Astutus

kuinka kauan kissojen on oltava "yhdessä" astutuksen aikana? riittääkö päivän visiitti vai pittäkö niiden saada olla yhdessä enemmän niin kuin kirjoissa suositellaan?
7586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mieltä, että toki se päiväkin riittää, mutta mieluummin 2-3 päivää. Siinä jää molemminpuolinen ikävä kissoilla, kun ne liian aikaisin erotetaan touhuistaan:-)Yleensä on uros, joka on sitä mieltä, että nyt riittää ja ei ole enää halukas astumaan, naaraalla vielä virtaa piisaisi pitempäänkin.

Äänestä
  • Tahtoo kisupennun muttei löydy :(

    Äänestä

  • mitte!! kirjoitti:

    Tahtoo kisupennun muttei löydy :(

    kyllä ihan maatiaisia. muutamalle pennulle olisi jo koti tiedossa mutta kaikki on nyt siitä kiinni kuinka iso pentue tulee. eli on mahdollista saada pentu meiltä.

    Äänestä

  • pentuja kirjoitti:

    kyllä ihan maatiaisia. muutamalle pennulle olisi jo koti tiedossa mutta kaikki on nyt siitä kiinni kuinka iso pentue tulee. eli on mahdollista saada pentu meiltä.

    sitten sen tyttö ja poikakissan laittaa "yhteen" ja kuinka kauan kissat yleensä kantaa? Mistäpäin olet?

    Äänestä

  • neeskutti kirjoitti:

    sitten sen tyttö ja poikakissan laittaa "yhteen" ja kuinka kauan kissat yleensä kantaa? Mistäpäin olet?

    seuraava kiima on oireista päätellen alkamassa ja pojan luokse ollaan menossa muutaman päivän päästä jos kaikki menee niin kuin pitää. kissa kantaa 60-70 päivää eli jos astutus tehdään nyt ja se onnistuu pentuja on tiedossa toukokuun alkupäivinä.

    Äänestä

Kissahan on siitä eriskummallinen, että se voi kantaa kahta pentuetta samaan aikaan, joten jos toinen pentue siitetään jo ensimäisenä päivänä ja toinen viikon päästä, voi synnytys olla kohtalokasta, koska toiset pennut syntyvät joko viikon liian aikaisin, tai viikon myöhässä ja se on kissalla paljon. eli yli viikkoa kissojen ei kannata antaa olla yhdessä. Luulisin että 3-5 päivää olisi hyvä.

Äänestä
  • Muistathan että jos kollisi ja naarasi veriryhmät ovat toisilleen "sopimattomat" kuolevat pennut muutaman päivän ikäisinä .Tämän asian vähintään suosittelen tarkistamaan ... ja jos siitä huolimatta päätät naaraan astuttaa valmistaudu ruokkimaan pennut itse pari ensimmäistä päivää .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pentuja kirjoitti:

kuinka kauan kissojen on oltava "yhdessä" astutuksen aikana? riittääkö päivän visiitti vai pittäkö niiden saada olla yhdessä enemmän niin kuin kirjoissa suositellaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu