Naisten päivän- tapahtuma

Järkyttynyt

On Imatran väestö köyhää kun ei enää omasta väestä riitä naistenpäivän päätapahtuman järjestäjiä. Puolet järjestäjistä on rajan takaa ja onpas taas mukaan otettu naapurikaupungitkin rajan takaa.

Moni imatralainen nainen tulee varmaan vinkuen juhlimaan venäläisten naisten kanssa ja katsoo tarkkaan kuka mahtaa olla se joka seuraavan imatralaisen avioliiton rikkoo tai mahdollisesti jopa oman ukon nappaa.

Hienoa,, että maiden välillä on yhteistyötä, mutta eikö imatralaisilla ole enää kapasiteettia tai osaamista edes omia juhlia järjestää ja ohjelmoittaa. Missä Imatran musiikkiluokat, kun ei näy nykyään minkäänlaisissa katutapahtumissa? Aina vain jotain venäläisiä kansanlauluja kuunnellaan ja venäläisten tanssiesityksiä katsellaan. EI KIINNOSTA!

Kiinnostaa millainen on IMATRALAISTEN tulevaisuus.

8

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkyttynyt

      Heh heh heh hee...Eipä tuota naistenpäivää ole Suomessa yleensä vietetty. Ulkomaalaiset tuoneet sen tänne mukanaan.Pidähän kiinni ukostasi.

    • järkytystä.

      Rikkaimmillaan Suomen kulttuuri on ollut Venäjän vallan aikaan, ennen vallankumousta.

      Yksistään Suomalainen kulttuuri on aika lailla latteaa ja mitään sanomatonta. Kuten mainitsitkin "On Imatran väestö köyhää kun ei enää omasta väestä riitä naistenpäivän päätapahtuman järjestäjiä."

      En olisi pahoillani vaikka venäläistä kulttuuria kehitettäisiin meillä edelleen.

      Parhaimmat ja mieliinpainuvimmat kulttuurikokemukset olen saanut ent. Lenigradissa ja nyk. Pietarissa. Monipuolisuudessaan Venäläinen kulttuuri hakkaa Suomalaisen mennen tullen.

      Suomalainen jo 7;ssä polvessa.

      ps:"Aina vain jotain venäläisiä kansanlauluja kuunnellaan ja venäläisten tanssiesityksiä katsellaan. EI KIINNOSTA!"

      Kiinnostaa sinua kuitenkin sen verran, että pitää ottaa kantaa asiaan.

      • ...

        Amerikan hömppää tuo naistenpäivä, sen verran nyt tutustukaa historiaan.


      • Amerikkkalisilta
        ... kirjoitti:

        Amerikan hömppää tuo naistenpäivä, sen verran nyt tutustukaa historiaan.

        maailma saa kaikkea muutakin "hyvää". Ei tarvitse mennä pitkällekään historiassa todetakseen sen mitä sieltä kylvetään. Tänään uutisissa mainitaan Bagdad. Saivat amerikkalaisia paketteja taivaalta.


    • ... naistenpäivä menee samaan kategoriaan ystävänpäivän kanssa eli on amerikkalaista hömppää, olen samaa mieltä, että ei täällä rajan pinnassa kaikkea tavitsisi venäläiseksi muuttaa.
      Muutin tänne hiljattain ja ikäväkseni olen huomannut, miten venäläisten annetaan täällä vallata aivan kaikki!! Ehkäpä täällä olisi ihan aiheellista muuttaa se pakollinen ruotsi pakolliseksi venäjäksi koulussa...

      • mersuneiti

        se venäläisyys pakostakin tässä rajan ympäristössä. Sille ei mahda mitään. Torniossa näkyy ruotsalaisuus, lapissa näkyy norjalaisuus. Näin se vain menee.


    • vilkku

      Joo tosiaan rupiset läskipt ne vie jos niissä nyt mitään viemistä on, että ei se porukka joka niitä juhlia on järjestämässä ole mitä tahansa venakkoja, sivistyneitä ja hyviä ihmisiä kaikinpuolin. Itse tunnet jotenkin katkeruutta heitä kohtaan, kaikille ei ole annettu rakastavaa ja kunnollista miestä - ehkä sulla on ollut vaan huono tuuri tai olet saanut turpiis ukoltas taasen kerran.

    • naistenlastenystävänisänäid...

      Ihan turhake päivä koko naisten päivä, samaten ystänpäivät sun muut.Kyllä se on joka päivä kun pitäisi muistaa ihmiset ihmisinä...Jenkkipaskaa josta nyt höösätään täällä.*Ystävänpäivä on joka päivä*Samoin äitienpäivä*-eikä niitä lahjoin ja kortein vaalita...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5422
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      43
      3601
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2975
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2181
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1946
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      294
      1783
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1606
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1441
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1333
    Aihe