Hengitystietulehdus?

Voisiko undulaatilla olla hengitystietulehdus kun pienen ajojahdin jälkeen (piti saada häkkiin äkkiä huoneesta) hengittelee kiivaanpuoleisesti "kohtauksittain" tuossa ja aukoo välillä nokkaansa vielä puolisen tunnin jälkeen? Vai voiko olla mahd. stressiä? En ole varma, onko käytöstä esiintynyt aiemminkin.
1287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos tuo puuskutus ilmenee vain kiivaan fyysisen ponnistelun jälkeen on se todennäköisesti vaan merkki siitä että undulla on vähän huono kunto ja hengästyy. Puuskuttaa ne linnut siinä missä ihmisetkin jos alkaa happi loppua.
Jos puuskutus jatkuu kovin pitkään tai hengityksestä kuuluu ääniä ihan lepotilassakin on se todennäköisesti merkki jostain ongelmasta. Tuo puoli tuntia on kyllä jo vähän huolestuttavan pitkä aika mutta ehkä vielä normaalin rajoissa jos lintu kovin lujille joutui ja stressaantui.
Koita jatkossa ottaa lintu kiinni vaikka pyyhkeen tai haavin avulla jos se pitää saada nopeasti kiinni tai opeta lintu menemään käskystä häkkiin tai tulemaan kepille jotta sitä ei tarvitse ihan "loppuun" asti ajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sheriff kirjoitti:

Voisiko undulaatilla olla hengitystietulehdus kun pienen ajojahdin jälkeen (piti saada häkkiin äkkiä huoneesta) hengittelee kiivaanpuoleisesti "kohtauksittain" tuossa ja aukoo välillä nokkaansa vielä puolisen tunnin jälkeen? Vai voiko olla mahd. stressiä? En ole varma, onko käytöstä esiintynyt aiemminkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu