Hei!
Miten tehdään tuon kuvan mukainen taulukko?
http://img152.imageshack.us/img152/5139/excel2ec8.png
Eli tuo viiva piirretään sarakkeen b-arvojen mukaan. X-akselilla on a-sarakkeen arvot, y-akselilla on b-sarakkeen arvot ja viivan arvopisteisiin pitäisi saada c-sarakkeen arvot. Tuon kuvan tein nyt kuvankäsittelyohjelmalla esimerkiksi. Noihin arvopisteisiin saa helposti b-sarakkeen arvot ja niitä voi vaikka käsinkin muokata, mutta nyt pitäisi saada siihen c-sarakkeen prosentit ihan automaattisesti.
Suuret kiitokset hänelle, jolta apua irtoaa! :)
Apua kaavion tekoon
11
1102
Vastaukset
- DavyJr.
Joten tässä toinen linkki esimerkkikuvaan.
http://koti.phnet.fi/tricks/excelpulma/excel2.png - LainaKäsi
Sain ogelman ratkaistua piirtämällä samaan kuvaan prosenteille oman kuvaajan. Tälle prosenttikuvaajalle määrittelin toisen Y-akselin, jonka kaikki arvot häivytin. Itse prosenttikuvaajastakaan en jättänyt näkyviin muuta kuin pisteiden arvot.
- DavyJr.
Näin se on varmaan tehtävä. Kiitos! :)
- DavyJr.
DavyJr. kirjoitti:
Näin se on varmaan tehtävä. Kiitos! :)
Kuvaajat ovat hyvin lähellä toisiaan. Mitenköhän asian ratkaisee silloin, kun kuvaajat ovat erimuotoisia...
- LainaKäsi
DavyJr. kirjoitti:
Kuvaajat ovat hyvin lähellä toisiaan. Mitenköhän asian ratkaisee silloin, kun kuvaajat ovat erimuotoisia...
Kuvaajien ei pitäisi olla erimuotoisia, jos c-sarakkeen prosentit on laskettu b-sarakkeen luvuista.
Prosenttikuvaaja saattaa olla (samanmuotoisena) varsinaisen kuvaaja ylä- tai alapuolella. Tähän asiaan voi vaikuttaa oikealla olevan y-akselin skaalauksella.
PS. Esittämäni tapa ratkaista ongelma ei minustakaan tunnu kovin tyylikkäältä, mutta on toimiva. Odotan vain, milloin tämän keskustelupalstan virtuoosit kertovat, miten asia oikeasti pitäisi tehdä…
- DavyJr.
Mutta mitäs siinä tapauksessa käy, jos tuon avulla tehtyä kaaviota yritetään avata toisella koneella, jossa tuota apuohjelmaa ei ole asennettu?
DavyJr. kirjoitti:
Mutta mitäs siinä tapauksessa käy, jos tuon avulla tehtyä kaaviota yritetään avata toisella koneella, jossa tuota apuohjelmaa ei ole asennettu?
Apuohjelmalla vaan saat tehtyä vippaskonsteja ja originaali kaavio tallentuu ihan normaalisti. Jos avaat sen ilman apuohjelmaa no problems...
- iekku
Helpoin tapa on ladata joku XY Chart Labeler, joka asentuu työkaluihin ja jolla voi piirrettävään sarjaan saada toisen haluamansa sarjan arvot tai tekstit, tai vaikkapa vain joihinkin yksittäisiin pisteisiin. Näitä on netissä useampiakin, esim. www.appspro.com.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000708&posting=22000000024055562
vastasin siellä... ;-)
http://www.appspro.com/Utilities/ChartLabeler.htm
Helpoin tapa on ladata joku XY Chart Labeler esim. www.appspro.com- Nimimerkki
kunde kirjoitti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000708&posting=22000000024055562
vastasin siellä... ;-)
http://www.appspro.com/Utilities/ChartLabeler.htm
Helpoin tapa on ladata joku XY Chart Labeler esim. www.appspro.comMukava että viitsitte laittaa noita samoja vinkkejä, asioiden toistaminen vahvistaa asioita, tämäkin linkki jo annettu kaksi kertaa tässä ketjussa:
http://www.appspro.com/Utilities/ChartLabeler.htm
äh, nyt se tuli jo kolmannen kerran.
Huumoria, mukavaahan se on kun ihmiset kirjoittelevat tänne, vaikka samoistakin asioista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823619Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1451292Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121157- 811051
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923