Hengitystietulehdus?

sheriff

Voisiko undulaatilla olla hengitystietulehdus kun pienen ajojahdin jälkeen (piti saada häkkiin äkkiä huoneesta) hengittelee kiivaanpuoleisesti "kohtauksittain" tuossa ja aukoo välillä nokkaansa vielä puolisen tunnin jälkeen? Vai voiko olla mahd. stressiä? En ole varma, onko käytöstä esiintynyt aiemminkin.

1

249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos tuo puuskutus ilmenee vain kiivaan fyysisen ponnistelun jälkeen on se todennäköisesti vaan merkki siitä että undulla on vähän huono kunto ja hengästyy. Puuskuttaa ne linnut siinä missä ihmisetkin jos alkaa happi loppua.
      Jos puuskutus jatkuu kovin pitkään tai hengityksestä kuuluu ääniä ihan lepotilassakin on se todennäköisesti merkki jostain ongelmasta. Tuo puoli tuntia on kyllä jo vähän huolestuttavan pitkä aika mutta ehkä vielä normaalin rajoissa jos lintu kovin lujille joutui ja stressaantui.
      Koita jatkossa ottaa lintu kiinni vaikka pyyhkeen tai haavin avulla jos se pitää saada nopeasti kiinni tai opeta lintu menemään käskystä häkkiin tai tulemaan kepille jotta sitä ei tarvitse ihan "loppuun" asti ajaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4645
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3721
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      482
      2221
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      88
      1555
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      116
      1524
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      69
      1340
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      70
      1323
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe