Pari kysymystä

Mikä on silmaril ja entä mikä on noldor?
4384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tolkienin luomia hahmoja...

Äänestä
  • Noldor oli haltia...haltia haltia...mikskä sitä nyt sanos...heimo? Silmarilit taas oli kolme jalokiveä jotka noldorilainen haltia Fëanor teki ja täytti Kahden Puun valolla. Morgoth varasti silmarilit, mistä seurasi kaikkea jänskyä, josta voi lukea Silmarillionista.

    Äänestä

  • kaigu kirjoitti:

    Noldor oli haltia...haltia haltia...mikskä sitä nyt sanos...heimo? Silmarilit taas oli kolme jalokiveä jotka noldorilainen haltia Fëanor teki ja täytti Kahden Puun valolla. Morgoth varasti silmarilit, mistä seurasi kaikkea jänskyä, josta voi lukea Silmarillionista.

    Tarkennus tuohon, Noldor olivat siis suurhaltioita.

    Äänestä

Silmarillit (huomaa monikko) ovat Noldorin ehkä maineikkaimman ja merkittävimmän edustajan, Fëanorin takomia maagisia jalokiviä. (Hän oli Finwën, Noldorin Ensimmäisen Suurkuninkaan vanhin poika, ja syntyi Valinorissa Puiden Ajalla)

Silmarilleissa joita oli 3, oli sisällä Kahden Puun valoa (Laurelin ja Telperion). Ne olivat niin ylikauniita luomuksia että Melkor (Morgoth) himoitsi niitä yli kaiken ja tämä johti moniin valtaviin historiallisiin mullistuksiin ja tekoihin.

Silmarilleista vain yksi on tiedettävästi jäljellä; se on Eärendelin otsalla (ensimmäinen puolihaltia, Elrondin ja Elroksen isä). Se hohtaa hänen seilatessaan taivaalla, olleen tunnettu Aamutähtenä ja Iltatähtenä (Morning Star, Evening Star). Arwenin kaunetta verrataankin usein nimellä Evenstar hänen isoisänsä otsalla hehkuvaan muinaiseen esineeseen.

Noldor on haltioiden yksi kolmesta heimokunnasta jotka aloittivat Pitkän Taivalluksen kohti länttä, aikana ennen Aurinkoa ja Kuuta. He pääsivät perille asti Valinoriin meren toiselle puolelle, kuten Vanyarkin, päinvastoin kuin Telerit jotka jäivät Keski-maahan ja jotka hajosivat neljään eri sukupuuhun.

Noldorit olivat 'heitä kenellä on tietoutta' ja olivat Aulën, Suuren Sepän, ylimpiä oppilaita Valinorissa. Valinorin Pimentymisen jälkeen he kuitenkin hajosivat kahteen leiriin, joista toinen lähti Keski-maahan Fëanorin johtamana, kostamaan Melkorille tämän tekoja.

Kapinalliset Noldorit kärsivät kuitenkin Valarien kirouksen ja heidän osuus Keski-maassa oli tuhoutua. He tosin saivat suuria aikaan ja olivat Morgothin ylimmät viholliset. Gil-galad oli kuudes ja viimeinen Suurkuningas Keski-maassa mutta menehtyi taistelussa Sauronia vastaan Toisen Ajan lopussa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloittelija kirjoitti:

Mikä on silmaril ja entä mikä on noldor?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu