Olen 33 vee nainen ja siis menkat olleet jo 18 vuotta. Nyt mitä olen kokenut tämän kuukautiskierron aikana on jotain mitä en ole aiemmin kokenut. Olin suojaamattomassa yhdynnässä pari päivää ennen ovulaatiota ja viikko tästä alkoi alavatsakivut ja rintojen arkuus. Yleensä kuukautis oireet alkavat muutamaa päivää aiemmin, ei 1.5 vkoa aiemmin. Olen nukkunut huonosti ja miettinyt kko ajan, että oonkohan raskaana. Menkat pitäisi alkaa ke ja lauantaina tuli ihan pientä tuhruista vuotoa, ei edes alsuhousuihin asti vaan paperiin ja sama tänään. Tälläistäkään ei ole esiintynyt aiemmin. Kuukautiseni ovat yleensä säännölliset ja kun ne alkaa, ne alkaa eikä tulee mitään tihruista vuotoa. Olen tosi helisemässä. Olen tehnyt raskaustestejä jo muutaman, ne näyttää negaa. Minulla on vauvakuume ja toivoisin olevani raskaana. Pelkään, että kehitän itse raskausoireita itselleni, toisaalta näitä oieita ei ole ollut ikinä aiemmin elämäni aikana. Onko muilla vastaavia kokemuksia? auttakaa, oon ihan paniikissa. Odotan kuin kuuta nousevaa, että menkat alkaisi, jotta saisin selville, että olenko raskaana vai en. Keskiviikkonan siis pitäisi alkaa ja toivon kyllä että ei ala.
Raskaana?
itkuinen_
4791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ilman kondomia olisit voinut saada AIDSia. Ole tyytyväinen, jos et saanut muuta kuin graviditeetin.
Raskaus on aina sattumaa vaan. Mutta plussatuulia teille!
Ennen menkkojen alkamispäivää testit yleensä näyttävätkin negaa, joten älä vielä heitä kirvestä kaivoon, vaan jos ei huomenna ala, niin tee testi. Tai jos jaksat niin odota mieluummin vielä pari päivää varmuuden vuoksi. Jo se, että ajattelet asiaa noin voimakkaasti, voi aiheuttaa menkkojen myöhästymisen. Mutta ihan hyvin tietysti voit olla myös raskaana.
Kandee odottaa hieman.. ennen menkkojen alkua ei kannata tehdä testejä, ne tuskin näyttävät silloin vielä plussaa. Jos sulla pitäisi keskiviikkona alkaa menkat niin odota vaikka viikko ja tee testi niin sit tiedät hiukka varmemmin.
Itselläni oli viikon menkat myöhässä ja tein viime lauantaina testin ja plussaa näytti. =) Varhaisultraan meen yksityiselle 2 viikon päästä.
Pidän peukkuja et plussaat :)