Tänä aamuna huomasin koiran kakassa "jyviä". Kakka oli myös nauhamaista. Annoin koiralle Drontal matolääkkeen. Ell on sanonut, että jos koiralla on matoja, se oksentaa. Ja melkein täsmälleen 4 tunnin kuluttua koira alkoi oksentaa. Moneen otteeseen. Aivan kuin siinä oksennuksessakin olisi ollut matoja, en ole ihan varma. Tiesin odottaa sitä oksentamista, ei tullut yllätyksenä. Ainoa yllätys oli se, että sitä kesti niin kauan. Aikaisemmin olin madottanut marraskuun alussa, koska marraskuun lopulla oli tehosterokotuksen aika. Koira on uros ja erittäin yliseksuaalinen, nuolee maasta kaikki nartun pissat. Ja narttu pissii yleensä koiran kakan päälle. Siitä sitten tulee niitä matoja. Koira on 3-vuotias ja tämä on ollut ongelmana jo pari vuotta. Kun ei ollut vielä kiinnostunut nartuista, ei nuollutkaan, eikä ollut matojakaan. Nyt se tuossa jaloissa nukkuu, toivottavasti ei enää oksenna. Tiedän, että minun täytyy antaa kahden viikon kuluttua uusi matokuuri. Onko siis minun koirani ainoa, jolle on käynyt näin?
Onko koirillanne
ollut matoja lähiaikoina?
6736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä niitä on muillakin. Osa on vaan hiljaa ja jättää ikävä kyllä madottamasta, vaikka näkee, että koira kärsii.. Harva vaan sanoo ääneen, että koirallani on loisongelma!
Drontal on hyvä matolääke. voi myös olla, että koirasi ei kestä kyseistä lääkettä. Mutta kuvauksien perusteella koirallasi todella on loisia...
Toinen hyvä monikirjoinen loishäätö on Axilur.
hyi meillä ei ole ollut ikinä niin paljon matoja että näkyisi vaikka poikakoirat nuoleekin tyttöjen pissoja. Missä matopesässä te oikein asutte (siis kaupungissako?)?
no ihan hyvin sinunkin koirallesi voi tulla niin paljon matosia että näkyy eli ei kannata "pröystäillä" ettei ole näkynyt, ainakaan vielä.
Itä-Helsingissä. Täällä on hirveän paljon koiria, on niin luonnonläheinen paikka. Kun kulkee kävelytietä, on aivan vieri vieressä koiran kakkakasoja. Vaikka on paljon roskiksia. Eipä näytä kukaan keräävän kakkoja pois, ei edes roskiksen vierestä. Minulla on talvellakin aina muovipusseja taskussa ja keräänkin oman koiran kakat pois, varsinkin roskiksen vierestä. Syvemmältä metsiköstä en rupea korjailemaan. Koira on jo neljäs koirani elämässäni, eikä yhdelläkään ole ollut matoja. Mutta olemmekin asuneet siistimmillä alueilla. Täytyy ruveta madottamaan ainakin neljä kertaa vuodessa. Ja pakkohan muillakin koirilla on olla matoja, ei minun koirani niitä ilmasta saa!
Pissojen nuoleminen on koiraeläinten tapa, ei pissan välityksellä matotartuntaa saa. Madon munia on ulosteissa ja raássa järvikalassa sun muualla.
Ainakin täällä päin koirat pissivät kakkojen päälle. Kun siitä toinen koira sitten nuolee sitä pissiä, saa samalla osansa siitä kakasta!