo-kaktusfani
        merkkinimi__ kirjoitti:

        jos kotilot ovat vielä pieniä! eikä se terran koko niin tarkkaa ole. ei muutama litra sinne tai tänne kotilota haittaa. siinä oli kyllä oikeassa että luonnossa kotiloilla on joka puolella ruokaa ja kalkkia toisin kun terrassa.

        Keskikokoisille aksuille riittää 10l/kotilo. Tuo 20-25l kotilo on sitten suurille aksuille. Et selvästikään käy millään hyvällä kotilofoorumilla esim. kotilo foorumi tropiikki tai kultakotilo. Ja toisekseen monet niistä terrassani olevista aksuista ovat poikasia eivät läheskään täysikasvuisia. vanhoja ei ole yhtään.
        Suosittelen liittymään: http://www.phpbbserver.com/aksulit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4638
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2524
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      889
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      114
      882
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      805
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe