Help. Voisiko joku sanallisesti kertoa, kuinka viitotaan "lepakko". Olemme unohtaneet, kun viittomakieli ei ole päivittäisessä käytössä ja nyt tuli 8 vuotiaan kanssa erimielisyyttä asiasta. Kumpikin muistaa eri tavalla.
lepakko
5
1673
Vastaukset
- lepakko viittoma..
Olenkin miettinyt pitkään mitenköhän se "lepakko" oikein viitotaan. Olen kyllä huomannut, että moni kukin viittoo sen hieman eri tavalla. Mutta asiayhteydestä tunnistaa kyllä sen,että jos joku toinen kertoo viittomalla lepakosta.
- tiuhtipiuhti
Lepakko on kaksi kätinen viittoma.
Itse olen oppinut opiskelujeni kautta lepakon viittomaan näin:
vasemman käden etusormi vaaka-asennossa (sormi osoittaa oikealle) ja oikea käden etu ja keski sormi muodostaa V kirjaimen, joka asettuu vasemman käden sormeen kiinni niin, että vain sormen päät koskevat vasemman käden etusormea. Oikean käden ranne "nytkähtää" pari kertaa alaspäin.
Siispä viittoman voi ajatella kuin lepakko roikkuisi pää alas päin oksalla.
Mutta jos selitykseni on huono koita etsiä vaikka googlen kautta apua :)- alkuper
Kiitos. Mm. Suvi viittomakielensanakirjastosta ei löytynyt lepakolle mitään...
Nyt kerrottuasi omasta muististani kaivautui samanlainen lepakon viittoma, mutta 8 vuotias poikani muistaa kyseisen viittoman olevan: käsien asento kuten viittomassa perhonen, mutta näkyvillä vain etu ja keskisormet(V-asento) ja ne tekee koukistusliikettä. - vk-opettaja
alkuper kirjoitti:
Kiitos. Mm. Suvi viittomakielensanakirjastosta ei löytynyt lepakolle mitään...
Nyt kerrottuasi omasta muististani kaivautui samanlainen lepakon viittoma, mutta 8 vuotias poikani muistaa kyseisen viittoman olevan: käsien asento kuten viittomassa perhonen, mutta näkyvillä vain etu ja keskisormet(V-asento) ja ne tekee koukistusliikettä.Hei.
Viittomissa on aina jotain vaihtoehtoja, yksi ainoa oikeaa viittomaa ei ole. Joten se tiuhtiviuhtin esittämä viittoma on oikein ja poikasi on myös oikeassa. olen törmännyt niihin molempiin ja onkin kolmaskin, eli vähän niinkuin "lintu" mutta nopeampi. Huuliosta saa selvää mikä on kyseessä.
- 567
en tiedä lepakkoa
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791766
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19693- 52674
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42578Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m166531Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä25497Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466