Meidän undulaatilla on jotain valkoista höyhenissä (paljon pikkuisia valkoisia palasia), se "pörröttää" aika paljon ja raapii itseä ehkä hieman useammin kuin yleensä.
Voiko sillä olla kirpuja? Ja mistä sen näkee?
Pistä viesti jos sinulla on kokemusta asiasta.
Kirput?!
3
699
Vastaukset
- Undulatus
Kuulostaisi minusta aivan tavalliselta hilseeltä.
Hilseily johtuu liian kuivasta huoneilmasta, ja siitä että undulaatti ei ole saanut kylpeä tarpeeksi. Myös vitamiineilla saattaa olla osuuttaa asiaan.
Hilseilyä voit ehkäistä suihkuttamalla lintua useammin. Lintuja pitäisi suihkuttaa vähintään kerran viikossa, mieluiten enemmänkin.
Vesi pitää höyhenistön kunnossa, ilman kylpyjä höyhenistö kuivuu, alkaa hilseillä ja pörröttää.
Suihkuttamiseen voit käyttää ihan tavallista suihkepulloa, vesi haaleana tai hieman lämpimänä.
Linnulle kannattaa laittaa häkkiin myös matalareunainen astia, jossa lintu voi kylpeä halutessaan.
Yleensä linnut pitävät kuitenkin enemmän suihkuttamisesta.
Märkä salaatti on myös mukava paikka kylpeä.
Näin talvella huoneilma on myös aivan liian kuiva linnuille, ilmankostutin auttaa asiaa suuresti. Kesällä tilanne on parempi.
Vitamiinit voisivat myös olla tarpeen.
Laitan tähän linkkejä joissa voisit käydä:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1845&highlight=kylpeminen
Tänä on neitokakaduista, mutta pätee myös undulaatteihin:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2789&highlight=kylpeminen
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2023&highlight=suihkuttaminen
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=95&mode=flat&order=0&thold=0
Toivottavasti oli jotakin apua...- alkup.
Joo kiitoksia, toivottavasti se on juuri sitä, meidän undu tuli vähän aikaa sitten eläinkaupasta jossa oli hieman... eee... huonot olosuhteet.
Nyt ollaan annettu kaikkea hyvää syötävää ja suihkutan aina välillä, jospa se siitä...
- -M-
Kuulostaa aika lailla ihan tavalliselta sulkasadolta. Kasvava höyhenhän on alkajaisiksi keratiinitupen suojassa, ne näkyvät muun höyhenyksen seassa valkoisina "piikkeinä". Höyhenen kasvaessa tuppi murenee ja valkoista hilsettä tulee höyhenten sekaan ja varisee sukiessa häkin pohjalle.
Sulkasadon aikaan voi olla vähän kutiseva ja kärttyisä ja sukii itseään tavallista runsaammin.
Tuo jo mainittu suihkuttelu auttaa ja kannattaa tarkistaa että linnun ruokavaliossa on tarpeeksi kaikkia höyhenten kasvuun tarvittavia aineita (kalsium, proteiinit, tietyt vitamiinit ja hivenaineet).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.3214203Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-2000011881423844Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.623296Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös2282829- 612398
- 1542002
- 341767
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v351418- 431403
- 451275