Joudummeko me

arvostelemme Yleä ja digitv:tä? Viittaan tuohon uutiseen että eräs Ylen toimittaja oli saanut nuhteita kun oli arvostellut Yleä ja digitv:tä.

Onko meille tavallisille pulliaisille rangaistus suhteessa vakavampi eli jos julkisesti arvostelemme Yleä ja/tai digitv:tä niin haastaako Junger porukoineen meidät oikeuteen?
3304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kiihottaminen digi-tv:tä vastaan. Joka yleisön keskuuteen levittää lausuntoja tai muita tiedonantoja, joissa arvostellaan, panetellaan tai solvataan jotakin digitaalista lähetystekniikkaa taikka niihin rinnastettavaa asiaa, on tuomittava kiihottamisesta digitaalisuutta vastaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

Äänestä

Mietin samaa Ylen menettystä. Miksi digitv on ylelle niin vaikea asia julkisuudessa? Miksi meillä Suomessa ei voida mennä samaan käytäntöön kuin monissa muissa maissa eli yksi digikeskus yhteen talouteen? Joudunko minä nyt vankilaan, kun esitin tämän kysymyksen julkisella foorumilla?
Miksi Ylen edustajat ovat vihaisia, kun asiasta puhutaan? Vastikään oli televsisiossa digi-ilta, jossa ylen edustajat vastasivat yleisöltä tulleisiin kysymyksiin. Samalla kuvaruudun alareunassa kulki kansalaisten tekstiviestejä digiasiasta. Miksi niihin ei otettu kantaa? Huomasin, että kysymykset olivat ihan asiallisia, tavallista television käyttäjää koskettavia kysymyksiä tai kommentteja. Ei kai Ylellä ole mitään kartellia tai sopimuksia laitevalmistajien kanssa?
Miksi ihmeessä ei voida ottaa käyttöön tätä yleisessä keskustelussakin mainittua yksi keskus/talous digiboxia? Sairaalat ovat kai saamassa tämän oikeuden - tosin vain määrätyksi siirtymäajaksi. Mielestäni tässä on jotakin hämärää, johon Ylen ihmiset eivät voi/saa vastata rehellisesti. Mikä breshneviläinen instituutio Yle oikein tänä päivänä on? Mihin Suomi on ajautumassa? Pelottaa.

Äänestä

vähemmistöasiamies, tietenkin ns. suomenruotsalainen, seuraa päivittäin internetin keskustelusivuja ja kerää poliisille luovutettavaa aineistoa. Kaikkinainen ns. suomenruotsalaisten arvostelu tulkitaan kansanryhmää vastaan kiihottamiseksi.

Ja samanlaisia lausuntoja antoi rkp:läinen ministeri Wideroos muutama vuosi sitten valtionhallinnon Otakantaa.fi-foorumilla.

Yle24:ssä tuli tästä aiheesta juuri tänään ohjelma. Ns. suomenruotsalaiset ovat aivan päättömässä paniikissa kaikesta siitä arvostelusta, jota heihin kohdistetaan lukemattomilla Suomen keksustelufoorumeilla.

Ns. suomenruotsalaiset ovat tietenkin, ja syystäkin, huolissaan pakkoruotsista ja kaksikielisyydestä saamansa rahahanan kuivumisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuluttajat vankilaan kun kirjoitti:

arvostelemme Yleä ja digitv:tä? Viittaan tuohon uutiseen että eräs Ylen toimittaja oli saanut nuhteita kun oli arvostellut Yleä ja digitv:tä.

Onko meille tavallisille pulliaisille rangaistus suhteessa vakavampi eli jos julkisesti arvostelemme Yleä ja/tai digitv:tä niin haastaako Junger porukoineen meidät oikeuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu